Arhīvs

Pasaules mediji par filmu “Ausma”

Kopš Lailas Pakalniņas jaunākās spēlfilmas “Ausma” pasaules pirmizrādes 18. novembrī dažādos pasaules medijos parādās plaši raksti un recenzijas par šo nozīmīgo kinodarbu.

Ausma_1 mazaaks

 

19. 11. 2015., Hollywood Reporter, kinokritiķis Stīvens Daltons:
Ausma – mīlestības pilns veltījums un zinoša kritika klasiskajam Austrumu bloka kino – ir brīnišķīgi veidota, melnbalta latviešu režisores un scenāristes Lailas Pakalniņas traģikomēdija. Ar monstrozajiem komunisma pretiniekiem un galveno varoni, kura morāle ir neskaidra, filmas uzstādījums pavisam noteikti nav vienkāršots uzbrukums Krievijai un Baltijas reģiona okupācijai, kas mūsdienu Latvijas kultūrā bieži tiek izmantots, tas ir kas daudz smalkāks un ironiskāks.”

http://www.hollywoodreporter.com/review/dawn-ausma-film-review-842042

Tulkojums
http://www.kinoraksti.lv/bez-subtitriem/anglu-valoda/hollywood-reporter-recenze-ausmu-70

19.11.2015., žurnāls IR, kinokritiķe Kristīne Simsone:
“Aicinājums domāt, nevis akli sekot ir attiecināms arī uz kinodarba izpratni – tas izdosies tikai ar intelektuālu līdzdalību. Taču fināla atkāpei jābilst, ka Ausmas iznākšana uz ekrāniem tieši šobrīd – politisku un sociālu izaicinājumu laikā – ir svētīga: mums kā sabiedrībai akūti ir nepieciešams pilnveidot kritiskās domāšanas spēju.”

Rakstu lasiet ŠEIT

24.11. 2015., Ukrainas portāls LB.ua, žurnālists un kinoapskatnieks Oļegs Baturins:
“Melnbaltā retro-filma, nežēlīgā pasaka „Ausma” aizved skatītāju atpakaļ komunistiskās utopijas laikmetā un vienlaikus atmasko šo utopiju, unikālā kinovalodā atgādinot par Staļinlaiku propagandas filmām un vēlīno Alekseju Germanu, taču nelīdzinoties nekam no agrāk uzņemtā.”

http://blogs.lb.ua/oleg_baturin/321713_mi_smotreli_svobodu_cherez.html?utm_source=local&utm_medium=cpm&utm_campaign=blog

24.11. 2015., Latvijas Avīzes pielikums Kultūrzīmes, Lailu Pakalniņu intervē žurnāliste Vita Krauja:
“Nevēlos panākt ne žēlumu, ne smieklus. Pasmieties par sistēmu būtu visvienkāršāk. Bet patiesībā es gribētu, lai paliek baisi. Un nevis vaimanājot – ai, kādus laikus Latvija pārdzīvojusi -, bet lai paliek baisi, domājot par sevi un šodienu.”

Rakstu lasiet ŠEIT

25. 11. 2015., Kultūras Diena, kinokritiķe Kristīne Matīsa:
“Lailas Pakalniņas jaunā spēlfilma Ausma ir pēdējos gadu desmitos jaudīgākais darbs Latvijas kino ainavā, bet to skatīties nav komfortabli. Filmas lielais jautājums ir – kur šajā ideālistiski būvētajā sabiedrības modelī rodas viss tas ļaunums, kura, kā mēs tagad vēl jo labāk zinām, bija tik nomācoši daudz? Secinājums nav glaimojošs cilvēka dabai, un ne tikai tāpēc, ka cilvēks varbūt piedzimst ļauns, bet tāpēc, ka visu mūžu nodzīvo kā nejēga.”

Rakstu lasiet ŠEIT

26.11. 2015., Cineuropa, kinokritiķis Lorenss Boiss:
“Bagātīga un simboliska, ļoti stilizēta un gandrīz absurda filma, kas pārveido un vēlreiz interpretē padomju ideoloģijas tēlainību un doktrīnas, pārvēršot visu dzēlīgā satīrā, kas vēršas pret samiernieciskumu un kuslu varu. Vairākās ainās (piemēram, uzbrukums baznīcai) tradicionālā krievu kino formālais klasicisms, kas radies, Pakalniņai daļēji iedvesmojoties no Sergeja Eizenšteina zudušā scenārija, apvienojas ar viegli brehtisku neierobežota haosa atmosfēru.”

http://cineuropa.org/nw.aspx?t=newsdetail&l=en&did=302312

Tulkojums ŠEIT

27/11/2015