Arhīvs

Būs skatāma Ilonas Brūveres filmu retrospektīva

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIFF) un “Lielā Kristapa” laikā būs skatāma režisores Ilonas Brūveres filmu retrospektīva, kā arī jaunākie darbi.

Retrospektīvā skate kinoteātrī “K.Suns” iepazīstinās ar autores-režisores Ilonas Brūveres Vācijas perioda filmām, un ir veltīta viņas radošā darba jubilejai. Režisore pirmā Latvijā sākusi strādāt dokumentālās spēles žanrā, un savā otrajā pilnmetrāžas dokumentālajā filmā “Bruņinieki un škēpneši – uz skatuvi!” (“Applausordnung”, 1982), atainoja kāda Vācijas teātra aizkulises, uzbūvējot mikropasauli aiz skatuves, kas tik ļoti līdzinās īstajai, lielajai dzīvei aiz teātra sienām. 1980. gados filmas reitings Vācijas Sabiedriskās televīzijas ARD  ēterā bija ievērības cienīgs, un tā plūca laurus starptautiskos filmu festivālos.

Nākamā filma, kas šogad skatāma RIFF programmā kinoteātrī “K.Suns”, ir pilnmetrāžas filma “V20. Eine ungenaue Erinnerung an eine Urkunde“, kas 1985. gadā pārstāvēja Hamburgu Berlīnes filmu festivālā. Melnbaltais ekrāns kino esejā izspēlē kāda rakstnieka iedomu braucienu vilcienā kopā ar sievu, māti un mīļāko. Lomās Katrīna Braurene (Katharina Brauren), vācu avangarda septiņdesmito gadu elks Hannes Hatje un Anete fon Šturmere (Anette von Stuermer). Filma stāsta par atsvešinātību un mīlestības vientulību, tā veltīta Rīgai, režisores vecākiem, draugiem, dzimtajai pilsētai Rīgai un skolotājam Hercam Frankam, kas norādīts arī filmas beigu titros.

Ilona Brūvere no 1980. līdz 1990. gadam bija režisore “Hamburger Filmbuero”, strādājot direktora Dītera Koslika (Dieter Kosslick), šobrīd Berlīnes Starptautiskā filmu festivāla “Belinale” direktors, komandā. Vācijā Ilona Brūvere pazīstama arī kā 35mm pilnmetrāžas filmu montāžas režisore, bet astoņdesmito gadu vidū Minhenes filmu muzejā restaurējusi mēmo kino kopā ar izcilo vācu  kino zinātnieku Enno Patalasu (Enno Patalas); starp restaurētajām filmām arī  “Mephisto”, “Buechse der Pandora”, “Dr. Mabuse”, “Metropolis” u.c. 1980. gadu vidū režisore kopā ar Manhaimas filmu festivāla direktoru veidojusi raidījumu ciklu par vācu autorkino Sabiedriskajā televīzjā ARD.

Ilona Brūvere darbu Rīgas kinostudijā sāka 1970. gadu sākumā, uzņemoties režisora asistentes un montāžas asistentes pienākumus, bet 1974. gadā strādāja kā režisora asistente pie Herca Franka, studēja žurnālistiku un pēc dažiem gadiem saņēma galveno balvu Viļņas Jauno kinematogrāfistu festivālā Viļņā, bet 1979. gadā ģimenes apstākļu dēļ devās emigrācijā uz Vāciju.

Pirms atgriešanās Latvijā, režisore ar Hamburgas un Frankfurtes filmu fondu atbalstu, kas finansējis visas viņas Vācijas perioda filmas, uzfilmējusi “Šis kaislību nams” (“Das Haus der Begierde”), kas stāsta par pieciem Mākslas muzeju apsargiem, kas pensijas vecumā pirmo reizi saskaras ar mākslas vērtibām un projecē šais darbos savu dzīvi un tās notikumus. Pēc atgriešanās Latvijā (1990), tapusi virkne spilgtu dokumentālo īsfilmu Rīgas kinostudijā – “Tirgusdiena”, “Atmiņas par cirku”, “Sestais tramvajs”, “Duo”, “Lūgšana”, “Trakonams ar Dāvi”.

Šogad “Lielajā Kristapā” Ilonas Brūveres jaunākā filma “Tapieris” ieguvusi sešas nominācijas un festivāla programmā to būs iespējams noskatīties 9. decembrī plkst. 16:30 kinoteātrī “Splendid Palace”.

Latvijā režisore pazīstama arī kā kultūras žurnāliste un televizijas režisore. 2014. gadā pabeigtas desmit izrādes Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas ciklā “Dāmu paradīze“, kas piedāvā kustīgas bildes uz ekrāna un skatuves par Eiropas modes vēsturi no 1900. līdz pat 2000. gadam. Nakts brīvdabas izrādes, kas bija skatāmas šī gada vasarā, decembrī iekļautas “Kultūra360TV” programmā un, sākot no 2. decembra, Lattelecom televīzijā būs redzamas ik dienu plkst. 19:00; Ziemassvētku pēcpusdienās būs iespējams noskatīties to atkārtojumus.

Lattelecom kultūras kanālā “Kultūra360TV” decembrī varēs noskatīties vēl vienu jubilāres filmu – “Versija Vera“, par kuru autore saņēmusi “Lielā Kristapa” balvu režijā, un kas stāsta par izcilo tēlnieci, rīdzinieci Veru Muhinu.

Seansu laiki
Kinoteātrī “K.Suns”
4. decembrī plkst. 16.00 “Viņš un Viņa. Atmiņas”
8. decembrī plkst. 19.00 “Bruņinieki un karognesēji, jūsu iznāciens!” un “Šis kaislību nams”
Kinoteātrī “Splendid Palace”
9. decembrī plkst. 16.30 “Tapieris”

Informāciju sagatavoja
Matīss Rutks
Filmu studija K I N O L A T S
Kants komunikācijas
www.ilonabruvere.com
+371 26440907

01/12/2014