Arhīvs

Geto stāsti. Rīga

Geto stāsti. Rīga, rež. Linda Olte, 61, Latvija, 2013

Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Rīga bija eleganta un mierīga Eiropas pilsēta, kurā patvērumu rada gan Krievijas revolūcijas izdzītie aristokrāti un inteliģence, gan hitleriskās Vācijas vajātie ebreji. Bet Padomju Savienība un Vācija sāka Eiropas pārdali. Bija vajadzīgs tikai gads, lai satriektu drupās Latvijas un katra cilvēka dzīvi.
Franču valodas skolotāja Riva Šefere, jurists Aleksandrs Bergmanis, mūzikas skolotāja Gabriela Paraša, kinozinātniece Valentīna Freimane un vēsturnieks, muzeja ”Ebreji Latvijā” izveidotājs Marģers Vetermanis ir tikai daži no gandrīz 30 tūkstošiem Latvijas ebreju, kas tika ieslodzīti Rīgas geto – ar dzeloņstieplēm nožogotā teritorijā Maskavas forštatē.
Dokomentālā filma Geto stāsti. Rīga ir pirmā nozīmīgā liecība kino valodā, kas vienotā stāstā apkopo holokaustu pārdzīvojušo personu un aculiecinieku atmiņas par 20.gadsimta traģiskajiem notikumiem Rīgas un Latvijas vēsturē: Rīgas geto izveidi, geto māju dzīvi un tajā iemitināto personu dzīves atspoguļojumu un holokaustu Rīgā. Tā ir filma par ilūzijām un šausmām, par drosmi un nodevību, par sāpēm un cilvēcību, par laimi un brīnumu.

Pirmizrāde: 17.04.2013

Producents
Biedrība “Jaunās demokrātijas centrs”
Blaumaņa 11/13-13,
Rīga, LV1011, Latvija
Tel.: +371 2919 5876
antra.gaile@gmail.com

Režisore Linda Olte
Screnārijs Lilita Eglīte
Operatori Mikus Meirāns, Juris Pīlēns, Andrejs Rudzāts
Skaņu režisors Ģirts Bišs
Mūzikas autors Kārlis Auzāns
Producenti Antra Gaile, Gints Grūbe

Atbalsta
Eiropas Komisija
Latvijas Republikas Kultūras ministrija
Rīgas pilsētas dome
Valsts Kultūrkapitāla fonds
Konrad-Adenaeur-Stiftung

29/09/2014