Arhīvs

Vides Filmu Studijas jaunumi – balva un pirmizrāde

Režisora Pētera Krilovafilma Klucis – nepareizais latvietis (Vides Filmu Studija, 2008)ieguvusigalveno balvu dokumentālo filmu kategorijā starptautiskajā tēlotājmākslas tēmai veltītajā filmu festivālā Solnokā (Ungārija), kas norisinājās no 23. līdz 26. septembrim.

Klucis – nepareizais latvietis ir filma, kurā personiskā, emocionāli piesātinātā vēstījumā savijusies 20. gadsimta sākuma latviešu izcelsmes krievu avangarda mākslas klasiķa Gustava Kluča dzīves drāma un veselas nācijas traģēdija staļinisko represiju laikā. Tas ir stāsts par neizmērojamām ambīcijām, cerībām, mīlestību un mākslinieka atbildību, kas viņu turpina vajāt arī pēc nāves.

Savukārt 27. septembrī Viļņas dokumentālo filmu festivāla ietvaros pirmizrādi piedzīvoja Vides Filmu Studijas un Private Joke Productions (Francija) kopīgi producētā dokumentālā filma “Viktora” pēdējais reiss (režisors Rojs Lekus).
 
Šī filma ir stāsts par tirdzniecības kuģi Viktors un tā komandu – 15 jūrniekiem no Latvijas un Lietuvas. 2000. gada aprīlī Viktors, kura mastā plīvo Latvijas karogs, gandrīz nogrima Biskajas līcī. Ievilkts Brestas ostā, tas veltīgi gaidīja ierodamies kuģa īpašniekfirmas pārstāvi. Īpašnieks ne vien atteicās maksāt par kuģa remontu un stāvēšanu ostā, bet arī izmaksāt jūrniekiem algas. Filmā vienlīdz spēcīgi atklājas atsevišķu jūrnieku raksturi sarežģītā situācijā un arī starptautiskās kuģniecības nesenā vēsture, kas turpinās arī šodien un kurā stāsts par Viktoru ir tikai viens no daudziem līdzīgiem. Vēsture, kuras tumšo pusi iezīmē negatīvas parādības – jūrnieku neaizsargātība, atsevišķu biznesa darboņu cinisms un varas iestāžu vienaldzība.
 
Pēc pirmizrādes notika filmas veidotāju tikšanās ar skatītājiem, kurā piedalījās filmas režisors Rojs Lekus (Francija), Vides Filmu Studijas producents Uldis Cekulis, scenārija konsultants Valdis Ābols un kuģa „Viktors” pēdējais kapteinis Vladimirs Kostirija.
 
Filmas pirmizrāde Latvijas Televīzijā gaidāma 2010. gada decembrī.
 

                Klucis – nepareizais latvietis

05/10/2010