Festivāls
Kadrs no filmas Ausma

Novembra sākumā noslēdzies Londonā bāzētā izdevuma „The Calvert Journal” otrais filmu festivāls, kurā par labāko spēlfilmu atzīta režisores Lailas Pakalniņas „Ausma” (2015), bet par labāko animācijas filmu – Ilzes Burkovskas-Jakobsenas „Mans mīļākais karš”(2020).

The Calvert Journal ir 2013. gadā dibināta, Londonas Somersethauzā bāzēta platforma https://www.calvertjournal.com/ , kas pievērš uzmanību konkrētam ģeogrāfiskam reģionam – Austrumeiropai, Balkāniem, Krievijai, Kaukāzam un Centrālāzijai –, fokusējoties uz šī reģiona kultūru plašākās izpausmēs (dažādas mākslas jomas, inovācijas, radošie projekti). Jau otro gadu žurnāls rīko filmu festivālu, izceļot skatītāju uzmanībai šī reģiona neatkarīgo kinoveidotāju filmas, kas atšķiras no meinstrīma produkcijas ar autentisku oriģinalitāti, kultūras daudzveidību un radošu izpildījumu.

The Calvert Journal Film Festival 2021. gadā tika organizēts kā visā pasaulē pieejams tiešsaistes pasākums divu oktobra nedēļu garumā, demonstrējot 35 filmas, kas sadalītas sešās kategorijās. Filmas vērtēja un balvas piešķīra neatkarīga starptautiska žūrija – kino industrijā atzīti profesionāļi no deviņām valstīm, tai skaitā arī Latvijas kinopētniece un Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja Zane Balčus.

Par uzvarētāju festivāla spēlfilmu kategorijā žūrija atzina režisores Lailas Pakalniņas spēlfilmu Ausma (2015), argumentējot savu lēmumu ar to, ka šajā filmā „kultūras, vēstures, politisko un sociālo komentāru sakausējums pasniegts vizuāli izsmalcinātā darbā, kas ir vienlaikus pievilcīgs un informatīvs. Ļoti sarežģīta filma, kurā skatītājs piedzīvo plašu emociju gammu pazīstamā, tomēr savādā iztēles pasaulē; režisore smalki un dziļi atklāj neviennozīmību un apzināti netveramus nodomus.”

Dokumentālā animācijas filma Mans mīļākais karš (2020) atzīta par labāko animācijas filmu, un žūrijas pamatojumā teikts, ka „režisore Ilze Burkovska-Jakobsena radoši izmanto animāciju, lai iedzīvinātu pagātni un uzsvērtu emocionālās tēmas režisores personīgajā vēsturē. Tas palīdz padarīt propagandas tematiku saprotamu gan jaunākai, gan vecākai auditorijai”.

Vairāk informācijas par festivāla laureātiem - ŠEIT.