Animācija Eiropas kino Kinoteātros
Kadrs no filmas - četras varones

Oktobrī Latvijas kinoteātru repertuārā nonāks Filmu studijas RIJA kopražojuma animācija "Meitene dzinējsuns”, septiņu valstu sadarbībā tapusi ģimenes filma, kuru latviski ierunājuši Latvijā pazīstami aktieri – Olga Dreģe, Baiba Broka, Ieva Florence, Juris Lisners, Artis Robežnieks un citi, meitenes Mērijas lomu ieskaņojusi Mare Auškāpa.

Filma Meitene dzinējsuns ceļu pie skatītājiem uzsāka Berlīnes kinofestivālā,  2023. gadā saņēma Eiropas Kino akadēmijas nomināciju Labākā Eiropas pilnmetrāžas animācijas filma un no 11. oktobra priecēs skatītājus Latvijā. Mūsdienīgs, smieklīgs un aizkustinošs ģimenes kino par meiteni Mēriju, viņas īpašajām attiecībām un kopīgo hobiju ar vecmāmiņu, un par ģimenes spoku, kurš parādās, lai palīdzētu Mērijai uz mūžu atvadīties no omītes.

Filmas galvenā varone ir 11 gadus vecā Mērija, kurai ir īpašas attiecības ar savu vecmāmiņu. Abām patīk gatavot veselīgu ēdienu, un Mērija sapņo kādu dienu kļūt par šefpavāri. Taču vecmāmiņas mūža nogale tuvojas, bezrūpīgajai virtuves idillei drīz pienāks gals. Kādu dienu pie Mērijas ierodas mistiska sieviete, kas aizved Mēriju, viņas mammu, vecmāmiņu un vecvecmāmiņu ceļojumā ģimenes vēsturē, un tas ļauj dzimtas sievietēm citai citu patiesi iepazīt.

Meitene dzinējsuns / A Greyhound of a Girl ir Luksemburgas, Itālijas, Īrijas, Apvienotās Karalistes, Latvijas, Igaunijas un Vācijas kopražojuma filma, veidota pēc īru rakstnieka Rodija Doila noveles. Filmas režisors, scenārists un mūziķis Enzo d’Alo ir viens no atzītākajiem animācijas filmu autoriem Eiropā. 

Plašāk par filmu stāsta Latvijas puses producents Vilnis Kalnaellis: “Meitene dzinējsuns ir stāsts, kas šķērso laika barjeras, dažreiz ironiski, dažreiz dīvaini, dažreiz... dabiski. Ģimenes vispārcilvēciskās kaislības palīdz skatītājam atklāt iekšējo bērnu, kas mīt katrā no mums. Ceru, ka filma patiks gan Latvijas bērniem, gan pieaugušajiem, jo tā ir daudzslāņaina un dziļa. Filmas pamatā rakstnieka Rodija Doila brīnumainais stāsts, kurā filmas scenārija autori attīstījuši arī elementus, kas grāmatā atradās vien fonā – piemēram, meitenes aizraušanās ar pavārmākslu un viņas vēlme kļūt par šefpavāri. Mērija ar visiem pārrunā veselīga uztura tematus, pat ar slimnīcas ārstiem, kuri ārstē viņas vecmammu, un  slepeni iebaro omītei savus kulināros eksperimentus cerībā, ka tie viņu dziedinās. Filmā ir arī daži pārdabiski mirkļi, bet vecvecmātes spoks īru ģimenē tiek pieņemts vienkārši un dabiski.”

Filmu studijā RIJA tika veikta filmas fonu gleznošana, animācijas un ieskaņošanas darbi. Vilnis Kalnaellis atklāj: “Enzo D’Alo uzticēja animācijas fonu veidošanu gleznotājai Laimai Puntulei, māksliniecei ar animācijas pieredzi  un starptautisku atzinību. Filmas varoņu ikdienas dzīve risinās šarmantās vietās Dublinas ielās un fantastiskās Īrijas lauku ainavās. Pirms filmas varones nonāk autentiskās lauku mājās, tās brauc gar piekrasti cauri Korkai uz Veksfordu, viņas apmeklē kulinārijas skolu Ballymaloe – reālu un iedvesmojošu vietu Īrijā.  Laima Puntule ar savu profesionalitāti radīja filmas fonus ar unikālu svaigumu un prasmi. Viņa spēj animācijas kino izveidot poētisku pat tad, ja filmas animācija un tēli ir reālistiski. Arī tamdēļ filma būtu jāredz uz lielā ekrāna.”

Mērijas lomā iejutusies Mare Auškāpa, vecmāmiņas lomā – Olga Dreģe. Citas lomas ierunājuši Ieva Florence-Vīksne, Baiba Broka, Juris Lisners, Artis Robežnieks, Imants Strads, Eremijs Sējāns, Vestards Kalnaellis, Amēlija Barone, Tamāra Kabakova, Gita Rolmane un Anna Jansone. 

Filmas režisors ir Enzo d’Alo, filmas producenti – Adriens Šefs, Pols Thiltges, Ksenija Duglasa, Marks Kambertons, Ričards Gordons, Vilnis Kalnaellis, Riina Sildosa un Artūrs Kubičeks. Filmas scenārija autori – Enzo d'Allo un Deivs Ingams.

Latvijas pusi filmā pārstāv arī fonu māksliniece Laima Puntule, mākslinieces Sanda Biteniece, Laura Blūma un Ilze Zalāne, animatori Taiga Zīle, Jolanta Bīgele un Aleksandrs Šehovcovs.

Filmas tapšanu finansējis Nacionālais Kino centrs, kinoteātros filmu izplata Baltic Content Media.