Arhīvs

Pasaka par tukšo telpu

Pasaka par tukšo telpu, režisore Krista Burāne, 95′, Latvija, 2017

Izcilā un starptautiski atzītā Latvijas scenogrāfa Andra Freiberga portrets.

 

Izcilais latviešu scenogrāfs un pedagogs Andris Freibergs savu pašportretu rada uz skatuves kā izrādes Andris Freibergs scenogrāfiju. Viņš izspēlē sevi kā vietu, kurā gandrīz astoņdesmit gadus ir bijis laiks spožiem panākumiem, traģiskiem zaudējumiem, dzimšanai, nāvei un sapnim par ideālās tukšās telpas radīšanu, kura sevī ietvertu vienlaicīgi visu un neko, galu un sākumu.
Paralēli notiek arī retrospektīvās mūža izstādes būvniecība, kuras laikā atklājas ne tikai izcili mākslas darbi, bet arī viņa dzīves pagātnes notikumi, kuri tiek izstāstīti ar animācijas palīdzību.
Savukārt tagadne un nākotne tiek skatīta viņa studentu acīm, rādot paaudžu, skolotāja un skolnieku, tēva un bērnu attiecības. Šis stāsts risinās nāves ēnā, kura klājas pār filmas varoņa dzīvi kopš viņa dzimšanas. Un tomēr tā vienlaicīgi vēsta par prieku dzīvot un cerību nākotnei.

Kristas Burānes filmu cikls par trīs izcilām Latvijas teātra personībām – režisoriem Oļģertu Kroderu (Piektais Hamlets, 2007, režisēta kopā ar Mārtiņu Eihi), Māru Ķimeli (Māra, 2014) un scenogrāfu Andri Freibergu – pēta to, kā vientulība, mīlestība un nāve savij kā ciešā bizē filmas varoņu dzīves un mākslas darbus.
“Es domāju, ka teātris ir pēdējā humānā telpa, kurā cilvēki vēl var mācīties nebaidīties viens no otra, uzticēties, dalīties, dot, būt patiesi. Ārēji atturīgais, bet emocionāli ārkārtīgi jutīgais Andris Freibergs ir šīs pēdējās humānās telpas daudzo seju un formu radītājs. Tas ir cilvēcības atklāšanas un atklāšanās darbs, kas mani ļoti saista, jo īpaši tādēļ, ka Andris Freibergs to paveic bez vārdiem. Kā pateikt svarīgo, to nestāstot? Scenogrāfs būvē telpu, kurā katrai lietai ir sava nozīme, to attiecības veido jaunu jēgu. Mans uzdevums bija radīt filmu kā šādas telpas analogu, kurā detaļas zaudē savu sadzīvisko nozīmi,” par filmu stāsta režisore.

Starptautiskā pirmizrāde 2017. gada 13. septembris, Riga IFF

Scenārija autore un režisore Krista Burāne
Galvenais operators Valdis Celmiņš, LGC
Mākslinieks, animators Toms Burāns
Komponists Reinis Sējāns
Lelles mākslinieks Mārtiņš Rozenfelds
Montāžas režisore Krista Burāne
Skaņu režisors Artis Dukaļskis
Producenti Uldis Cekulis, Agne Skane

Producējošā studija VFS FILMS
vfs@vfs.lv
www.vfs.lv

Par filmu studijas mājaslapā – ŠEIT.
Filmas Facebook profils – ŠEIT.
Filmas treileris – ŠEIT.

Finansiāli atbalsta – Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Nacionālā opera ELM Media

PAR KRISTU BURĀNI
Māksliniece ar filozofijas pasniedzējas un reklāmas aģentūru rūdījumu strādā starpdisciplināri un dažādās kultūras jomās – dokumentālā kino, teātra, fotogrāfijas un izglītības jomā. “Kā režisore, scenāriju autore, montāžas režisore, pasniedzēja un fotogrāfe es ticu, ka mākslas darbiem ir jākļūst par notikumu cilvēku dzīvē, jārada jauna pieredze, jāmodina emocijas un pārdomas par to, kas un kāpēc mēs esam.”
Pasaka par tukšo telpu ir režisores sestā dokumentālā filma.

