Ceturtdien, 8. novembrī, ar pirmizrādi Nacionālajā kinofestivālā “Lielais Kristaps” uz ekrāniem visā Latvijā nonāks režisora Ginta Grūbes veidotā dokumentālā filma “Lustrum” – par čekas / VDK atstāto mantojumu.

Kad 2014. gadā publiskai apskatei pirmo reizi tika atvērta Stūra māja un to dažos mēnešos apmeklēja vairāk nekā 40 000 cilvēku, bija skaidrs, ka saruna par padomju totalitāro mantojumu un tā sekām mūsdienu sabiedrībā nav beigusies. Padomjlaika Valsts drošības komitejas (VDK) kartotēka jeb tā sauktie čekas maisi bija kļuvuši par metaforu, izvirzot jautājumu vai vispār ir un kāda ir nozīme lustrācijai šobrīd, trīsdesmit gadus pēc VDK arhīvu pārņemšanas.

1991. gadā puča laikā tika pārņemta daļa no VDK arhīviem Latvijā, tai skaitā arī 4300 aktīvo aģentu kartotēka. Čekas maisu atvēršana tika vilcināta turpat trīsdesmit gadu garumā, līdz beidzot politiķi pirms četriem gadiem pieņēma lēmumu veikt arhīvu izpēti līdz 2018. gadam un, iespējams, tos publiskot. Filma stāsta par VDK darbības metodēm 80. gados un 90. gadu sākumā, ļaujot izprast padomju totalitāro sistēmu.

“VDK atstātie arhīvi un nenotikusī lustrācija turpat trīsdesmit gadu garumā Latvijā kļuva par politikas instrumentu, kas neļāva un vēl aizvien neļauj mums kā sabiedrībai pieaugt. Man bija svarīgi filmā parādīt, kā totalitārā sistēma strādāja, mēģinot pakļaut visu sabiedrību. Vēl aizvien nenotikušās lustrācijas dēļ mēs turpinām “raganu medības”, turpinām nebūtisko izvirzīt priekšplānā, liekot ar aizdomām skatīties vienam uz otru, bet normālu sarunu par pagātni padarot neiespējamu. Es ceru, ka filma Lustrum būs turpinājums diskusijai un atklātai sarunai,” stāsta filmas režisors Gints Grūbe.

Filmā Lustrum liecības par Latvijas neseno pagātni un VDK darba metodēm Latvijā un ārpus Latvijas sniedz Vaira Vīķe-Freiberga, Lidija Doroņina-Lasmane, Māra Zālīte, Jānis Peters, Ojārs Rubenis, Jānis Šipkēvics, Ivars Lācis, Georgs Andrejevs, Jānis Rokpelnis, Ivars Seleckis, Aldis Ermanbriks, Dzintra Geka, Ivars Godmanis, Anatolijs Gorbunovs, Linards Muciņš, Jānis Rukšāns, Jānis Pujāts, bijušie VDK virsnieki un darbinieki.

“Vai tā nebija sistēma, kas mūs visus uz ceļiem nolika? Mēs taču burtiski visi bijām uz ceļiem nolikti! Neviens nedrīkstēja robežai pāri pārbraukt, neviens nedrīkstēja runāt tā, kā viņam patīk. Vai tev ir kartīte vai nav, mēs visi bijām vienādi – tas taču būtu beidzot jāsaprot! Man sāp šī lieta, patiešām. Kas ir tas slogs, kas mūs spiež un pazemo brīvā valstī – brīviem cilvēkiem, kuriem tiesību tagad ir tik daudz, ka nezina, kur tās likt,” par VDK arhīvu publiskošanu domā Lidija Doroņina–Lasmane.

Filmas radošajā komandā strādāja scenārija autors un režisors Gints Grūbe, scenārija līdzautore Sanita Jemberga, producente Elīna Gediņa-Ducena, pētniece Ilze Jaunalksne, operators Andrejs Verhoustinskis, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Andis Rudzišs, Roberts Brežģis, skaņu režisors Anrijs Krenbergs. Filma veidota filmu studijā Mistrus Media.

Jau tūlīt pēc pirmizrādes filma būs skatāma Rīgas kinoteātros Citadele, Cinamon, K-Suns, Kino Bize, kā arī kinoteātros visā Latvijā. 11. novembrī Cēsīs pirms filmas seansa paredzēta režisora Ginta Grūbes saruna ar Jāni Rukšānu un Jāni Rokpelni, 13. novembrī Liepājā saruna pirms filmas notiks ar scenārija autori Sanitu Jembergu un Linardu Muciņu, bet 16. novembrī Rīgas kinoteātrī Splendid Palace pirms filmas seansa notiks saruna ar vēsturnieku Kārli Kangeri, Lidiju Doroņinu-Lasmani un filmas autoriem Gintu Grūbi un Sanitu Jembergu.

Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais kino centrs. Filma veidota programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Gediņa – Ducena,
producente
29387666
elina.gedina@mistrusmedia.lv
www.mistrusmedia.lv