Arhīvs

Viktora Freiberga kinolektorijā – “Roma, atvērta pilsēta” (1946)

Otrdien, 18. septembrī, plkst. 19:00 Kaņepes Kultūras centrā notiek trešā kinolekcija ciklā “Pilsoņi” – profesors Viktors Freibergs analizēs pilsoniskās iesaistes un līdzdalības tēmu, demonstrējot Roberto Roselīni filmas “Roma, atvērta pilsēta / Roma cittá aperta” (1946) fragmentus. Kinolektoriju rīko Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS sadarbībā ar Kaņepes Kultūras centru.

 

Roberto Roselīni filma Roma, atvērta pilsēta ir viena no visu laiku izcilākajām filmām, kuras nozīmīgums vēl joprojām ir nepārspēts; tās scenārija autoru vidū bija tolaik vēl tikai iesācējs Federiko Fellīni. Roberto Roselīni drāma bija pirmā Eiropas filma, kura tika demonstrēta Amerikā pēc II Pasaules kara.

Šajā kinolekcijā runāsim par to, kā atšķiras teorētiķu viedokļi par Roberto Roselīni filmu Roma, atvērta pilsēta – vai tas ir itāļu neo-reālisma aizsākums vai tikai iezīmē tā atsevišķus elementus. Roselīni filmā Roma tiek atainota kara beigu posmā, kad atklājas varoņu patiesā nostāja pret okupācijas ideoloģiju un pretošanās kustību.  Roselīni portretē atsevišķo varoņu individuālos likteņus, kad tiem nākas stāties traģiskas izvēles priekšā: atzīt savu kolaboracionismu vai stāties pretim aizejošajam Musolīni režīmam. Filma ir vizuāli spēcīga un tajā detalizēti tiek aplūkota cilvēces cīņa pret ļaunumu, kas ir visu laiku neatņemama mūsu pastāvēšanas sastāvdaļa.

Kinolekciju vadīs Viktors Freibergs, LU Sociālo zinātņu fakultātes Komunikāciju zinātņu nodaļas vadītājs.

 

Festivāla 2ANNAS informācija presei:
Mudrīte Grundule,
mudrite@2annas.lv; mudra@prospero.lv
26523052

 

18.09.2018.

18/09/2018