Šāgada otrā saruna ciklā “Simtgade un vēl”, ko organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais arhīvs, notiek trešdien, 17. janvārī – LNB Ziedoņa zālē būs satiekams režisors Dāvis Sīmanis, saruna par topošo spēlfilmu “Tēvs Nakts”, bet seansā – dokumentālā filma “Pēdējā tempļa hronikas” (2014) par Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas celtniecību.
Ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.
Sarunu cikls sākās 2017. gada oktobrī, līdz šim iepazīti jau desmit darbi un autori no programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei, 2018. gadā cikls noslēgsies ar sarunu 7. martā. Visi cikla pasākumi ir bez maksas un notiek reizi nedēļā – trešdienās pulksten 18:00.
17. janvārī plkst. 18.00 – režisors DĀVIS SĪMANIS.
Saruna par topošo spēlfilmu Tēvs Nakts (pirmizrāde 2018. gada oktobrī, producē studija Mistrus Media) – par Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba vairāk nekā 50 ebrejus. Filma ir stāsts par Žaņa Lipkes drosmes noslēpumu, mēģinot saprast, vai tā pamatā ir azarts, pārgalvība, spīts vai pienākums pret savu tuvāko. Kā vēlāk sacījis viens no izglābtajiem – gan paša Žaņa parādīšanās, gan viņa paveiktais, visapkārt valdošās nežēlības apstākļos glābjot sev pilnīgi svešus cilvēkus, bijis visīstākais brīnums.
Žaņa Lipkes lomā – Artūrs Skrastiņš, filmas scenārija līdzautors ir Matīss Gricmanis, operators – Dāvja Sīmaņa pastāvīgais domubiedrs Andrejs Rudzāts; filmas mākslinieki – Kristīne Jurjāne un Jānis Bijubens, producenti Gints Grūbe un Antra Gaile.
Pēc sarunas skatāmies dokumentālo filmu Pēdējā tempļa hronikas (2012, 58’, Ego Media) – glezniecisku un filosofisku stāstu par Gaismas pili un tās autoru, izcilo arhitektu Gunāru Birkertu. Senos laikos, lai uzceltu templi vai baznīcu, bija nepieciešams upuris, vislabāk jau sienā iemūrēta jaunava… Un arī mūsdienu tempļa, Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas liktenī un būvlaukumā filmas autori saskata mitoloģisku un rituālu kārtību, pretstatu cīņu un poētisku gleznieciskumu.
DĀVIS SĪMANIS dzimis izcila latviešu kinooperatora Dāvja Sīmaņa ģimenē, no 17 gadu vecuma strādājis filmu uzņemšanas laukumos, vēlāk bijis pieprasīts montāžas režisors, rakstījis analītiskus apcerējumus par kino. Mākslas zinātņu doktora grāds (2014) iegūts Latvijas Kultūras akadēmijā, lasa lekcijas LKA un Ālto universitātē Helsinkos, piedalās kinolektorijos, strādājis festivālu žūrijās. 2006. gadā debitējis kinorežijā, par dokumentālo īsfilmu Versija. LNO saņēmis Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvu Labākā debija. Līdz šim uzņēmis piecas dokumentālās filmas un dokumentālā materiālā balstītu inscenējumu Escaping Riga (2014), visas filmas atzinīgi novērtētas Latvijā un pasaules festivālos. Pilnmetrāžas spēlfilmas režijā debitējis ar filmu Pelnu sanatorija, kas pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada janvārī.