Kinovēsture
Jāņa Streiča glezna - lauku ainava

Rīgas Latviešu biedrības Vizuālās mākslas komisija aicina uz RLB Goda biedra Jāņa Streiča personālizstādi “Atvasara”. RLB Baltajā zālē eksponēta meistara jaunrade, kas tapusi īpaši šai izstādei, kā arī hrestomātiskākās gleznas, ilustrējot Jāņa Streiča mākslinieciskā spektra daudzveidību.

Kinorežisors, scenārists, dažkārt aktieris un mākslinieks Jānis Streičs dzimis 1936. gada 26. septembrī Latgalē. Pēc Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijas Teātra fakultātes Režijas nodaļas absolvēšanas (1963) viņa pirmā kino pieredze saistās ar kinorežisora Aleksandra Leimaņa filmu Cielaviņas armija (1964), kurai drīz seko otrā režisora postenis filmā „Tobago” maina kursu (1965). Spēlfilma Kapteiņa Enriko pulkstenis (1967), kopā ar kursabiedru Ēriku Lāci, ir Jāņa Streiča debijas filma kā jaunajam režisoram.

Starp režisora 22 pilnmetrāžas filmām skatītāju iemīļotākie un hrestomātiskākie darbi ir amzierīgais Rūdolfa mantojums (2010), laikmetīgi aktuālās Likteņdzirnas (1997), liriskais Cilvēka bērns (1991), padomjlaiku „ražošanas komēdija” Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975) un daudzas citas filmas. Vasaras saulgrieži nav iedomājami bez Streiča filmas Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), savukārt divsēriju filma Teātris (1978), pašam Jānim Streičam parādoties Autora lomā, apbur ar meistara suģestējošo, aktierisko šarmu.  Režisors Jānis Streičs kinofilmās spēj uztvert un parādīt dažādu emociju gammu, savu rokrakstu veidojot kā pilnasinīgu, jūtīgu un ļoti dzīvu, vienmēr mainīgu spektru. Jāņa Streiča kinematogrāfiskais mantojums ir būtiska komponente Latvijas kinovēsturē, tas ietekmējis daudzu nākam autoru jaunradi un noteicis īpašu kvalitātes latiņu, uz ko tiekties.

Zīmīgi, ka Jānis Streičs spēj iznest stāstu jebkurā medijā – 2006. gadā iznākušajā grāmatā Lāga dvēseļu straumē meistars ļauj ieskatīties savā profesionālajā dzīvē un lasot satikt viņam zīmīgas personības, nākamā grāmata 1991. Tas garais cilvēkbērna gads (2012) atkārtoti nostiprina filmu Cilvēka bērns kā spēcīgu parādību Latvijas kino un sabiedrības vēsturē.

Savu bezgalīgi kūsājošo harizmu Jānis Streičs ietvēris arī gleznās, atklājot emocionālu pasaules skatījumu – daba, kādu viņš to redz, un kas viņu interesē; dabas un izjūtu tvērumi, krāsas un īpaša gaisotne.

Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē izstāde aplūkojama no 4. septembra katru dienu (10:00 līdz 17:00) līdz 29. septembrim. Ieeja par ziedojumu.

Izstādes atklāšana 4. septembrī 17:00 ar attālinātu sveicienu no meistara.