Arhīvs

Dubultie svešinieki

Dubultie svešinieki, rež. Uģis Olte, 56′, Latvija /Gruzija, 2015

Samche-Džavahetijas reģions Dienvidgruzijā, kura lielāko populācijas daļu sastāda armēņi, cieš no klusas etniskās spriedzes, ko tam atstājusi vēsture.

“Apvidus karte ir bezgalīga lasāmviela, kurā var ierakstīt arī savu stāstu. Filmētājs no Ziemeļiem kopā ar fotogrāfi no Dienvidiem dodas uz svešu zemi, kur mīt vēstures nogurdināti ļaudis un laiks tiecas sastingt, bet jebkura tikšanās ir greizais spogulis, lai ieskatītos pazīstamās acīs.” Tā par filmas „Dubultie svešinieki” stāstu saka autori.
Režisors Uģis Olte: „Es ticu, ka dažas Zemes vietas, lai arī tālu viena no otras, ir savienotas ar kādu maģisku, zinātnei vēl nepazīstamu nervu tīklojumu. Kad pirmoreiz šķērsoju Džavakhetijas plato robežu Gruzijas dienvidos, sajutu, ka šo vietu jau pazīstu un esmu jau dzirdējis tās stāstu. Tur, tāpat kā manā dzimtajā Latvijā, ļaudis velk robežas starp sevi un saviem kaimiņiem. Latvijā tie ir iedzimtie latvieši un krievvalodīgo minoritāte, bet Džavakhetijā – armēņi un gruzīnu skaitliskā minoritāte. Ļaudis dzīvo, pārlieku smagas vēstures nastas nogurdināti. Viņi neredz vienkāršo patiesību, ka dzīves vērtība visbiežāk ir paslēpta tur, kur tu atrodies.
Pēc pieciem ceļojumiem uz Džavakhetiju man kļuva nesvarīgi, kurš kuru ir iekarojis, nesapratis, neizmīlējis, pakļāvis un nogalinājis. Kurš ir upuris, kurš – varmāka, kurš pakļāva un kurš tika pakļauts. Vienīgā sajūta, kas palika nemainīga, bija sabiezējuša gaisa sajūta. It kā ap vulkānu spicajiem konusiem laiks tiektos apstāties. Mana filma mēģinās atrast šīs sajūtas iemeslus.”

2015. gada oktobrī dokumentālā filma “Dubultie svešinieki” kļūst par Rīgas starptautiskā filmu festivāla atklāšanas filmu un tiek atlasīta prestižā Amsterdamas dokumentālā kino festivāla (IDFA) konkursa skatei. Pasaules pirmizrādi filma piedzīvo jau septembrī Gruzijā, Batumi Arthouse filmu festivālā, kur saņem galveno balvu nominācijā “Labākā dokumentālā filma”.

Producents
Vides filmu studija
Lapu iela 17, Rīga LV 1002, Latvija
Tel: 6750 3588
vfs@vfs.lv
www.vfs.lv

Sadarbībā ar
SAKDOC FILM (Gruzija)

Scenārijs  Uģis Olte, Daro Sulakauri, Givi Odišarija
Operatori Valdis Celmiņš, Uldis Cekulis
Mūzika Jānis Šipkēvics, Reinis Sējāns, Gatis Zaķis (grupa “Instrumenti”)
Skaņu režisors Artis Dukaļskis
Producenti Uldis Cekulis, Anna Dziapšipa

Atbalsta
Nacionālais Kino centrs
Gruzijas Nacionālais Kino centrs

01/10/2014