23. augustā Latvijas pirmizrādi piedzīvos režisora Ivo Brieža dokumentālā filma “Homo Sovieticus”, kas liek domāt par padomju cilvēku 30 gadus pēc PSRS sabrukuma. 20. augustā sarunu festivālā “Lampa” filmas veidotāji diskutēs par padomju nostalģiju, tās politiskajiem, emocionālajiem un psiholoģiskajiem aspektiem.
1991. gads bija pagrieziena punkts Eiropā un pasaulē, tam pat tika dots apzīmējums “vēstures beigas”. Togad Baltijas valstis atguva neatkarību, bet PSRS impērija sabruka, un par lieciniekiem 20. gadsimta pēdējās impērijas galam kļuva vairākas paaudzes, kuru likteņus, uzskatus un vērtības ietekmēja tieši šis laiks.
Ir pagājuši 30 gadi, un režisors Ivo Briedis kopā ar scenāristi Ritu Rudušu bijušajā Padomju Savienībā satiek savus vienaudžus, kuri PSRS sabrukuma brīdī bija jaunieši un šo vēsturisko mirkli uztvēra kā savas dzīves scenāriju. Lai arī mēdz uzskatīt, ka 30 gadu jeb vienas paaudzes laikā mainās politiskā kultūra, pēdējos gados redzam, ka padomju argumenti apzināti tiek izmantoti mūsdienu politisko ideoloģiju stiprināšanai un veidošanai gan bijušajās padomju bloka valstīs, gan arī citur pasaulē. “Padomju cilvēka” fenomens ir kļuvis par sava veida vīrusu, kas daudziem ļauj aizbēgt un patverties pagātnē.
Filmas veidotāji tiekas ar saviem vienaudžiem Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Armēnijā un Čehijā – ar toreizējiem jauniešiem, kuri, brūkot Padomju Savienībai, 1991. gadā tika uzaicināti uz raidījumu PSRS Centrālajā televīzijā, lai Vladimira Poznera vadībā diskutētu – būt vai nebūt Padomju Savienībai. Režisors Ivo Briedis un scenāriste Rita Ruduša tiekas gan ar cilvēkiem, kuri ilgojas pēc dzīves Padomju Savienībā, gan ar ekspertiem Anni Aplbaumu un Ļevu Gudkovu, kuri pētījuši Homo Sovieticus fenomenu.
Ivo Briedis Homo Sovieticus raksturo kā cilvēku, kas ir tik labi pielāgojies totalitārismam, ka nespēj eksistēt citā politiskā iekārtā. Šie cilvēki visbrīvāk jūtas tieši nebrīvē. Vispirms viņi bija sociālās inženierijas produkts, vēlāk kļuva par viltīgiem vergiem, kas izvairās no jebkādas atbildības.
Filmas režisors ir Ivo Briedis, scenārija autore – Rita Ruduša. Filma “Homo Sovieticus” veidota kā kopprodukcija, kurā sadarbojas Latvijas filmu studija Mistrus Media (producenti Gints Grūbe, Elīna Gediņa-Ducena), Lietuvas filmu studija Monoklis (producente Jurga Gluskiniene) un Čehijas filmu studija Frame Films (producente Jitka Kotrlova). Galvenais operators ir Mārtiņš Jurevics, montāžas režisori – Tomašs Elšīks (Čehija) un Toms Krauklis, mūzikas autors – komponists Martins Bjalobžeskis (Lietuva).
Filmas tapšanu atbalstījis Latvijas Nacionālais kino centrs, Lietuvas Kino centrs, Čehijas Filmu fonds, Eiropas Savienības programma Radošā Eiropa MEDIA, Latvijas Televīzija, Konrāda Adenauera fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija.
Filma jau izrādīta starptautiskajā cilvēktiesību dokumentālo filmu festivālā One World Prāgā, septembrī tā tiks demonstrēta starptautiskajā kinofestivālā Astra Film Rumānijā. Dokumentālo filmu festivāla Artdocfest / Riga ietvaros 7. septembrī kinoteātrī Splendid Palace notiks filmas seanss angļu valodā.
Filmu Homo Sovieticus izrādīs arī Latvijas Televīzija; plānots, ka ārpus Latvijas to varēs redzēt kanālos Current Time TV un Deutsche Welle.
Filmas pirmizrāde kinoteātrī Splendid Palace – 2021. gada 23. augustā.