Arhīvs

Ģenerālplāns

Ģenerālplāns, rež. Juris Pakalniņš, 52′, Latvija, 2016

Pētnieciski dokumentāla filma par jauno Krieviju, kuras aizvien pieaugošās ietekmes pamatā ir nostalģiskas jūtas, pagātnes bailes un nepamatotas aizdomas par ienaidnieku ielenkumu.
Pēc 2008. gada kara ar Gruziju Krievija sāka izstrādāt pilnīgi jaunas karadarbības tipa modeli; tas ir hibrīdkarš, kurā militāras operācijas apvienotas ar cīņu par cilvēku sirdīm un prātiem.
Šī filma ir pētījums par metodēm un paņēmieniem, ko Krievija izmanto, lai izcīnītu uzvaru arvien plašākajā informācijas karā, kas tiek izcīnīts gan mājās, gan aiz robežām. Filma parādīs Kremļa izmantotos paņēmienus, nodemonstrēs, kā darbojas Krievijas propagandas mašinērija, kad tā uzņēmusi pilnus apgriezienus, un atklās, ka viens un tas pats darbības plāns tiek pārbaudīts un likts lietā vairākās Eiropas valstīs.
Lai gūtu panākumus karā, būtiski strādāt sistemātiski, nepametot novārtā nevienu no svarīgākajām jomām: ierobežot neatkarīgos medijus, garantēt dāsnu finansējumu un paplašināt valstij piederošos masu informācijas līdzekļus, mulsināt un šķelt sabiedrisko domu Rietumos, sēt nostalģiju un ilgas pēc Padomju Savienības aizrobežu krievu kopienās un uzbūvēt ticamu ārējā ienaidnieka tēlu ārpus māmuļas Krievijas robežām.
Lai panāktu visu augstāk minēto, nepieciešams vesels kājnieku karaspēks. Valsts finansē lielu nevalstisko organizāciju tīklu, kas radīts ar vienu vienīgu mērķi: kalpot Krievijas ārpolitikas interesēm ārpus tās robežām un bieži vien nodrošināt nevainojamu aizsegu ciešākiem sakariem ar vietējiem politiķiem. Viena un tā pati cilvēku grupa darbojas dažādās valstīs, izmantojot kopīgu ieroču arsenālu, taču pieņemot dažādas identitātes – pārstāvot nevalstiskās oganizācijas vai darbojoties kā politologi, ekonomikas eksperti vai neatkarīgie vēlēšanu novērotāji.
Kā šis informācijas karš norisinās realitātē? Ko – un vai vispār kaut ko – šajā sakarā dara ES un NATO? Un, visbeidzot, vai Krievijas stratēģijai ir panākumi?
Filmas varoņu dzīves stāsti, ekspertu viedokļi, arhīvu materiāli un gluži svaigas reportāžas – tas viss šajā dokumentālajā filmā par informācijas karu, ko Krievija izcīna ārpus savām robežām, palīdzēs radīt patiesu priekšstatu par to Krievijas ideoloģijas un taktikas mehānismu, kāds izstrādāts kopš Gruzijas kara.

Pirmizrāde: 2016. g. 3. marts

Producents
Mistrus Media
Blaumaņa iela 11/13-12, Rīga LV 1011, Latvija
Tel.: 26661133
birojs@mistrusmedia.lv
www.mistrusmedia.lv

Kopproducenti Monoklis (Lietuva), Allfilm (Igaunija)
Scenārija autore Sanita Jemberga
Pētnieces Inga Spriņģe, Arta Ģiga
Operatori Andrejs Verhoustinskis, Haralds Vecvagars
Producenti Gints Grūbe, Elīna Gediņa-Ducena

Atbalsta
Nacionālais Kino centrs
Lietuvas Kino centrs
Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”
Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds
Igaunijas Televīzija
Latvijas Televīzija
Lietuvas Televīzija

12/11/2014