Notiks zinātniska konference “Vēstures poētika un politika teātrī un kino”

No 29. novembra līdz 1. decembrim notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un LKA Zinātniskās pētniecības centra (ZPC) rīkotā starptautiskā zinātniskā konference “Vēstures poētika un politika teātrī un kino”, pasākumu plānā arī bezmaksas filmu programma, vieslekcijas, meistarklases, diskusijas. Konferencē piedalīsies referenti, kino un skatuves mākslas, semiotikas un vēstures profesionāļi no astoņām valstīm.

 

Konference Vēstures poētika un politika teātrī un kino / Poetics and Politics of History in Film and Theatre padziļināti analizē, kā skatuves un audiovizuālā māksla modelējusi, interpretējusi un atspoguļojusi Latvijas un citu Baltijas jūras reģiona valstu vēsturi un cilvēkus; īpaša uzmanība konferencē tiks veltīta Somijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas valstu simtgadei veltīto skatuves un ekrāna darbu izpētei un analīzei.

Ieeja visos konferences “Vēstures poētika un politika teātrī un kino” notikumos – bez maksas!

No 29. novembra līdz 1. decembrim LKA Teātra mājā Zirgu pasts (Rīga, Dzirnavu iela 46) norisināsies KONFERENCES darbs astoņās sesijās, referātus gatavo kino un teātra teorijas profesionāļi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Somijas, Francijas, ASV, Krievijas.

Ar referātiem piedalīsies amerikāņu kino vēsturnieks un Sonomas Universitātes emeritētais profesors Viljams Hovards Gvins, angļu teātra zinātnieks un Rohemptonas universitātes Londonā profesors Džo Kellehers, teātra zinātnieks Patriss Pavī, Tartu un Tallinas universitāšu profesors, kultūras semiotiķis un publicists Mihails Lotmans, Pāvels Rudņevs no Krievijas Teātra mākslas universitātes, Tallinas Universitātes asociētas profesors, Jaunās Sorbonas Universitātes viesprofesors un Ālto universitātes docents Jarmo Valkola, kino zinātniece un Austrumeiropas kino pētniece Barbara Vurma no Humbolta Universitātes, Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas pasniedzējs un kino režisors Audrius Stonis u.c.

Konferences dalībnieki no Latvijas ir LKA profesore un kultūras semiotiķe Daina Teters, teātra nozares profesionāļi – LKA profesore un teātra kritiķe Valda Čakare, dramaturgs un scenārists Matīss Gricmanis, Latvijas Universitātes (LU) profesore Ieva Kalniņa, LKA asociētā profesore un Skatuves mākslas katedras vadītāja Zane Kreicberga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Jānis Kudiņš, teātra kritiķis Atis Rozentāls, LKA asociētā profesore un teātra kritiķe Līga Ulberte, teātra zinātniece Ingrīda Vilkārse; filmu nozari pārstāvēs eksperimentālā kino festivāla Process kuratore Lāsma Bērtule, LU profesors un kinozinātnieks Viktors Freibergs, Nacionālā Kino centra vadītāja un kinokritiķe Dita Rietuma un LKA asociētais profesors un kinorežisors Dāvis Sīmanis.

Detalizēta konferences programma – LKA mājaslapā ŠEIT.

Konferences ietvaros katru dienu norisināsies ne tikai intensīvs darbs sesijās, bet arī tiks demonstrēta četru valstu simtgades filmu programma, notiks lekcijas, meistarklases un diskusijas, konferences ārvalstu dalībnieku vieslekcijas.

Ceturtdien, 29. novembrī, un piektdien, 30. novembrī kinoteātrī Splendid Palace (Rīga, Elizabetes iela 61) tiks piedāvāta konferences FILMU PROGRAMMA, ko veido četru filmu izlase no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas.

29. novembrī plkst. 18:00 programmu atklās režisora Dāvja Sīmaņa vēsturiskā filma Pelnu sanatorija (2016), kuras ir centrā ir kara notrulinātā cilvēcība Pirmā pasaules kara kontekstā. Filmas aptver notikumus 1917. gadā Kurzemē, kad kara pēdējās dienās atvaļināts vācu kara ārsts Ulrihs tiek nosūtīts uz nomaļu sanatoriju, kur ārstējas kontuzēti un mentāli traumēti kareivji.

Savukārt plkst. 20:00 būs iespēja redzēt somu režisora Anti Jusi Anila darbu Mūžīgais ceļš / Ikitie (2017), kura pamatā ir Anti Turi romāns par jaunu arodbiedrību aktīvistu, kurš 30. gadu sākumā atgriezies Somijā pēc ilgu gadu darba Amerikā. Drīz vien viņš pārbēg pāri robežai padomju pusē, kur viņam piedāvā jaunu identitāti apmaiņā pret strādnieku šķiras nākotnes celšanu.

