Arhīvs

Vims Venderss

(Wim Wenders)

Vācu kinorežisors, fotogrāfs, filmu kritiku un eseju autors. Kopš 1996. gada – Eiropas Kinoakadēmijas prezidents.

Līdzās Verneram Hercogam, Raineram Verneram Fasbinderam u.c. Vims Venderss ir viens no redzamākajiem t.s. Vācu jaunā viļņa režisoriem, kas 70. gados sevi kino pieteica ar novatorisku pieeju, poētisku kino valodu un plašāku kultūras kontekstu meklējumiem. Jaunu izteiksmes līdzekļu un tehnoloģiju izmantošana ir būtiska visas Vendersa daiļrades sastāvdaļa, kas aptver nu jau vairāk kā 50 filmu. Viņš ir arī viens no tiem Eiropas kino režisoriem, kas nemitīgi atradies dialogā ar Amerikas kino kultūru.

1984. gadā ASV uzņemtā filma Parīze, Teksasa atnesa režisoram pirmo Kannu kinofestivāla Zelta Palmas zaru – tā tika atzīta par labāko filmu, ieguva arī Starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI un ekumēniskās žūrijas balvas. Britu Kinoakadēmija Parīzi, Teksasu atzina par gada labāko sniegumu. Par līdz šim spožāko Vendersa filmu tiek uzskatīta 1987. gadā tapusī filma Debesis pār Berlīni – sirreāla un poētiska pasaka par vēl divās daļās sadalīto Vāciju, tās vēsturi un cilvēku sapņiem. Kannu kinofestivālā filma saņēmusi balvu par labāko režiju, Eiropas Kinoakadēmija to atzinusi par gada labāko filmu, piešķirot balvu arī labākajam otrā plāna aktierim. Vendersa filma ieguvušas balvas neskaitāmos citos festivālos, starp prestižākajām minamas Zelta lauva Venēcijas kinofestivālā 1982. gadā par filmu Lietu kārtība un Berlināles Sudraba lācis par filmu Miljons dolāru hotelis (2000)

Deviņdesmitajos gados Venderss aktīvāk pievērsās dokumentālo filmu veidošanai, pārsvarā veltot tās izcilām personībām – amerikāņu kino režisoram Nikolasam Rejam (Zibens virs ūdens,1980), kubiešu džeza mūziķu apvienībai Buena Vista Social Club (1999). Izcilās vācu horeogrāfes Pīnas Baušas piemiņai veltīta filma Pīna (2011), kas ir arī viena no pirmajām 3D uzņemtajām dokumentālajām filmām. Abas šīs filmas Eiropas Kinoakadēmija ir atzinusi par gada labākajām dokumentālajām filmām, tās tikušas nominētas arī Amerikas Kinoakadēmijas balvai.

Vims Venderss veidojis arī mūzikas klipus tādām grupām kā U2, Talking Heads un viņš ir lielisks fotogrāfs. Viņa ievērojamākais projekts ir Bildes no zemes virsmas, kas aptver vairāk kā 20 gadu laikā tapušas fotogrāfijas.

2015. gadā Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā Vimam Vendersam tiks pasniegta balva par mūža ieguldījumu.

01/12/2014