Arhīvs

Žurnāla „Kino raksti” jaunais numurs!

Tieši kinoforuma Arsenāls atklāšanas dienā iznācis žurnāla Kino Raksti septembra numurs, un ir tikai loģiski, ka liela daļa materiālu šajā numurā veltīti Arsenāla piedāvājumam.
Arsenāla materiālu kopu sāk stāsts par kinoforuma atklāšanas filmu Salome (1923) un tās spožo personību Allu Nazimovu; kinozinātniece Inga Pērkone stāsta par citu mēmo filmu – Frīdriha Vilhelma Mūrnava meistardarbu Saullēkts / Sunrise (1927). Žurnālā analizētas Arsenāla īpašās programmas – slovāku kino programmā Es mīlu, tu mīli un franču filmu izlase Mūsdienu Arkādija, plašs materiāls lasāms arī par vienu Vakara filmu – Misters Vientulība / Mister Lonely (2007) un tās režisoru Harmoniju Korini, un vienu Panorāmas filmu – Veita Helmera Absurdistānu (2008) .

Kinozinātniece Valentīna Freimane, kura strādāja Arsenāla atlases komisijā, priecājas par trim viņai principiāli svarīgām filmām šāgada kinoforuma programmā, iesakot skatītājiem trīs komēdijas – populāra, bet grūta žanra darbus. Stāstu par Baltijas skates filmām papildina visu triju valstu kinospeciālistu komentāri par to, kā Arsenāla izlase atspoguļo reālo situāciju Igaunijas, Lietuvas un Latvijas kinodzīvē.

Saistīti ar Arsenālu ir arī divi stāsti par dzīvi – Rozas fon Praunheima asistente Agnese Lūse stāsta, kā vācu režisors Rīgā uzņēma dokumentālo filmu Manas mātes – meklējot saknes Rīgā (2007), bet Ieva Pitruka Augustam Sukutam veltījusi atmiņu stāstu par deviņdesmitajiem gadiem – Arsenāla bomzis Venēcijā.

Protams, jaunajā žurnālā ir materiāli ne tikai par Arsenālu.

Uzsākot kinoteātra Rīga jauno dzīvi pēc Lielās zāles atvēršanas, žurnālā intervēta kinoteātra direktore Una Meiberga; rubrikā Aktuāla diskusija publicēta saruna par kinoizglītību Latvijas Kultūras akadēmijā, bet tēmas turpinājums liecina, ka kinoizglītība, iespējams, kļūst par jaunu biznesa nišu. Rubrikā Latvijas jubileja – stāsts par Ivara Selecka, Tālivalža Margēviča un Andreja Dripes dokumentālo filmu Sieviete, kuru gaida? (1978), kurai šoruden aprit 30 gadi; oktobra jubilārs ir arī kinorežisors Leo Rage, kurš Augstākajos kursos pie Eldara Rjazanova ieguvis komēdiju režisora diplomu, tāpēc žurnālā publicēts stāsts par kādu balto plankumu latviešu kinovēsturē – Rages diplomdarba īsfilmu Es gribu tavu foto (1986), kur spožas lomas ir Valdemāram Zandbergam un Lidijai Freimanei. Par jaunām tendencēm dokumentālā kino pasaulē stāsta režisore Kristīne Briede – Latvijas pārstāve Eiropas sociālās dokumentālistikas darbnīcā ESoDoc, bet Rasa Šmite no Jauno mediju centra RIXC raksturo eksperimentālo filmu programmu Spektropija, kas oktobrī būs skatāma festivāla Māksla + Komunikācijas ietvaros.

Kinoforuma laikā žurnāls Kino Raksti nopērkams pie visām Arsenāla kinozālēm, bet, protams, to var iegādāties arī tradicionālajās žurnāla tirdzniecības vietās – Jāņa Rozes un Valtera un Rapas grāmatnīcu tīklā, Rīgas kinostudijā, galerijā Istaba, interneta grāmatnīcā www.kukii.lv un citur. Žurnālu var arī abonēt Abonēšanas centrā Diena.
 
Lai laba lasīšana!
 
Ar cieņu – žurnāla Kino Raksti
 galvenā redaktore Kristīne Matīsa
 ( redakcija@kinoraksti.lv, Kristine.Matisa@nfc.gov.lv)

15/09/2008