Arhīvs

Viestura Kairiša spēlfilma “Melānijas hronika” saņem atbalstu nozīmīgajā Eiropas padomes fondā EURIMAGES

Eiropas Padomes kino nozares atbalsta fonds Eurimages projektu konkursā piešķīris 110 000 eiro atbalstu režisora un scenārista Viestura Kairiša spēlfilmas Melānijas hronika ražošanai.

Filma ir divu valstu – Latvijas un Somijas – kopražojums. Filmas producents no Latvijas puses ir filmu studija Mistrus Media. Fonda eksperti, vērtējot Latvijas projektu, atzīmējuši filmas scenārija kvalitāti un dramatisko struktūru, kā arī filmas tēmas aktualitāti un starptautisko izplatīšanas potenciālu.

2011. gadā filmu studija Mistrus Media uzsāka darbu pie Viestura Kairiša spēlfilmas Melānijas hronika pēc rakstnieces Melānijas Vanagas darba Veļupes krastā. Žurnālistes, rakstnieces, kultūrvēsturnieces un juristes Melānijas Vanagas (1905-1997) autobiogrāfija Veļupes krastā: 1941-1957 ir spilgtākais staļinisma deportāciju laika notikumu apraksts latviešu literatūrā, kas pēc publicēšanas kļuva par pieminekli visiem izsūtījumā bojāgājušiem un cietušajiem.

Režisora Viestura Kairiša darbs ir nozīmīgs ne tikai kā būtiska Latvijas vēstures posma un latviešu autobiogrāfiskās literatūras ekranizējums, bet arī nozīmīgs darbs Latvijas kino, jo tas iecerēts kā liela mēroga un tematikas darbs, kas potenciāli piesaistīs jauniešu auditoriju un arī izraisītu starptautisku interesi par Eiropas vēstures maz zināmu un atspoguļotu tematiku – staļinisma represijas un Baltijas tautu deportācija.

Filmas Melānijas hronika tapšanu spēlfilmu konkursā ir atbalstījis Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Eco Baltia, Arkogints. Sadarbība izveidota arī ar Rīgas starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA) Audiovizuālās mediju mākslas studiju programmu un tās studentiem.

Filmas komanda ir režisors un scenārists Viesturs Kairišs, operators Gints Bērziņš, filmas māksliniece Ieva Jurjāne, somu grima māksliniece Mari Vālasranta, dekorāciju mākslinieks Jānis Bijubens, filmas direktore Elīna Zazerska, filmas izpildproducente Elīna Gediņa-Ducena, filmas producenti Inese Boka-Grūbe un Klaus Heidemans (Somija). Galvenajai lomai izvēlēta viena no mūsdienu labākajām savas paaudzes aktrisēm šveiciešu aktrise Sabīne Timoteo. Filmā lomas atveido arī latviešu aktrises Maija Doveika un Guna Zariņa.

Filmas kopējais budžets ir 1 000 000 EUR. Filmas uzņemšana turpināsies 2014. gada aprīlī un augustā. Filmu plānots pabeigt 2015. gada nogalē, kas šobrīd jau atkarīgs no tā, kāds būs kino nozares iespējamais atbalsts Latvijā un sponsoru ieinteresētības.

Fonds Eurimages apvieno 36 Eiropas valstis un finansiāli atbalsta dalībvalstu kopražojumu uzņemšanu un izplatīšanu. Latvija šajā fondā iestājās 2002.gadā. Četras reizes gadā fonds izsludina projektu konkursu, kurā projektus vērtē dalībvalstu eksperti – Latviju fondā pārstāv Nacionālā kino centra vadītāja vietnieks Uldis Dimiševskis. Projekta vērtēšanas process nozīmē arī nopietnu kvalitātes kontroli iesniegtajiem projektiem. 2014. gada pirmajā Eurimages sesijā, kas norisinājās Budapeštā, Ungārijā, tika atbalstīti 17 spēlfilmu, dokumentālo un animācijas filmu projekti, starp kuriem arī tādu pasaulē zināmu un atzītu režisoru kā Paolo Sorentīno, Aleksa van Varmerdama un Paolo un Vittorio Taviani topošo filmu projekti.

Līdz šim fonds ir atbalstījis vairākus nozīmīgus Latvijas studiju veidotos kopražojumus, kā pēdējie atbalstu 2013.gadā saņēma Krievijas, Latvijas, Francijas un Lielbritānijas spēlfilma Divas sievietes un 2012.gadā mūsu režisora Jura Kursieša spēlfilma Modris.

19/03/2014