Arhīvs

Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto īsfilmu seansi 12. un 13. decembrī

Piektdiena, 12. decembris
Kinoteātris “Splendid Palace”, Mazā zāle
16:00 Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto īsfilmu programma I *
Dinola, rež. Mariama Hačvani, spēlfilma, 14’, 2013, Gruzija
Skarbajā Gruzijas kalnu novadā Svanetijā laime ir īsa – nomirst Dinas mīļotais vīrs. Tradīcija prasa, lai Dina pamet savu bērnu un apprecas ar pirmo vīrieti, kas viņu bildinās.

Pilsēta vārdā Panika: Ziemassvētku bluķis, rež. Vensāns Patārs, Stefans Objē, animācijas filma, 26’, 2014, Beļģija/Francija
Tuvojas gada nogales svinības. Kā zināms, Ziemassvētku prieki nozīmē izrotātu eglīti, svētku vakariņas un dāvanas. Tās nepacietīgi gaida arī Indiānis un Kovbojs. Aizrāvušies ar gatavošanos svētkiem, viņi sakaujas un sabojā Ziemassvētku bluķi – saldo biskvīta ruleti –, ko Zirgs tik tikko beidzis gatavot. Zirgs ir aizvainots un paziņo, ka Ziemassvētku vecīša dāvanu nebūs. Vai Indiānim un Kovbojam izdosies atgūt Zirga un vecā bārdainā vīra labvēlību? Abiem priekšā ir ļoti garš Ziemassvētku vakars…

Pazudusī šalle, rež. Ouens Dafijs, animācijas filma, 2013, Īrija
Amerikāņu aktieris Džordžs Takejs stāsta slaveno fabulu par gudro vāveri, kas devusies meklēt savu pazudušo šalli. Šajā ceļā viņa sastopas ar četrām lielākajām cilvēkam zināmajām bailēm – no nezināmā, no kļūdīšanās, bailēm tikt atraidītam un bailēm no nāves un iznīcības. Tās aug augumā un sniedzas pat līdz Visumam. Vāvere piedāvā saviem sarunu biedriem veidu, kā pārvarēt bailes, bet skatītājs tā arī neuzzina, vai padoms tiek likts lietā. Un katrs var iztēloties savu stāsta turpinājumu.

Kuģa vraks, rež. Morgans Knibe, dokumentālā filma, 15’, 2014, Nīderlande
2013. gada 3. oktobrī netālu no Itālijai piederošās Lampedūzas salas nogrima kuģis ar 500 bēgļiem no Eritrejas. Noslīka vairāk nekā 360 cilvēku. Staigājot pa kuģu kapsētu, Ābrams, viens no toreiz izdzīvojušajiem, atceras murgainos notikumus. Tajā pat laikā ostā izceļas nekārtības, kara kuģī iekraujot simtiem zārku.

Man joprojām ir dzīve, rež. Jans Gerits Seilers, spēlfilma, 23’, 2013, Vācija
Marko un Liza ir iemīlējušies. Kopīgiem spēkiem abi internetā cīnās ar šausminošiem briesmoņiem. Taču Liza negrib satikt Marko ārpus virtuālās realitātes. Kādu dienu meitene nepieslēdzas spēlei un Marko dodas viņu meklēt. Viņš atklāj jaunu pasauli un piedzīvo īstas šausmas.

Sestdiena, 13. decembris
Kino “Citadele”, 5. auditorija
10:50 Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominētā īsfilma **
M. nepiepildāmais sapnis, rež. Sebastjans Berkners, 3D animācija, 25’, 2013, Lielbritānija
Nonākuši digitālās stereoskopiskās animācijas radītajā virtuālajā telpā, skatītāji notikumus vēro ar sev neredzamā galvenā varoņa M. acīm. Viņš ir neizprotams un M. turpmākā rīcība – neparedzama. Ar vilcienu ierodoties pilsētā, kur agrāk dzīvojis, M. apmeklē iemīļotās vietas un šķietami cenšas atjaunot pārtrauktas attiecības.

Kinoteātris “Splendid Palace”, Mazā zāle
12:30 Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto īsfilmu programma II *
Dienišķā maize, rež. Idans Hubels, spēlfilma, 24’, 2014, Izraēla
Džonatans dievina šokolādi. Reiz viņš nočiepj no trauciņa pēdējo šokolādes gabaliņu. Kad pamāte viņu pieķer un brāļi novēršas, Džonatans nolemj aizbēgt no mājām.

Siena, rež. Simons Sabo, spēlfilma, 11’, 2013, Ungārija
16 gadus vecais čigānu puisi Laci pārtiek no gadījuma darbiem. Kādu dienu viņam un dažiem citiem strādniekiem piedāvā pabeigt sienu, kas ieskauj vairākus daudzdzīvokļu namus. Laci palīdz strādniekiem pienest javu un celtniecības blokus. Un tieši viņam tiek uzticēts pabeigt darbu. Pirmo reizi ieraugot, kas atrodas aiz sienas, Laci piedzīvo negaidītu atklājumu.

