Vasarā “Shortcut” piedāvā jaunākās Latvijas filmas

Šajā vasarā lietotnes Shortcut cienītājiem tiek piedāvāta Latvijas kino izlase – līdzšinējam Latvijas filmu piedāvājumam pievienotas jaunas, noskatāmas ikvienam un jebkur, kur pieejams interneta pieslēgums. Savu filmu vasaras vakaram atradīs gan vēsturisko stāstu un biogrāfiju cienītāji, gan tie, kurus aizrauj kino par sociāli aktuālu tematiku arī mūsdienās.

Starp lietotnē ievietotajiem Latvijas kino jaunumiem ir gan vēl nesen pirmizrādi piedzīvojusī Simtgades filma Bille (2018), gan otra režisores Ināras Kolmanes filma, paralēli Billei veidotais pētījums Dubultā dzīve. Sekss un PSRS (2018). Lietotnē var noskatīties arī pastāvīgi kinoteātros vēl neizrādīto Tālivalža Margēviča dokumentāli inscenēto filmu Zigfrīds Anna Meierovics (2018), gan Ivara Zviedra dokumentālo filmu Zāģeri (2017), kas īpaši populāra Latvijas novados ārpus Rīgas. Filmu klāstu papildina arī jaunā režisora Matīsa Kažas dokumentālā filma Vienu biļeti, lūdzu! (2016, Lielais Kristaps kā labākajai debijai) par pasaulē kaislīgāko teātru apmeklētāju Nikiju, un Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas dokumentālā filma Mūris (2018) par dažādām robežām – fiziskām, valsts nospraustām un prāta radītām.

Smeldzīgs stāsts par attiecībām ģimenē – BILLE
Simtgades filma Bille uzreiz pēc nonākšanas uz kino ekrāniem jau saņēmusi ļoti pozitīvas skatītāju atsauksmes, un šobrīd to ir iespējams redzēt arī lietotnē Shortcut. Filmas veidotāji ar lielu pietāti pret literāro pirmavotu radījuši precīzu un skaudru 30. gadu strādnieku Rīgas atspoguļojumu. Stāsta centrā ir talantīga bērna un ikdienas nogurdinātu pieaugušo attiecības – ar nabadzību Bille ir iemācījusies sadzīvot, taču pietrūkst mātes mīlestības un uzmanības. Filmas autentiskumu paspilgtina fakts, ka uzņemšana notikusi Vizmas Belševicas bērnības mājā un pagalmā, kur paiet lielākā daļa Billes ikdienas.

Patiesi par “mazo cilvēku” – ZĀĢERI
“Daudziem tā ir pēdējā iespēja,” rakstīts filmas Zāģeri sākuma titros. Dokumentālajā stāstā uzņēmējs Romāns savā mežizstrādes vidē cenšas realizēt ideālo biznesa modeli, kurā pasūtītājs būtu apmierināts ar darba kvalitāti, bet strādnieks saņemtu regulāru un smagajam darbam adekvātu samaksu. Tomēr realitāte ir pavisam cita – pasūtītāji nemaksā, zāģi lūst, zāģeri neievēro izstrādātos ētikas noteikumus. Filmā pretstatītas divas atšķirīgas pasaules – mežs, kas it kā noraugās no augšas un lēnām pārtop kailcirtē, un zāģeri – mazas skudriņas mežā, tālu prom no ģimenēm, ar smagu darbu, kautiņiem, dzeršanu un necenzētu leksiku. Režisors Ivars Zviedris ar sociāli aktuālu tematiku saprotas vislabāk, un filma precīzi parāda zāģeru dzīvi vairāku gadu garumā.

Par laiku, kad dzima Latvijas valsts – ZIGFRĪDS ANNA MEIEROVICS
Filma Zigfrīds Anna Meierovics Latvijas kinoteātru repertuārā sagaidāma tikai šā gada rudenī, bet lietotne Shortcut piedāvā unikālu iespēju to noskatīties jau tagad. Lai gan stāsts ir par nozīmīgiem notikumiem, kas ļāvuši dibināt Latvijas valsti, filma būs interesanta ne tikai vēstures entuziastiem, bet arī plašākam skatītāju lokam, jo vēsturisko liecību montāža ir apvienota ar inscenētām epizodēm. Skatītājam intriģējoša būs 20. gadu atmosfēra, kas autentiski parāda tā laika vidi. Darba kvalitātē liela nozīme bijusi tieši filmēšanas komandas entuziasmam un profesionalitātei, jo filmas budžets – nepilni 36 tūkstoši eiro – nav liels. Turklāt šis ir īpašs darbs režisora un scenārista Tālivalža Margēviča filmogrāfijā, jo iecere par šādu kinoportretu ir izlolota vairāk nekā 20 gadu ilgā laika periodā.

Unikāli kadri un vēsturiski atradumi – DUBULTĀ DZĪVE. SEKSS UN PSRS
Dokumentālā filma Dubultā dzīve. Sekss un PSRS ir stāsts par padomju periodu caur seksuālās dzīves prizmu. Filmā iekļauti unikāli, līdz šim publiski neizrādīti kadri, kā arī sensacionāli atradumi – piemēram, dienasgrāmata, kas ataino gan kultūras un vēsturiskos notikumus 20. gadsimta Latvijā, gan vajāšanu, ko padomju laikā piedzīvoja homoseksuāļu aprindas. Filma Dubultā dzīve. Sekss un PSRS rāda, kā cilvēciskās jūtas šajā laikā tikušas novirzītas partijas un vadoņu mīlestības virzienā, kā arī varas aprindās valdošo dubultmorāli – kad elitei ir atļauts viss, bet ierindas pilsoņi tiek pārliecināti, ka sekss ir tabu tēma. Darbā dokumentālie kadri un varoņu intervijas papildina smilšu animācija, padarot darbu vizuāli dinamiskāku.

Ņujorkas aktīvākā teātru apmeklētāja filmā VIENU BIĻETI, LŪDZU!
Dokumentālajā filmā Vienu biļeti, lūdzu! dokumentēts stāsts par Nikiju Kokrenu, kas ik dienu noskatās vismaz vienu Ņujorkas teātra izrādi. Viņa sevi uzskata par īstenu teātra mākslas mīļotāju, kuras ikdienā materiālām lietām nav nozīme, bet teātru darbinieki par viņas uzmācīgajiem centieniem iekļūt izrādēs bez maksas izsakās skarbi, pat saucot par zagli.

Robežpunkts pasaules kartē – MŪRIS
Dokumentālā filma Mūris ir režisora Dāvja Sīmaņa skatījums uz Latvijas un Krievijas pierobežas reģionu, kas ir arī visas Eiropas robeža ar Krieviju. Tur vienkopus sadzīvo vairākas pasaules un vēsturiskie laiki un skarbi iezīmējas arī kultūru robežšķirtne un politiskais konflikts. Paralēli tam filma ir arī stāsts par Ansi Ataolu Bērziņu un Benesu Aijo – katrs no viņiem aizstāv savus uzskatus un cīnās par atšķirīgām vērtībām un idejām.

Lietotnē Shortcut jau ilgāku laiku var noskatīties arī citas Latvijas filmas – režisores Ievas Ozoliņas Dotais lielums: mana māte (2018), Kārļa Lesiņa Apgāztā mēness zīmē (2018), Arņa Aspera Neiespējamais kļūst iespējams / A to B Rollerski (2017) un citas.

Papildu informācija:
Lāsma Trofimova
Lattelecom Sabiedrisko attiecību vecākā projektu vadītāja
E-pasts: lasma.trofimova@lattelecom.lv
Tālrunis: 26480407