Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps” norisināsies no 23. līdz 26. februārim, tās ietvaros festivāla mājās – kinoteātrī “Splendid Palace” notiks vairākas pirmizrādes. Atklāšanas seansā 23. februārī paredzētas divu dokumentālo filmu pirmizrādes – Andreja Verhoustinska dokumentālā filma “Nr. 105555”, kas vēsta par Salaspils memoriālu, un Kristīnes Briedes dokumentālā filma “Svārstības”, kas ataino sieviešu ordinācijas situāciju Latvijā.
Dokumentālās filmas Nr. 105555 režisors, operators un scenārija autors ir Andrejs Verhoustinskis, filmas tapšanā piedalījusies arī māksliniece Paula Zariņa-Zēmane, skaņu režisors Pēteris Pāss, 30 minūtes garā filma tapusi studijā Centrums (producents Bruno Aščuks). Filmu veido divi slāņi – vēsturiskais un mūsdienu realitāte. Aizkadra tekstā aktieris Kaspars Znotiņš lasa ieslodzītā Nr. 105555 dienasgrāmatu par piedzīvoto Salaspils nometnē 1944. gadā, bet attēlā tekstu pavada dokumentāls memoriāla vērojums mūsdienās – bērni un pieaugušie bijušās nometnes teritorijā ierodas pa vienam vai grupās, ieinteresēti skatās vai garlaikoti laiskojas, emocionāli reaģē vai vienaldzīgi distancējas. Filma Nr. 105555 nominēta Lielā Kristapa balvai kategorijā Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma.
Režisores un scenāristes Kristīnes Briedes dokumentālo filmu Svārstības (75 min) uzņēmis operators Jānis Šēnbergs, filmas skaņu režisors ir Artis Lūsis, komponisti – Sniedze Prauliņa un Rihards Zaļupe, montāžas režisors – Andris Grants. Filmas producentes – Ieva Ūbele un Antra Gaile, filma tapusi, sadarbojoties studijām Ruckas mākslas fonds un Baltic Balkan Productions. Filma Svārstības vēsta, ka Latvija ir gandrīz vienīgā valsts pasaulē, kuras oficiālā luteriskā baznīca ir aizliegusi sieviešu ordināciju, lai gan pirms tam 20 gadu garumā sievietes veiksmīgi kalpojušas par mācītājām. Daļa garīdznieču nespēj ar to samierināties un emigrē, lai veidotu pilnvērtīgu dzīvi citviet pasaulē, daļa ieņem otršķirīgus amatus Latvijas baznīcas hierarhijā un strādā par sludinātājām un mācītāja pienākumu izpildītājām. Tomēr vairākas teoloģes vairs nav ar mieru stāvēt malā, un Rudīte, Dace un Agrita bruģē ceļu uz nākotni, kurā vieta pie altāra paredzēta arī sievietēm. Lielā Kristapa balvām filma Svārstības nominēta četrās kategorijās – Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākais dokumentālās filmas režisors, Labākais dokumentālās filmas operators un Labākais komponists.
Sestdien, 25. februārī, Lielā Kristapa programmā pulksten 10:30 kinoteātrī Splendid Palace paredzēts animācijas filmu seanss bērniem, kurā LMT piedāvā animācijas seriāla Urga, Jo & Po pirmās sērijas pirmizrādi. Tas ir faktos balstīts zinātniskās fantastikas animācijas seriāls pirmsskolas vecuma bērniem, seriāla idejas, koncepcijas un scenārija autore ir Ilze Lasmane-Brože. Katra sērija ilgst sešas minūtes, pirmajā sezonā ieplānotas 6 sērijas, un tās studijā Paēdis.lv veido mākslinieks, animators un režisors Raitis Kalniņš, mūzikas autore un izpildītāja Sniedze Prauliņa un dziesmu teksta autors Edgars Šubrovskis. Seriāla producentes ir Ilze Lasmane-Brože un Kristele Pudāne, skaņu ieraksta režisors – Artis Lūsis, skaņas miksu veido Nauris Būda, bet seriāla varoņu balsis ieskaņojuši Madara Botmane, Eduards Švāns, Jēkabs Reinis, Raitis Kalniņš, Ilze Lasmane-Brože un Māra Būda. Urga ir ar vispārcilvēcīgām un nedaudz pārdabiskām spējām apveltīts supersuns, kura misija ir glābt nelaimē nonākušus dzīvnieku mazuļus. Glābšanas misijās Urgai palīdz nezināmas izcelsmes totēmdzīvnieciņi Jo un Po un ar asu prātu apveltītais kaktusiņš Spicais.