2014. gada vasara, rež. Vojcehs Sobčiks, animācijas filma, 12’, 2014, Polija
Pesimistisks cilvēces likteņa redzējums, stāsts par pasauli ļaunuma varā. Dažādās situācijās tiek atkārtoti rādīta viena un tā pati ainava. Sākotnēji redzama asiņaina cīņa ar zobeniem, cirvjiem un šķēpiem, to nomaina mēris un ugunsgrēki. Vēlāk caur spraugu kapsētas sienu tiek vērots, kā zemi posta karš, sacelšanās un bads.
Pēc brīža no asinīm samirkušās zemes ārā spraucas labības dīgsti un zāle. Daba atdzimst, viss plaukst un zeļ – ir vasara. Tomēr mūžīgā atkārtošanās iemieso sāpes un pesimismu. Pasaule, notverta ļaunuma burvju lokā, nespēj izlauzties brīvībā.

Vista, rež. Una Gunjaka spēlfilma, 15’, 2014, Vācija/Horvātija
Savā sešu gadu dzimšanas dienā Selma dāvanā saņem dzīvu vistu. Kad meitene saprot, ka tā tiks nokauta, lai pabarotu ģimeni, viņa nolemj putnu izglābt un palaist brīvībā, nenojaušot, kāda būs maksa par šo rīcību. Meklējot pazudušo vistu, Selmas mamma kļūst par snaipera mērķi. Sarajeva, 1993. gads.

Vaļu ieleja, rež. Gudmundurs Arnars Gudmundsons, spēlfilma, 16’, 2013, Dānija/Islande
Divi brāļi kopā ar vecākiem dzīvo pie attāla Islandes fjorda. Abu starpā valda patiesa mīlestība. Jaunākais brālis, mazs zēns, ir aculiecinieks notikumam, kas apdraud vecākā brāļa dzīvību. Tas ir izšķirošs brīdis, kam var sekot vai nu traģēdija, vai arī labas pārmaiņas abu dzīvē.

15:00 Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto īsfilmu programma III *
Cementa blokā iesprūdis mats ar jūras garšu, rež. Horhe Lopess Navarete, spēfilma, 16’, 2014, Spānija
Suns un ķēve dodas ceļojumā. Ar katru soli arvien skaidrāks kļūst, cik tie atšķirīgi, tomēr laika gaitā iemantotās zināšanas vienam par otru liek ticēt, ka starp abiem iespējams īsta savstarpējās sapratnes brīdis.

Lepnums, rež. Pāvels Vešņakovs, spēlfilma, 30’, 2013, Bulgārija/Vācija
Manols ir pensionēts ģenerālis un mīļš vectēvs. Ģimenē viņš iedibinājis patriarhālu kārtību, kas balstās uz nesatricināmu morāli un dogmatiskiem uzskatiem. Bet pienāk diena, kad Manols uzzina, ka viņa dēls ir gejs. Manola vērtību sistēma ir iedragāta – šajā cīņā viņš ir izrādījies zaudētājs.

Taprobana, rež. Gabriels Abrantess, spēlfilma, 24’, 2014, Portugāle/Dānija/ Šrilanka
Slavenais portugāļu renesanses dzejnieks Luišs Vašs di Kamoinšs piedzīvo radošas mokas, baudot hedonisma un narkotiku pārpilnu dzīvi. Filma atspoguļo dzejnieka un viņa mīļākās Dinamenes dzīvi laikā, kad top meistardarbs – episkā poēma Lusiādes (“Os Lusíadas”). Ceļš ved no Indijas džungļu kakafonijas alegorisku ziloņu un dzejdaru mērkaķu pavadībā līdz Debesu un Elles vārtiem, kur dzejnieku izaicina paša iztēle – slava un nemirstība.

Zvani glābējiem, rež. Hanness Vartiainens, Peka Veikolainens, dokumentālā filma, 15’, 2013, Somija
Būt cilvēkam – tā ir trausla un gaistoša iespēja iepazīt dzīvi un visu apkārt esošo. Saskaroties ar visaptverošo tumsu, mums atliek vien paļauties vienam uz otru un meklēt atbalstu līdzcilvēkos. Filmas pamatā ir zvani glābšanas dienestiem un rācijās dzirdamās sarunas.

Pēc filmām Annas Veilandes Kustikovas un Jukkas-Pekkas Laakso saruna ar filmu autoriem.

* Ieejas maksa 3.00EUR – 3.50EUR; biļetes kino Splendid Palace kasē
** Bezmaksas seanss

Organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Eiropas Kinoakadēmiju un kinoteātri Splendid Place

Programmā iespējamas izmaiņas
Vairāk informācijas www.nkc.gov.lv

11/12/2014