Arhīvs

LAIKA TILTI / BRIDGES OF TIME

Rež. Kristīne Briede, Audrjus Stonis (Audrius Stonys), VFS Films, Studio Nominum, Vesilind, 78 min, 2018, Latvija/Lietuva/Igaunija

Baltijas dokumentālajam kino padomju periodā bija svarīga loma. Galvenais uzsvars tika likts uz vizualitāti, metaforu pielietojumu, un, kaut oficiālā kino valoda balstījās uz propagandu, tomēr vienlaikus filmas bija kā poētisks apliecinājums Dzīvei un Cilvēcei. Šai filmā tiek parādīti izcili darbi, kā arī to režisori – personības, kas izklāsta savas domas un uzskatus laikā, kad apritējušas vairākas desmitgades, kopš viņu meistardarbu uzņemšanas: Hercs Franks, Uldis Brauns, Ivars Seleckis, Marks Sosārs, Andress Sēts, Roberts Verba, Henriks Šablevičus un Aivars Freimanis.

Atsevišķas “Baltijas jaunā viļņa” režisoru filmas paspējušas ieņemt vietu ne tikai savu valstu kino zelta fondos, bet guvušas arī starptautisku atzinību. Viena no balvām bagātākā ir Ivara Selecka filma “Šķērsiela”, kas 1990. gadā ieguva Eiropas Kino akadēmijas gada labākās dokumentālās filmas titulu, savukārt igauņu režisora Marka Sosāra filmu “Kihnu sieva” 1975. gadā pirmizrādīja Parīzē Cinémathèque française, kur to pieteica neviens cits kā Žans Rušs.