Rež. Dāvis Sīmanis, 90′, Latvija, 2018
Divpadsmitā filma programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, stāsts par rīdzinieka Žaņa Lipkes cilvēcību Otrā pasaules kara laikā. Kinoteātru repertuārā kopš 25. oktobra.
To, ka Žanis Lipke brīnumainā kārtā kļūs par varoni, droši vien nespēja iztēloties neviens. Viņš bija pavisam parasts latviešu palīgstrādnieks un viņam jau tā netrūka savu rūpju un raižu. Pēc tam, kad Latviju 1940. gadā bija anektējusi PSRS, Žaņa meita kļuva par komunisti, bet, kad Latviju okupēja nacistiskās Vācijas armija, viņa pazuda. Lai kara apstākļos apgādātu ģimeni, pa dienu viņš devās uz darbu vācu militārās aviācijas noliktavās, bet naktīs pārvadāja kontrabandu. Taču brīdī, kad vācu okupācijas vara sāka izrēķināties ar Rīgas ebrejiem, viņš pieņēma nebūt ne vienkāršu, tomēr cilvēcīgu lēmumu, kas varēja izrādīties liktenīgs ne vien viņam pašam, bet arī viņa sievai un dēlam. Ar to pašu kravas auto, ar kuru vēl nesen tika pārvadātas kontrabandas degvīna kastes, tagad burtiski vācu karavīru acu priekšā no Rīgas geto un piespiedu darba vietām drošībā tika nogādāti desmitiem cilvēku. Brīdī, kad viņu slēptuvei draudēja atklāšana, Žanis spēra vēl pārgalvīgāku soli un patvērumu iekārtoja pats savās mājās – īpaši šim nolūkam izraktā pagrabā zem šķūņa; glābšanā iesaistījās arī viņa sieva Johanna un mazais dēls Zigis. Kā vēlāk sacīja viens no izglābtajiem – gan paša Žaņa parādīšanās, gan viņa paveiktais, visapkārt valdošās nežēlības apstākļos glābjot sev pilnīgi svešus cilvēkus, bijis visīstākais brīnums.
Filma ir stāsts par Žaņa Lipkes drosmes noslēpumu, mēģinot saprast, vai tā pamatā ir azarts, pārgalvība, spīts vai pienākums pret savu tuvāko.