Vakara seansā 25. februārī 18:30 Lielā Kristapa ietvaros pirmizrādi svinēs Kristinas Martinukas īsfilma Augustā (25 min). Kristina Martinuka ir arī filmas scenārija autore, radošajā komandā arī operators Ermins Baltais, montāžas režisore Olita Vārpa, māksliniece Jevgenija Zimovec, kostīmu māksliniece Iveta Vilne, grima māksliniece Jelena Pidjasa, komponists Gatis Ziema, skaņu režisori Normunds Zalamāns un Jānis Eglītis, filma tapusi studijā Forma Pro Films (producente Svetlana Punte). Īsfilmas Augustā galvenā varone Lū sāk mīlestības, bēdu un pieņemšanas ceļojumu, jo ir zaudējusi līgavaini, bet nav pieņēmusi nāves nosacījumus. Lielajam Kristapam filma Augustā nominēta kategorijā Labākā īsmetrāžas spēlfilma, šajā īsfilmu seansā iekļautas vēl trīs īsfilmas, kas nominētas gan īsmetrāžas, gan studentu filmu kategorijās.
No 21. līdz 28. februārim Lielajam Kristapam veltīta programma visā pasaulē būs skatāma vietnē www.filmas.lv, piedāvājot trīs programmas – Lielā Kristapa Mūža balvas laureāta, kinodramaturga Alvja Lapiņa filmu retrospekciju, simtgadnieka Rolanda Kalniņa filmu retrospekciju In Memoriam un Lielā Kristapa 2021. gada laureātus – filmas, kas pirms gada tika apbalvotas labāko filmu kategorijās.
Līdz 24. februāra plkst. 23:59 sabiedrisko mediju portālā LSM turpinās balsojums par Lielā Kristapa filmām. Visvairāk balsu ieguvušais kinodarbs saņems skatītāju balvu. Uz Nacionālās kino balvas skatītāju simpātiju balvu šogad pretendē 24 filmas, kas nominētas Lielā Kristapa balvai labāko filmu kategorijās.
Lielā Kristapa noslēguma ceremonija notiks 26. februārī, tiešraidē to translēs LSM un Latvijas Televīzija. Tiešraidi no plkst. 19:00 demonstrēs LSM.lv, savukārt otro daļu, no plkst. 21:05 – gan LSM, gan LTV1.
Arī šogad Lielajam Kristapam nominētās filmas vērtēs starptautiska žūrija – režisore Ilze Burkovska-Jakobsena, režisors Edmunds Jansons, režisors un Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas vadītājs Jānis Putniņš, kinokritiķe, FIPRESCI biedre Kristīne Simsone un žūrijas goda locekle, aktrise Laila Robiņa (Laila Robins), ASV.
Nacionālo Kino balvu Lielais Kristaps rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo Kino centru un Latvijas Republikas Kultūras ministriju, atbalsta Latvijas Mobilais Telefons. Lielā Kristapa partneri ir kinoteātris Splendid Palace, Rīgas Cirks, Latvijas Nacionālais arhīvs, Rīgas Kino muzejs, BB Rental, Entresol, Valmiermuiža, Mitto. Informatīvais atbalsts – Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, LSM, Visual Media, Diena, Kultūras Diena, Kino Raksti un Santa.