Arhīvs

Zagrebas festivāla konkursā – divas Latvijas filmas

22. februārī Horvātijas galvaspilsētā sākās dokumentālistu pasaulē augstu vērtētais starptautiskais dokumentālā kino festivāls “ZagrebDox”, un festivāla konkursa skatē iekļautas divas Latvijas filmas – Lailas Pakalniņas “Viesnīca un bumba” (2014) un Viestura Kairiša “Pelikāns tuksnesī”(2014).

Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Viesnīca un bumba tika pirmizrādīta 2014. gada 4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros un ir nesteidzīgs vērojums Kuldīgā, kur tieši aiz viesnīcas logiem atrodas futbola laukums. Savukārt Viestura Kairiša Pelikāns tuksnesī (2014) ir glezniecisks, emocionāls un filozofisks stāsts par Latgali – vienlaikus universālu jēdzienu un konkrētu, režisoram personiski svarīgu vietu. Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps filmas režisors Viesturs Kairišs un operators Gints Bērziņš par filmu Pelikāns tuksnesī saņēma balvas kā labākie savā profesijā.

Starptautiskais dokumentālo filmu festivāls ZagrebDox (http://zagrebdox.net) dibināts 2005. gadā un notiek katru gadu februāra beigās un marta sākumā (šogad līdz 1. martam), fokusējoties uz jaunākajām un radošākajām dokumentālajām filmām creative documentary žanrā. Viens no festivāla mērķiem ir veicināt dokumentālā kino attīstību tuvējā reģiona valstīs un koncentrētā veidā labākās filmas demonstrēt citvalstu kinoprofesionāļiem, reģiona valstu filmas tiek vērtētas īpašā konkursa skatē, bet starptautiskajam konkursam (http://zagrebdox.net/en/2015/program/official_competition/international_competition) tiek atlasītas filmas no visas pasaules – “jaunas, drosmīgas un ārpus pamatstraumes”.

Filma Pelikāns tuksnesī Zagrebā tiek demonstrēta seansos 23. un 24. februārī, režisors Viesturs Kairišs festivālā ieradās jau uz atklāšanu 22. februārī. Lailas Pakalniņas filmas Viesnīca un bumba seansi – 25., 27. un 28. februārī. Pavisam starptautiskā konkursa skatei atlasītas 25 filmas no Lielbritānijas, Somijas, Austrālijas, Krievijas, Francijas, ASV, Kanādas, Polijas un citām valstīm; Latvija ir viena no retajām valstīm, kuru ZagrebDox konkursā pārstāv divas filmas. Festivāla noslēguma ceremonija un apbalvošana – 28. februārī.

Vairāk informācijas –
Agnese Zapāne,
Nacionālā Kino centra
vecākā referente
Latvijas filmu popularizēšanā ārvalstīs,
agnese.zapane@nfc.gov.lv,
67358866, 26549754

23/02/2015