Arhīvs

Ziedojot Baltijas filmu nozares attīstībai, tiek slēgts dāņu Ziemeļvalstu – Baltijas filmu fonds

Pirmā Baltijas filmu skola: darbojas ar Dānijas atbalstu un pēc Dānijas izveidotiem principiem.

2008. gada pavasara beigu sesija pirmajā starptautiskajā filmu skolā Baltijas valstīs – Baltijas Filmu un mediju skolā Tallinā sakrīt ar Ziemeļvalstu – Baltijas filmu fonda darbības noslēgumu.

Ziemeļvalstu – Baltijas filmu fonds, ko 1992. gadā nodibināja Skandināvijas vadošās mediju grupas Nordisk Film un Egmont, pastāvēs vēl tikai neilgu laiku līdz brīdim, kad trīs Baltijas valstis – Igaunija, Latvija un Lietuva – sveiks pirmos Baltijas Filmu un mediju skolas maģistra grāda ieguvējus filmu mākslā.
 
Baltijas Filmu un mediju skolas izveidē tika ieguldīti ap 9 miljonu dāņu kronu, ko ziedoja Ziemeļvalstu – Baltijas filmu fonds, kā arī Ziemeļvalstu filmu skolu vadītāju praktiskais atbalsts, pienesot savas zināšanas un pieredzi.
 
Jaunā filmu mākslas maģistra izglītība ir daļa no Tallinas universitātes vispārējās mediju izglītības programmas. Starptautiskajā filmu mākslas maģistra programmā, kas atbilst Dānijas Nacionālas filmu skolas apmācību līnijai, tiek uzņemti trīsdesmit studenti no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Pauls Nesgārds, Dānijas Nacionālās filmu skolas rektors ir Baltijas Filmu un mediju skolas valdes loceklis kopš tās izveidošanas pirmsākumiem.
 
„Skola sāk iezīmēt savu vietu Baltijas reģionā. Es ceru uz tās turpmāku attīstību, it īpaši ievērojot intereses pieaugumu par filmu mēdiju mūsu valstīs”, saka Ilze Gailīte – Holmberga, Latvijas Nacionālā Kino centra direktore un filmu skolas valdes priekšsēdētāja.  
 
Ideja par Ziemeļvalstu – Baltijas filmu fonda izveidi radās 1992. gadā, kad risinājās sarunas par apvienošanos starp kompānijām Egmont un Nordisk Film. Tas sakrita ar laiku, kad Baltijas valstis atdalījās no Padomju Savienības. Egmont un Nordisk Film nolēma atbalstīt mēdiju darbību tikko neatkarību ieguvušajās valstīs, veicinot neatkarīgu, profesionālu filmu industrijas izveidi.
16 gadu laikā Ziemeļvalstu – Baltijas Filmu fonds Baltijas valstu filmu nozares attīstībai ir ziedojis ap 20 miljoniem dāņu kronu: gan Ziemeļvalstīs veidoto filmu izplatīšanai, konferencēm un festivāliem, gan individuālām apmācību programmām Baltijas valstu jaunajiem filmu profesionāļiem, gan arī plaša mēroga apmācību programmām.
 
2004. gadā Fonds izlēma novirzīt visus Fonda līdzekļus vienam lielam projektam – starptautiska projekta izveidošanai – kopējai Baltijas filmu skolai. Skola durvis vēra 2005. gadā, 2006. gadā uzņemot pirmos 30 studentus. Fonda pēdējais ziedojums būs līdzfinansējuma piešķiršana skolas maģistrantūras absolventu filmām, kuras studenti veidos un izrādīs 2008. gada vasarā. 
Fonda priekšsēdētājs, bijušais Nordisk Film izpilddirektors Sorens E. Jākobsens uzsver, ka šis pēdējais ziedojums ir ne tikai mudinājis uz tālāku attīstību Baltijas filmu industriju, bet uz ilgu laiku ir iedvesis jaunu dinamismu Ziemeļvalstu filmu industrijā.

20/03/2008