Arhīvs

Vārpa – apsolītā zeme

Vārpa – apsolītā zeme, rež. Bruno Aščuks, 95’, Latvija, 2017

Filma sniedz ieskatu līdz šim mazzināmā latviešu izceļošanas vēstures lappusē – latviešu baptistu izceļošanā no Latvijas uz Brazīliju 20. gadsimta 20. gadu sākumā.

Bēgdami no sarkanā pūķa un smagajiem apstākļiem Latvijā pēc Pirmā Pasaules kara, vairāk nekā 2000 baptistu, kas sevi dēvēja par atmodniekiem, devās uz Brazīliju. Pravieši to bija pasludinājuši par apsolīto zemi, kur jādodas sagaidīt pasaules galu un Kristus otrreizējo atnākšanu. Pēc viņu domām, tieši no turienes pēc attīrīšanās no pasaulīgiem grēkiem izredzētā tauta tikšot parauta debesīs. Kad tas nepiepildījās, ekstrēmākā izceļotāju daļa garīgo līderu vadībā izveidoja kristīgu komūnu ar askētisku un reliģiski piepildītu dzīvesveidu. Viņi nonāca neapskaužamos apstākļos neskartajos mūža mežos. Izceļošanas aculiecinieku emocionālie stāsti skatītājiem atklāj sarežģīto un grūtību pilno iedzīvošanos svešajā zemē – tur pirmajos gados nomira vairāk nekā 200 cilvēki, galvenokārt bērni un sirmgalvji.

Izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas, dokumentus un dzīvesstāstus, parādīta izceļotāju dzīve Vārpas kolonijā tās dibināšanas un uzplaukuma laikā. Izceļotāju pēcnācēju intervijas ļauj ielūkoties Vārpas ikdienā mūsdienās un centienos saglabāt latviskumu. Atrodoties ilgstošā labprātīgā nacionālā un reliģiskā izolācijā, Vārpa līdz mūsdienām ir saglabājusies kā latviskuma saliņa Brazīlijas vidienē. Filmā redzams, ka nedaudzie palikušie vecākās paaudzes ieceļotāju pēcnācēji vēl joprojām runā un dzied latviski, cep rupjmaizi un glabā zārku bēniņos, taču jaunākā un vidējā paaudze Vārpu jau ir pametusi.

Pirmizrāde 2017. gada 12. aprīlis

Producents
Studija Centrums
Alberta iela 7-8, Rīga LV1010, Latvia
Tel: +371 2945 7957, +371 6733 3043
bruno.ascuks@studijacentrums.lv
studija@studijacentrums.lv

Scenārija autori Brigita Tamuža, Marianna Auliciema
Operators Valdis Celmiņš
Producents Bruno Aščuks

Atbalsta
Nacionālais Kino centrs
Valsts Kultūrkapitāla fonds
Latviešu fonds
Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds
Liepājas domes Kultūras pārvalde
Valdis Bērziņš

11/04/2017