Šonedēļ aprit 10 gadi, kopš Latvijas Televīzija pirmoreiz izrādīja Edvīna Šnores dokumentālo filmu “Padomju stāsts / The Soviet Story”. Atzīmējot filmas jubileju, 14. jūnijā to izrāda ASV televīzijas kanālā „The Blaze”, demonstrēšanas ievadā paredzēta intervija ar filmas režisoru Edvīnu Šnori.
Glena Beka (Glenn Beck) televīzijas kanālam The Blaze ir vairāk nekā 9 miljonu abonentu, theblaze.com mājas lapai mēnesī ir 30 miljoni apmeklējumu.
Filma Padomju stāsts / The Soviet Story, kas stāsta par PSRS totalitārā režīma noziegumiem, desmit gados iztulkota 30 valodās, izrādīta 22 valstīs gan kinozālēs, gan televīzijā, tajā skaitā ASV kanālā PBS (Public Broadcasting Service). Izdoti vairāk nekā 50 000 DVD eksemplāri, filma joprojām nopērkama Amazon, iTunes un VHX.TV interneta veikalos.
Ar filmas izplatīšanu nodarbojas Daris Dēliņš, filmas izdevējs un Latvijas goda konsuls Ņujorkā. “Iepazinos ar filmu īsi pēc pirmizrādes. Esmu ilgi darbojies filmu biznesā un biju patīkami pārsteigts par to, ko Edvīns Šnore sasniedzis: filmā ir konspektīvi izstāstīts nozīmīgs vēsturisks stāsts labā angļu valodā, padarot tēmu interesantu starptautiskai auditorijai. Reti gadās, ka cilvēkam, kas pirmo reizi rada dokumentālu filmu, izdodas izveidot kvalitatīvu darbu.”
Daris Dēliņš turpina: “Vienmēr grūti prognozēt, kā jauna filma tiks uzņemta. Daudzkārt tas ir veiksmes jautājums. Bijušais Fox TV kanāla komentētājs Glens Beks noskatījās filmu un izsūtīja ziņu saviem sekotājiem sociālajos tīklos. Sekoja Beka intervija ar Edvīnu Šnori, un pēc tam DVD pieprasījums uzšāvās gaisā kā raķete. Tādu publicitāti mēs nebūtu varējuši nopirkt!”
Filmu recenzēja plaši pazīstami izdevumi – The Economist, The New York Times, Le Monde –, bet autors Edvīns Šnore atzīst, ka filmas starptautisko popularitāti vairoja arī Krievijas histēriskā reakcija. Maskavā tika rīkotas protesta demonstrācijas pie Latvijas vēstniecības, kuru laikā tika dedzināta filmas autora lelle. Krievijā iznāca pat vesela grāmata, kurā Kremļa vēsturnieki mēģināja atspēkot Padomju stāstā minētos faktus.
Ļoti būtiski filmas izplatīšanai pasaulē ir palīdzējusi ukraiņu diaspora, ar kuras gādību filma demonstrēta ASV Kongresā. Daudz palīdzējuši Rietumos dzīvojošie ķīnieši un vjetnamieši, par kuriem filmā nekas nav minēts, taču viņi ļoti labi zina, kas ir komunisms, tāpēc aktīvi izplata Padomju stāstu, secina filmas autors Edvīns Šnore.
Kad filmu sāka izrādīt festivālos, pie filmas izdevēja Dara Dēliņa sāka griezties daudzu tautību cilvēki, kas gribēja filmu parādīt saviem tautiešiem – igauņi, lietuvieši, ungāri, poļi, ungāri, ukraiņi, gruzīni, cilvēki no Dānijas, Norvēģijas, Vjetnamas, pat no Ķīnas.
“Izdomāju jaunu stratēģiju,” saka Dēliņš. “Došu viņiem demonstrēšanas licenci, ja viņi palīdzēs filmas tekstu pārtulkot. Projekts nebija viegls, jo katram tulkojumam vajadzēja 2-3 papildus cilvēkus, kas tulkojumus pārbaudīja un koriģēja. 2009. gadā izdevām pirmo DVD 15 valodās, bet gadu vēlāk divu disku komplektu 30 valodās. Bijām pionieri šādā filmas izplatīšanas kopsadarbības projektā”.
Edvīns Šnore ir gandarīts par filmas plašo izplatību pasaulē un sevišķi Ziemeļamerikā, kur filmu regulāri izrāda pat desmit gadus pēc pirmizrādes. “2017. gada novembrī biju Vašingtonā, kur pieņemšanā man pienāca kāds nepazīstams vīrs un pastāstīja, ka esot vēstures profesors universitātē, kur The Soviet Story rādot studentiem lekcijās. Ar līdzīgiem stāstiem esmu saskāries arī citviet”.
Daris Dēliņš turpina: “Filmai piemīt kas unikāls, ko angliski sauc par “garo asti / long tail”. Vairums filmu, izņemot Holivudas klasiku, ātri pazūd no skatītāju atmiņas, taču filmas Padomju stāsts tēma ir tik interesanta un aktuāla, ka cilvēkiem gan 2018. gadā, gan nākotnē būs interese to noskatīties un mācīties par šo svarīgo Eiropas un pasaules vēstures posmu. Piemēram, šonedēļ kāds, kurš bija iegādājies filmas DVD Amazon veikalā, komentēja: “Šo filmu vajadzētu obligāti noskatīties visu pamatskolu un vidusskolu vēstures stundās ASV. Filma ir emocionāla, tā raisa sašutumu un šausmas. Katram jāsaprot sociālisma un komunisma patiesā daba.”
Filmas izdevējs pateicas PBLA (Pasaules brīvo latviešu apvienībai), kas finansiāli atbalstīja filmas izplatīšanu pirmajos gados.
“Turklāt gribu pieminēt,” saka Dēliņš, ” ka mums ir vēl viens „partneris”, kas palīdz izplatīt filmu – Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Putina kunga rīcība pēdējos 10 gados noteikti vēl sakāpinājusi filmas tēmas neatrisinātos jautājumus. Redzēsim, vai Padomju Savienības pēcnācēji spēs kādreiz atzīt savu atbildību par notikušajiem noziegumiem pret cilvēci”.
Filmas mājaslapa – ŠEIT.
Filmu var iegādāties iTunes un Amazon interneta veikalos (DVD un VOD).