Roberts Vinovskis Armēnijas Kannu stendā
Producents Roberts Vinovskis Kannu kinofestivālā, Armēnijas kinoindustrijas stendā

Šāgada Kannu kinofestivāls nozīmīgs arī mūsu filmu restauratoriem – jau otro reizi oficiālajā festivāla programmā „Cannes Classics” iekļauta filma, kuras restaurāciju veikuši latviešu speciālisti, tā atzīstot Latvijas restauratoru darbu par līdzvērtīgu pasaules labāko profesionāļu veikumam. 2018. gadā Kannās izrādīja leģendārās Rolanda Kalniņa filmas “Četri balti krekli” (1967) restaurēto versiju, savukārt šogad prestižajā festivāla izlasē iekļauta 1965. gada armēņu filma “Sveiki, tas esmu es”.  Abu filmu restaurācija veikta “Studijā Lokomotīve”.

Armēņu režisora Frunzes Dovlatjana filmas Sveiki, tas esmu es / Barev, es em (https://www.festival-cannes.com/en/f/barev-es-em/ ) restaurētās versijas pirmizrāde notiek 25. maijā, un līdz ar Armēnijas kinoindustrijas pārstāvjiem uz Kannu festivāla seansu ielūgts Studijas Lokomotīve vadītājs Roberts Vinovskis, restaurācijas darbu vadītāja Elīna Reinholde un galvenais restaurācijas mākslinieks Pēteris Sudakovs.

“Šī atgriešanās Kannu festivāla restaurēto filmu programmā ir liels sasniegums –  tā apliecina, cik augstu tiek novērtēta mūsu speciālistu profesionalitāte, ierindojot to līdzās pasaules labāko filmu restauratoru darbam,” –  uzsver Roberts Vinovskis. “Varam lepoties, ka mūsu profesionāļi strādā vienā līmenī ar pieredzējušākajiem speciālistiem no vadošajām filmu atjaunošanas laboratorijām. Esmu ļoti pateicīgs mūsu komandai, kas pierādījusi, ka varam eksportēt jaunākajām tehnoloģijām un augstākajiem kvalitātes standartiem atbilstošus filmu restaurācijas pakalpojumus arī starptautiski, un šīs armēņu filmas restaurētās versijas pirmizrāde Cannes Classics ir tam spilgts apliecinājums.”

Izlase Cannes Classics ir būtiska festivāla oficiālās programmas sastāvdaļa, kas tika iedibināta 2004. gadā. Tajā iekļauj kinovēsturē nozīmīgas filmas, taču īpaša uzmanība tiek pievērsta arī restaurēto versiju tehniskajai un mākslinieciskajai kvalitātei, atbilstībai mūsdienu kinoindustrijas augstākajām prasībām. Šogad programmā iekļauti gan pasaules kino smagsvari – Žans Liks Godārs, Alfreds Hičkoks, Jasudžiro Ozu, Emirs Kusturica , gan citas lentes no Itālijas, Francijas, Zviedrijas, Vācijas, Armēnijas un Ungārijas. Atšķirībā no Latvijas filmas Četri balti krekli (1967), kas cenzūras dēļ savu izrādīšanu Kannu festivālā gaidīja 61 gadu, Armēnijas filmai Sveiki, tas esmu es (1965), kurā galveno lomu atveido pazīstamais aktieris Armens Džigarhanjans, restaurētās versijas iekļaušana Cannes Classic programmā  ir atgriešanās – filma Kannās izrādīta jau 1966. gadā. Tagad, pateicoties latviešu restauratoriem, tā atkal redzama uz lielā ekrāna atjaunotā kvalitātē.

Studija Lokomotīve ar filmu restaurāciju nodarbojas kopš 2010. gada; aizvadītajā desmitgadē, sadarbojoties ar valsts un privātiem arhīviem, muzejiem, kino institūcijām un bibliotēkām, atjaunots ievērojams skaits filmu. Restauratoru kontā ir gan spēlfilmas, gan dokumentālās un animācijas filmas, gan īsfilmas – piemēram, Latvijas kino zelta klasikas pērles Cilvēka bērns (1991), Ceplis (1972), Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975), Nāves ēnā (1971), Akmens un šķembas / Es visu atceros, Ričard! (1966), Tās dullās Paulīnes dēļ (1979), Mērnieku laiki (1968), Agrā rūsa (1979), Piejūras klimats (1974), Dāvanas pa telefonu (1977), Ziemassvētku jampadracis (1993), Teātris (1978), Kapteiņa Enriko pulkstenis (1967), Zaķīšu pirtiņa (1979), Laimes lācis (1985) un daudzas citas.

Studijas Lokomotīve speciālisti ir restaurējuši ne vien Latvijas un Armēnijas, bet arī Lietuvas un Igaunijas filmas, no tām vairākas demonstrētas pasaules prestižākajās restaurēto filmu programmās – Cannes Classics, Deutsche Kinemathek Film:ReStored , iekļautas pasaules lielāko televīziju restaurēto filmu katalogos, tostarp arī Eiropā nozīmīgākā kultūras kanāla ARTE kinoklasikas izlasē.

 

Plašāka informācija:
Liene Vinovska, 26443883,
liene@locomotive.lv