Filmogrāfija:
2017  Pasaka par tukšo telpu (VFS Films) – režisore, scenāriste, montāžas režisore
2015  Domāt skola (ELM Media) – režisore, scenāriste, montāžas režisore
2014  Māra (Nomadi) – režisore, scenāriste, montāžas režisore
2011  Nākotne ir pagātnes tagadne (Nomadi) – režisore, scenāriste, montāžas režisore
2008  Bēgums (rež. Ivars Zviedris, AVE) – scenāriste un montāžas režisore
2008  Piektais Hamlets (Nomadi) – režisore (kopā ar Mārtiņu Eihi), scenāriste, montāžas režisore

PAR VALDI CELMIŅU
Operators, kurš dokumentālajā kino meklē jūtīgumu un spēlfilmās – dokumentālismu. 2005. gadā pabeidzis Latvijas Kultūras akadēmiju, saņēmis Fulbraita stipendiju mācībām ASV, kur studējis kino Ohaio Universitātē. 35 gadu vecumā jau nofilmējis virkni godalgotu dokumentālo filmu un strādājis ar atzītiem Eiropas dokumentālā kino režisoriem – ar Jonu Bangu Karlsenu (Kaķi Rīgā, 2015), Arūnu Mateli (Wonderful Losers, 2017), Ivaru Selecki (Turpinājums, 2018). Viņa pirmā pilnmetrāžas spēlfilma Oki – okeāna vidū (2014) tika izrādīta operatoru meistarībai veltītajā festivālā Camerimage Polijā.
Par īsmetrāžas spēlfilmu Spoguļvīrs (2015) Valdis saņēma Lielo Kristapu kā labākais īsmetrāžas spēlfilmas operators, šogad nacionālajai kino balvai nominēts arī par dokumentālo filmu Atbrīvošanas diena. Šobrīd Valdis ir galvenais operators topošajām spēlfilmām Dvēseļu putenis un Nameja gredzens, filmē arī vairākas Latvijas simtgades projektā atbalstītas filmas, kuru pirmizrādes gaidāmas 2018. gadā – Ivara Selecka Turpinājums, Kristīnes Briedes un lietuviešu režisora Audrjus Stoņa Baltijas jaunais vilnis.

PAR TOMU BURĀNU
Beidzis Jaņa Rozentāla Mākslas skolu animatora specializācijā, Toms šajā skolā strādā par interaktīvo mediju pasniedzēju un darbojas dažādos projektos kā mākslinieks, animators un programmētājs. Veidojis animāciju arī Kristas Burānes triloģijas otrajai filmai Māra. Šī ir viņa pirmā nominācija Lielā Kristapa balvai.

PAR REINI SĒJĀNU
Multiinstrumentālists un mūzikas producents Reinis Sējāns pazīstams kā grupu Cosmos un Instrumenti dalībnieks. Pērn sadarbībā ar izcilo baletdejotāju Elzu Leimani veidojis uzvedumu Vārna. Kopā ar grupu Instrumenti veidojis skaņas celiņu režisora Uģa Oltes filmai Dubultie svešinieki (2015). Reinis ir mūzikas autors arī Daiņa Kļavas dokumentālajai filmai Runātāji (2016).

 

ZIŅAS:

4.10.2017. – Paziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti

26.07.2017. – Riga IFF konkursā – Kristas Burānes filmas pirmizrāde

2.10.2015. – Nacionālā Kino centra filmu ražošanas konkursā atbalstītie projekti

MEDIJOS:

Skatuve kā gals un sākums” (Zane Vēvere, Latvijas Avīze / Nedēļa kabatā, 2.11.2017.)

Cilvēku lielāko daļu apmierina verdziska eksistence” (Krista Burāne intervijā Lindai Kusiņai, Latvijas Avīze / Kultūrzīmes, 1.11.2017.)

Klajā nāk Kristas Burānes filma par scenogrāfu Andri Freibergu” (Māra Rozenberga, LSM.LV, 11.09.2017.)

 

03/11/2017