K/t KSuns turpina demonstrēt dokumentālo filmu ar spēlfilmas elementiem Versija Vera.

12.-18.03. plkst. 17.00

Seanss krievu valodā
17. 03. plkst. 17.00
 
Filma par rīdzinieci Veru Muhinu (1889-1953), vienu no izcilākajām 20. gadsimta tēlniecēm, sniedz ieskatu Eiropas kultūras vēstures lappusēs, atklājot tēlnieces personību dienasgrāmatas fragmentos, arhīvu materiālos un inscenētos kadros.
 
Vera Ignatjevna Muhina, dzimusi tirgoņu ģimenē Rīgā, cariskās Krievijas impērijas industriālajā centrā, studē tēlniecību Parīzē pie Ogista Rodēna skolnieka Emīla Antuāna Burdēla. Pēc Lielās Oktobra sociālistiskās  revolūcijas Muhina atsakās no 4 000 000 dolāru vērtā ģimenes īpašuma Latvijā, bet Maskavā kļūst par pirmo padomju propagandas granddāmu  monumentālajā tēlniecībā. 1937. gadā  Vispasaules  sasniegumu izstādē Parīzē viņa pārsteidz pasauli ar 75 tonnas smagu un 53 metrus augstu tēlniecības ansambli Strādnieks un kolhozniece. Pablo Pikaso ir sajūsmā. 
 
Vera Muhina padomju cilvēkam dāvājusi arī dizaina pērli – neplīstošo glāzi graņonku, bet Rīgā viņa 1945. gadā no nojaukšanas pasargājusi Kārļa Zāles veidoto Brīvības pieminekli. Filmas autore Ilona Brūvere saka: „Tā nav politiska filma, bet gan personības stenogramma, iedziļinoties tēlnieces personīgajās izjūtās, akcentējot viņas dzīves uztveri un laiku, kurā top vairāki izcili 20. gadsimta tēlniecības paraugi. Filma izseko Muhinas attiecībām ar laiku, kas sniedz viņai iespēju radoši strādāt, tomēr arī diktē savus noteikumus”.
 
Režisore Ilona Brūvere, kurai Latvijas kinoainavā ir sava īpaša vieta, arī šo filmu veidojusi savā īpatnējā stilistikā, turklāt melnbaltu. Muhinas laikmeta noskaņu veido Elīnas Bandēnas filmētie kadri, filmā skan Franka Martina Štrausa mūzika. Veras Muhinas lomā – māksliniece Kristiana Dimitere, kura savulaik Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā absolvējusi tēlniecības nodaļu; kostīmus inscenētajiem kadriem veidojusi Sandra Sila, grimu – Sarmīte Balode. Filmas tekstu ierunājusi Ieva Pļavniece, izveidota arī krievu versija, kurā tekstu ierunājusi Nika Plotņikova. Filmas producenti – Ilona Brūvere un Artis Rutks.
 
Filmu finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.