30. novembrī plkst. 18:00 būs iespēja redzēt Rīgas Starptautiskajā kino festivālā Latvijas pirmizrādi piedzīvojušo igauņu režisores Monikas Sīmetsas kinodebiju Biedrs bērns / Seltsimees laps (2018), kas kļuvusi par vienu no šī gada populārākajām filmām Igaunijā. Filma veidota pēc igauņu rakstnieces Lēlo Tungalas autobiogrāfisko romānu motīviem un attēlo sešgadīga bērna iekļaušanos 50. gadu padomju ideoloģijā.

Filmu skati plkst. 20:00 noslēgs lietuviešu kino režisora Andriusa Juzena Pūču kalns / Peledu kalnas (2017), pievēršoties padomju spēku okupētajai Kauņā laikā no 1947. līdz 1951. gadam. Filmas galvenie varoņi nupat kā absolvējuši ģimnāziju un ir spiesti izvēlēties – vai nu ņemt rokās ieročus un cīnīties pret padomju varu vai piemēroties tai.

Ieeja filmu skatē bez maksas, bet vietu skaits ir ierobežots, tāpēc lūgums filmu skates apmeklējumam pieteikties, rakstot uz pasakumi@lka.edu.lv līdz 27. novembrim!

Konferences ietvaros, 29. novembrī un 1. decembrī, LKA Teātra mājā Zirgu pasts notiks divu GRĀMATU PREZENTĀCIJAS.

Ceturtdien, 29. novembrī plkst. 16:00 ar autora ievadvārdiem tiks prezentēta profesora Viljama Hovarda Gvina jaunākā grāmata par vēstures notikumu inscenēšanu un traumatiskās pieredzes materializāciju kino valodā Nerunājamās vēstures: Kino un katastrofu pieredze / Unspeakable Histories: Film and the Experience of Catastrophe (2016, Columbia University Press).

Sestdien, 1. decembrī plkst. 17.00 paredzēta grāmatas Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no Ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij(2018, Latvijas Kultūras akadēmija / Neputns) atvēršana ar autoru ievadvārdiem. Grāmatas sastādītāji ir LKA profesors Raimonds Briedis un komanda – Zane Gailīte, Juris Goldmanis, Zane Grigoroviča, Māra Grudule, Līga Ulberte. Māksliniece – Anta Pence. Redaktores – Sigita Kušnere, Sanda Rapa.

 

Konferences programmu papildinās arī trīs LEKCIJAS / MEISTARKLASES konferences viesiem un citiem interesentiem.

28. novembrī plkst. 14:00–17:15 LKA Nacionālajā Filmu skolā (Rīga, Elijas iela 17) Londonas Rohemptonas Universitātes profesors, laikmetīgā teātra pētnieks un režisors Džo Kelehers (Joe Kelleher) lasīs lekciju un vadīs semināru “Aktieris – figūra”, kura centrā būs jautājums par izspēlētu tēlu vēsturisko apziņu. Gatavojoties semināram, dalībniekiem būs jāizlasa Džo Kellehera raksts, kas tiks nosūtīts elektroniski.

3. decembrī plkst. 10:15 – 13:30 LKA Nacionālajā Filmu skolā (Rīga, Elijas iela 17) ASV Sonomas Universitātes emeritētais profesors, vēstures reprezentācijas kinomākslā pētnieks Viljams Gvins (William Guynn) nolasīs lekciju Atgriešanās nozieguma vietā / Return to the Scene of the Crime, kas veltīta kino un atmiņas sasaistei. Lekcijā profesors īpaši pievērsīsies Kloda Lancmana monumentālajai dokumentālajai filmai Šoa / Shoah (1985) un Džošua Openheimera Indonēzijas genocīda diloģijas otrajam darbam Klusuma skatiens / The Look of Silence (2014).

3. decembrī plkst. 14:00 – 17:15 LKA Nacionālajā Filmu skolā (Rīga, Elijas iela 17) notiks pasaulslavenā teātra zinātnieka, semiotiķa Patrisa Pavī (Patrice Pavis) meistarklase, kurā Patriss Pavī iesaistīs studentus izrāžu analīzē, izmantojot savu teorētisko eseju Par tekstu vai izrāžu analīzi dramaturģijas meistarklasēs: īsa refleksija par garo odiseju / On the Analysis of Texts or Performances in Playwriting Workshops: A Brief Reflection on a Long Odyssey).

Lekcijas notiek angļu valodā! Lekcijas un meistarklases iespējams apmeklēt ne tikai LKA studentiem, bet arī plašākam interesentu lokam – lūgums iepriekš pieteikties, rakstot Dārtai Ceriņai uz e–pastu cerina.darta@gmail.com.

Plašāka informācija par konferences norisi un aktualitātēm LKA mājaslapā un LKA facebook lapā: https://www.facebook.com/LKAkademija.

Konference tiek organizēta Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Latvijas Kultūras akadēmijas zinātniskās darbības attīstība” ietvaros, konferences norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība.

 

Papildu informācija:
Aija Lūse, Latvijas Kultūras akadēmijas
sabiedrisko attiecību vadītāja
aija.luse@lka.edu.lv; zpc@lka.edu.lv
Tel. 67114807, 29107218

_________________________________

http://www.lka.edu.lv
https://twitter.com/LKAkademija
https://www.facebook.com/LKAkademija