Nacionālā Kino centra (NKC) rīkotais 4. maija Latvijas filmu maratons tradicionāli iekļauj programmā dažādas filmas plašai auditorijai, bet šāgada īpašais piedāvājums ir trīs dažādi rīta seansi bērniem un jauniešiem kopā ar ģimeni. Simtgades filmu programmas pieredze apliecina, ka sabiedrība īpaši gaida un novērtē filmas, kas domātas visai ģimenei, un šāda piedāvājuma radīšana ietilpst NKC nozares politikas veidošanas pamatprincipos. Realizējot šādu stratēģiju, 2018. gadā tika izsludināts bērnu, jauniešu un ģimenes filmu ražošanas konkurss, kura mērķis ir nodrošināt programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei pēctecību un turpinājumu. Konkursa ietvaros tika atbalstītas četras pilnmetrāžas filmas, kuru pirmizrādes gaidāmas 2020. gadā.
Ar Nacionālā Kino centra programmu Latvijas filmas Latvijas simtgadei sasniegtie rezultatīvie rādītāji ir iespaidīgākie Latvijas kino vēsturē kopš neatkarības atjaunošanas, trīskāršojot kinoskatītāju skaitu salīdzinājumā ar iepriekšējo, 2018. gadu. Analizējot līdzšinējos programmas rādītājus, var secināt, ka īpaša nozīme ir bijusi programmas žanriskajai un tematiskai ievirzei – panākumus veicinājusi orientēšanās uz ģimenes auditorijai pieejamām filmām, jo starp piecām populārākajām programmas filmām trīs ir domātas tieši bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem (Bille, Paradīze ’89 un Vectēvs, kas bīstamāks par datoru), bet divas citas (Tēvs nakts un Homo novus) ir ļoti noderīgas arī izglītības programmas kontekstā – Simtgades filmas ir ļoti pieprasītas programmas Skolas soma ietvaros.
NKC vadītāja Dita Rietuma akcentē: “Analizējot Latvijas filmu popularitātes skalu, jāsecina, ka pēdējo pārdesmit gadu laikā īpašu skatītāju interesi ir izpelnījušās Latvijā tapušās vēsturiskās filmas, savukārt no ārvalstu filmām topu augšgalā parasti nonāk filmas ģimenes auditorijai. Latvijas simtgades filmu programmā izdevās apvienot šos divus vaļus – vēsturiskā tematika un ģimenes auditorijai piemērots saturs. Protams, šo formulu nevar attiecināt uz visām programmas filmām, tomēr liela daļa no tām piedāvāja abus elementus, un skatītāji to novērtēja.”
Veidojot Latvijas filmu nozares politiku, Nacionālais Kino centrs pievērš stratēģisku uzmanību filmām, kas būtu piemērotas visai ģimenei, un, lai nodrošinātu Simtgades filmu programmas pēctecību, 2018. gada konkursā ir uzsākta četru bērnu un jauniešu auditorijai piemērotu filmu ražošana. Visas filmas šobrīd ir intensīvā sagatavošanas vai ražošanas sākuma periodā un pirmizrādes sola 2020. gadā kā Simtgades programmas turpinājumu.
Vērienīgu vēsturisku kostīmfilmu vesterna stilistikā kā savu pilnmetrāžas debiju veido jaunais režisors Matīss Kaža, Ņujorkas universitātes Tiša mākslas skolas absolvents, kurš skatītājiem pazīstams ar dokumentālo filmu Vienu biļeti, lūdzu! (2016). Topošajā spēlfilmā Kur vedīs ceļš (operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Jurģis Krāsons) dinamiska darbība un romantiski piedzīvojumi notiek 19. gadsimtā kādā Vidzemes muižā, filmēšanā tiks kombinēti interjeri Kukšu muižā, Jaunauces un Durbes pilīs. Filmēšana notiks divos periodos – vasaras posms sāksies jūlijā, bet ziemas periods novembrī. Galvenajās lomās sīvā atlases konkurencē apstiprināti divi debitanti – no apmēram 600 kandidātēm izvēlēta 16 gadus veca neprofesionāla aktrise Žanete Zvīgule Evas lomā, bet zemnieku puisis Mikus būs Jaunā Rīgas teātra aktieris Toms Veličko. Lomās arī Egons Dombrovskis, Guna Zariņa, Agnese Cīrule, Kaspars Znotiņš, Ivars Krasts un citi, arī pazīstamais komiķis Jānis Skutelis lauku žandarma lomā.
