Dokumentālais kino Kinoteātros Pirmizrāde
filmas plakāts grafiskā stilā

Ar pirmizrādi 28. novembrī kinoteātru repertuārā nonāks filmu studijā “Mistrus Media” producēta režisora Kārļa Lesiņa jaunā dokumentālā  filma ”Nord Express” – vairāku gadu garumā veidots dokumentāls detektīvs par 870 kilometrus garās ātrgaitas dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” būvniecību, kas aizsākās ar sapni atkal savienot Baltijas valstis ar pārējo Eiropu, kad 1991. gadā Igaunija, Latvija un Lietuva atguva neatkarību no Padomju Savienības.

Filmas režisors Kārlis Lesiņš kopā ar žurnālisti Inesi Braži uzsāka kinematogrāfisku izmeklēšanu vēl 2019. gadā ar šķietami vienkāršu jautājumu – noskaidrot, kāpēc Rail Baltica dzelzceļa līnijas projekta attīstība ievērojami atpaliek no grafika un izmaksas krietni pārsniedz plānoto budžetu. Izpētes procesā viņi nonāca līdz dramatiskākam jautājumam - vai Rail Baltica vispār tiks uzbūvēta?  Filmas nosaukumā liktais Nord Express ir nosaukums vēsturiskajai dzelzceļa līnijai, kas vēl līdz Latvijas okupācijai 1940. gadā savienoja Rīgu ar citām Eiropas metropolēm.

Filma veidota kā starptautiska Latvijas, Vācijas, Polijas un Igaunijas kopprodukcija, tās tapšanu atbalstījis Latvijas Nacionālais kino centrs, Polijas Filmu institūts, Igaunijas Filmu centrs, Vācijas televīzijas kanāls MDR/ARTE, Latvijas Televīzija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Adenauera fonds.

Ceļojot cauri visām iesaistītajām valstīm, režisors filmā tiekas ar amatpersonām, projektētājiem, būvniekiem, uzņēmējiem, militārpersonām un cilvēkiem,  kuru īpašumus  nākotnē varētu šķērsot Rail Baltica vilcieni.

“Ir daudz baumu un teoriju par to, kas vainīgs pie tā, ka projekts kavējas un Baltijas valstis riskē zaudēt Eiropas Savienības finansējumu. Iespējams, vainojama Krievija vai Ķīna, bet varbūt birokrātija vai Baltijas valstu nespēja vienoties par projekta pārvaldīšanu. Kas notiks, ja šis gadsimta projekts netiks realizēts, jo īpaši laikā, kad Eiropā notiek karš un dzelzceļa infrastruktūrai ir milzīga nozīme Baltijas valstu, un visas Eiropas Savienības aizsardzībā? Iespējams, ka  patiesais zaudējums var būt lielāks nekā iztērētie Baltijas valstu un Eiropas Savienības līdzekļi,” tā filmas stāstu un savus izpētes jautājumus komentē režisors Kārlis Lesiņš.

Rail Baltica no simboliska celtniecības projekta kļuva par tēmu filmai, kas sniedzas tālāk par Latvijas skatītāju redzesloku, tāpēc Vācijas, Igaunijas un Polijas iesaistīšanās mūsu filmas veidošanā, tāpat kā paralēli notiekošie ģeopolitiskie satricinājumi ļāva ieraudzīt to, kas filmas sākotnējā izpētē likās apslēpts. Filma pēta, ko un kā Latvijas vidusmēra cilvēks var saprast par to, kas notika un notiek ar Rail Baltica būvniecību, kādas politiskās intereses šī gadsimta projekta celtniecība skar,“ atklāj filmas producents Gints Grūbe.

“Pie filmas projekta sākām strādāt jau 2017. gada beigās, kad pasaule bija gluži citāda un arī Rail Baltica dzelzceļa līnijas izbūves nepieciešamību un tolaik iezīmētās problēmas skatījām pilnīgi citā kontekstā. Ilgstošais vērojums ļāvis mums ne tikai dokumentēt Rail Baltica attīstību, bet arī izveidot šī laika hroniku, atskatoties uz pēdējo gadu sajūtām un vērtībām.  Filmas pēdējos kadrus nofilmējām šī gada jūnijā. Kopš tā laika atklātībā nākuši ļoti daudzi jauni fakti, un nu jau liekas, ka būtu jāveido filmas Nord Express nākamā sērija,“ atzīst filmas producente Elīna Gediņa-Ducena.

Režisors Kārlis Lesiņš iepriekš veidojis vairākas dokumentālās filmas, 2020. gadā iznākusi viņa debijas spēlfilma Izmisums. Kārlis ir saņēmis divas Nacionālā kino balvas Lielais Kristaps – viņa īsmetrāžas spēlfilma Konvertīti (2016) tika atzīta par labāko studentu filmu, bet dokumentālā īsfilma Vectēva tēvs (2016) – par labāko debiju. Šī filma saņēma arī balvu kā labākā starptautiskā īsmetrāžas dokumentālā filma Bosforas filmu festivālā. 

Radošā komanda – režisors Kārlis Lesiņš, pētniece Inese Braže, galvenais operators Ivo Skanstiņš, montāžas režisors Toms Krauklis, skaņu režisors Siim Skepast, producenti Elīna Gediņa-Ducena un Gints Grūbe, kopproducenti Pille Rünk (AllFilm), Małgorzata Staroń (Staron Film), Reinhardt Beetz (Beetz Brothers). Filma ir četru valstu – Latvijas, Vācijas, Polijas, Igaunijas – kopražojums.

Latvijā filma veidota filmu studijā Mistrus Media, kas iepriekš producējusi vairākas starptautiski pazīstamas dokumentālas filmas – Turpinājums (2018), Turpinājums. Pieaugšana (2024), Zemnieki (2022), Patrīcija (2024), Spiegs, kurš mans tēvs (2019), Ģenerālplāns (2016), Homo Sovieticus (2018), Escaping Riga (2014), Pasaules skaņa (2010).

 

Kinoteātros filmu Nord Express varēs redzēt no 28. novembra.