Arhīvs

Agneška Holanda

(Agnieszka Holland)

Poļu kinorežisore un scenāriste, kopš 2014. gada – Eiropas Kinoakadēmijas valdes priekšsēdētāja. Kinorežisores izglītību ieguvusi Čehijā, FAMU augstskolā. Atgriezdamās Polijā, Holanda kļūst par ievērojamo režisoru Kšištofa Zanussi un  Andžeja Vajdas filmu asistenti. Viņas debijas spēlfilma Provinces aktieri 1980. gadā iegūst FIPRESCI balvu Kannu kinofestivālā. Filma iezīmē arī režisores daiļradei būtisko interesi par politiskajiem procesiem, kas vēlāk ir par iemeslu Agneškas Holandas emigrācijai – viņa dodas uz Franciju īsi pirms 1981. gada ārkārtas stāvokļa pasludināšanas Polijā un tam sekojošām komunistiskā režīma represijām.

Agneška Holanda ir vairāk kā 30 filmu un TV drāmu režisore – tostarp jāmin politiskais trilleris Drudzis (1981), fantāzijas filma Noslēpumainais dārzs (1984), ģimenes drāma Vašingtona laukums (1997), izcilu personību biogrāfijās balstītās Pilns aptumsums (1995, par Artūru Rembo) un Pārrakstot Bēthovenu (2006). Rūgtie augļi (1985), kas stāsta par jaunas ebreju sievietes bēgļu gaitām 2. Pasaules kara laikā, tika nominēta Amerikas Kinoakadēmijas Oskara balvai kā labākā ārzemju filma. Holokaustam, kurā cietusi arī režisores ģimene, viņa pievēršas arī filmā Eiropa, Eiropa (1990), kas saņēmusi gan ebreju sabiedrības nosodījumu, gan nomināciju Oskaram par labāko scenāriju un Zelta Globusa balvu kā labākā ārvalstu filma. 2011. gada filmas Tumsā pamatā ir dokumentāls fakts par Ļvovas ebrejiem, kas nacistu okupācijas laikā vairāk kā gadu slēpušies kanalizācijas sistēmā. Arī šī filma tika nominēta Oskaram kā labākā ārzemju filma. Agneška Holanda strādājusi gan Francijā, Vācijā un Lielbritānijā, gan ASV.

Viņa ir scenāriju autore ne vien savām, bet arī citu režisoru filmām, no kurām atpazīstamākās ir Andžeja Vajdas Korčaks (1990) un Kšištofa Keslovska Trīs krāsas. Zilā (1993). Pēdējos gados režisore ir vairāk pievērsusies TV seriālu veidošanai . Viņas kontā politiskais seriāls Premjerministrs (2007), Degošais krūms (2013), Kāršu nams (2013), Rozmarijas bērns (2014).

*Fotogrāfijas autore HBO, Karolina Poryzała

01/12/2014