Latvijas Kultūras akadēmijas kinorežijas maģistrantūras absolvente Dace Pūce savu debijas filmu Bedre balsta prozaiķes Janas Egles stāstos un mūsdienu realitātē – tas ir aktuāls sabiedrības šķērsgriezums, bērni, kas aug bez vecākiem (mirušiem vai aizbraukušiem) un tāpēc saskaras ar emocionālu vardarbību un attiecību problēmām. Galvenajās lomās šajā filmā ir desmit gadus vecs puika un vēl daži līdzīga vecuma bērni, un jauno aktieru atlasei tiek veltīta īpaša uzmanība – vairākās konkursa kārtās izvēlēti apmēram desmit pretendenti, kuriem režisore maijā organizē īpašas aktiermeistarības nodarbības un pēc tām izvēlēsies atbilstošākos tēlotājus. Filmēšana sāksies jūlija beigās, radošajā komandā ir arī operators Gatis Grīnbergs, māksliniece Laura Dišlere un producente Kristele Pudane (viņas iepriekšējais darbs ir Simtgades filma Baltu ciltis), pieaugušo lomās – Dace Eversa, Aigars Vilims, Inese Kučinska un citi, arī poļu aktrise Agate Buzek.
Filmas Ziemassvētki džungļos producentam Robertam Vinovskim (studija Lokomotīve)ir plaša pieredze sadarbībā ar Baltijas kaimiņiem, un topošajai filmai jau piesaistīts Igaunijas līdzfinansējums, tās režisors ir igaunis Jāks Kilmi, operators Aigars Sērmukšs. Filmas stāstu veido ģimene, kurai tēva darba dēļ nākas pārcelties uz Indonēziju un nonākt uz izjukšanas robežas, un abām dažāda vecuma meitām ir tikai viena ideja, kā glābt ģimeni, – doties džungļos meklēt Ziemassvētku vecīti, kurš, pēc vietējo nostāstiem, tur dzīvo jau daudzus gadus. Filmas ražošanas plāns paredz arī vairāku nedēļu filmēšanas periodu Indonēzijā, tas sāksies septembrī.
Ziemas filmēšanas periods jau noslēdzies režisores Lailas Pakalniņas eksperimentālajai spēlfilmai Spogulī, kas apliecina novatorisku un eksperimentālu pieeju kinovalodai un filmas attēla mākslinieciskajām kvalitātēm – kopā ar pieredzējušo operatoru Gintu Bērziņu filma tiek veidota “selfiju stilistikā”, pārceļot seno pasaku par Sniegbaltīti mūsdienīgi jauneklīgā vidē, kur ļaunā pamāte ir apsēsta ar fitnesu, bet septiņi rūķīši ir ekstrēmo sporta veidu entuziasti. Šobrīd tiek gatavota vasaras perioda filmēšana, kas sāksies jūlijā. Filmā piedalās aktieri Lauris Dzelzītis, Ģirts Krūmiņš, Gatis Gāga, baletdejotāja Elza Leimane Pamātes lomā un citi.
Visu topošo filmu producenti sola ziņot par kolorītākajiem filmēšanas procesiem, kuru atspoguļošana varētu interesēt medijus, tāpēc sabiedrībai būs iespējams jau no paša sākuma sekot līdzi filmu tapšanai un gaidīt pirmizrādes 2020. gadā.