Arhīvs

Zviedru filma par Latviju

Zviedru dokumentāliste Moda Nīkandere turpina sadarboties ar Latvijas fotogrāfi Intu Ruku, par kuru uzņēmusi filmu ”Fotogrāfe no Rīgas” (2009), – viņu nākamais kopdarbs ir filma ”Ceļa gals / Vägens Ände” (2013) par Dainu, kura dzīvo Latgalē. Zviedrijas vēstniecība piedāvā filmu noskatīties bezmaksas seansā 25. februārī kinoteātrī ”Splendid Palace”.

Filmas režisore formulē: ”Tā ir poētiska un eksistenciāla filma par izvēlēm, kuras mēs izdarām savā dzīvē. Par spītu, nodevību, mīlestību un skumjām”. Daina dzīvo Latgalē, Latvijas austrumos, pavisam netālu no Krievijas robežas – trīs kilometru attālumā no tuvākā ceļa, bez elektrības un krāna ūdens. Mājas jumts ir iebrucis. Kā tikt galā ar savu dzīvi – tas palicis vienīgi viņas pašas ziņā. Abi Dainas bērni ir emigrējuši – dēls devies uz Norvēģiju, meita – uz Itāliju. Kad jūtas pavisam vientuļa, Daina dodas pie sava mirušā vīra uz kapiem, sēž tur un runājas, it kā viņš būtu dzīvs.

Print

Zviedru kinoskatītājs šajā filmā piedzīvo ceļojumu laikā – tuvojas cilvēkam, kura eksistence līdzinās tam, kā Zviedrijā dzīvoja pirms simts gadiem. Tomēr tā ir filma par cilvēkiem Eiropas Savienībā – tiesa, tās perifērijā, par kuru tiek stāstīts reti.

Dokumentālā kino režisore MODA NĪKANDERE (MAUD NYCANDER) dzimusi 1960. gadā, filmas uzņem kopš 1984. gada, dokumentālo kino – kopš 1998. gada. Latvija režisori iepazina 2009. gadā, kad viņa arī Rīgā pirmizrādīja dokumentālo filmu Fotogrāfe no Rīgas / Fotografen från Riga – par savu ilggadīgo draudzeni, talantīgo Latvijas fotogrāfi Intu Ruku. Kopš tā laika Moda Nīkandere uzņēmusi arī dokumentālo filmu Palme / Palme (2012, kopā ar Kristīnu Lindstrēmu / Kristina Lindström), par Zviedrijas premjerministru Ulofu Palmi – šī filma Zviedrijas kinoteātros kļuva par 30 gadu laikā visvairāk apmeklēto dokumentālo filmu, pulcinot apmēram 240 000 skatītāju. Filma Palme izpelnījās arī divas Zviedrijas nacionālās kinobalvas Zelta vabole / Guldbagge; šādu balvu kā 2008. gada labākā dokumentālā filma savulaik saņēma arī Modas Nīkanderes filma Mūķene / Nunnan.

Arī filmā Ceļa gals svarīgu lomu spēlē Intas Rukas fotogrāfijas, turklāt filmā kā operators debitējis zviedru leģendārais fotogrāfs Larss Tūnbjerks (Lars Tunbjork). Filma tika demonstrēta arī Intas Rukas darbu izstādē Stokholmas Fotogrāfijas muzejā Fotografiska laikā no 2013. gada 5. decembra līdz 8. decembrim. Filmas pirmizrāde zviedru kinoteātros notika 2013. gada 4. oktobrī.

Filmas producentes ir Džudita Sunemarka (Guiditta Sunnemark) & Moda Nīkandere (Maud Nycander, montāžas režisore – Kersti Grundica (Kersti Grunditz), grafiku veidojis Martins Hultmans (Martin Hultman), projekta vadītāja – Šarlote Helstrēma (Charlotte Hellström). Filmas garums ir 58 minūtes.

Filma veidota sadarbībā ar Zviedrijas televīziju (SVT) un ar Zviedrijas Filmu institūta (Svenska Filminstitutet), EU Media, Mākslinieku padomes, Helge Ax:son Johnson Stiftelsen un Kulturkontakt Nord atbalstu.

Filmas seansu Latvijā rīko Zviedrijas vēstniecība, kontakti:
Gaļina Aizvakara, galina.aizvakara@gov.se, 67686618, 26407295

Kontaktinformācija presei (Zviedrijā):
Max Andersson (max.maudnycander@gmail.com, tālr. nr. +46 704927687,
http://www.maudnycander.se/FilmRoadsEnd.htm

13/02/2015