Arhīvs

“Ausma” Tallinas maratonā pasludina pasaules pirmizrādi

Svētdien, 13. septembrī, piedzīvots pasaulē “garākais” paziņojums par filmas pasaules pirmizrādi – režisore Laila Pakalniņa noskrēja 42 kilometrus un 195 metrus Tallinas maratonā, uz muguras nesot ziņu, ka viņas jaunākā pilnmetrāžas spēlfilma “Ausma” pasaules pirmizrādi piedzīvos festivālā “Black Nights” Tallinā šāgada novembrī.

Lailas Pakalniņas jaunā spēlfilma “Ausma” šovasar jau tikusi prezentēta kinoprofesionāļu sabiedrībai Karlovi Varu festivāla sadaļā “Works in Progress”, savukārt pasaules pirmizrādei izvēlēts Tallinas festivāls “Black Nights”, kurš pēc 19 gadu darbības šogad sasniedzis A klases festivāla statusu un kļuvis par vienīgo tādu Baltijā un Ziemeļvalstīs. Spēlfilma “Ausma”, kas iekļauta festivāla oficiālajā konkursa skatē, ir starptautisks Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojums, arī tāpēc loģiska ir pasaules pirmizrāde reģiona nopietnākajā festivālā.

“Ausma” ir melnbalts stāsts par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē, padomju laikā, kad ideoloģijas principu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus. Padomju mītradē populārs bija stāsts par mazo pionieri Pavļiku Morozovu – viņš nodeva čekai savu tēvu, kurš nebija apmierināts ar padomju varas rīkošanos, un Pavļiku par to nogalināja paša ģimene. Pavļika Morozova “varoņdarbs” padomju propagandai kalpoja kā neapšaubāms paraugs jebkuram padomju pilsonim – kļūt par ziņotāju, lai ko tas maksātu. Šajā filmā, 75 gadus pēc Pavļika Morozova, mazais zēns nosaukts par Jāni un dzīvo padomjlaika Latvijā, kolhozā Ausma. Viņa tēvs ir padomju varas ienaidnieks un plāno sazvērestību, dēls nodod tēvu un tēvs viņam atriebjas. Tad kurš šajā padomju pasakā ir labais un kurš sliktais? Filma atklāj, ka “izmežģītas” smadzenes ir bīstamas visos laikos. Arī mūsdienās.

Filmas “Ausma” scenārija autore un režisore ir Laila Pakalniņa, operators – Vojcehs Starons (Wojciech Staroń, Polija), mākslinieks – Jurģis Krāsons, skaņu režisors – Anrijs Krenbergs, montāžas režisors un līdzproducents – Kaspars Kallass (Igaunija), galvenajās lomās – Antons Georgs Grauds, Vilis Daudziņš, Viktors Zborovskis (Polija), Andris Keišs, Liena Šmukste un citi.

Filmu finansiāli atbalsta Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Polijas Filmu institūts, Igaunijas Filmu institūts.

Tematiski izvēlēts filmas “Ausma” fragments:
http://tinyurl.com/o2l5tdj

Filmas pirmizrāde Latvijā plānota 2015. gada nogalē.

14.09.2015.

14/09/2015