Arhīvs

Vācu kino ekspresionisms ar Nosferatu un Kaligari

Divos seansos 10. un 17. maijā kinoteātris “Kino Bize” sadarbībā ar kinokritiķi Artūru Zavgorodniju piedāvā noskatīties divas vācu ekspresionisma laikmeta filmas – „Nosferatu, šausmu simfonija” (1922) un „Doktora Kaligari kabinets” (1920), kas nozīmīgi ietekmējušas pasaules kino tālāko attīstību.

Vācu ekspresionisms ir absolūti unikāla parādība, kas piedāvā izcilu, mistisku, reizēm arī paradoksālu un vietām pat pareģojošu skatījumu uz realitāti. Frīdriha Vilhelma Mūrnava (Friedrich Wilhelm Murnau) un Roberta Vīnes (Robert Wiene) kinolentēs savu vizuālo iemiesojumu gūst Frīdriha Nīčes paustais par neierobežoto diktātu, kuru īsteno stipras gribas personības. 20. gadsimta 20. gadu vācu kino – tā ir neapzinātā, traģiskā un fatālā ilustrēšana. Ekspresionisma filmās izpaužas īstenības neizbēgamības, baisu sapņu un fantāziju sapratne.

Mūrnava un Vīnes hrestomātiskās filmas ir žanra giganti ar asiem sociāli politiskiem zemtekstiem. Starp citu, Nosferatu ir pirmā filma par Drakulu, bet Doktora Kaligari kabinets – mūžīgais stāsts par jukušiem ārstiem un to drūmajiem radījumiem, par gribas apspiešanu, slepkavībām un vājprātību. Taču tā vietā, lai šeit saskatītu sociālā satraukuma atainojumu pēc Pirmā pasaules kara un pirms nacisma nostiprināšanās, var vienkārši ieraudzīt eksperimentu ar dzimstošā žanra kino formu.

„Jāatzīst, ka novērtēt gandrīz simt gadus vecas filmas nav viegli. Nosferatu, šausmu simfonija un Doktora Kaligari kabinets ir žanra ikonas – diži stāsti, kas ievērojami ietekmējuši ne tikai kino, bet arī kultūru kopumā, paraugi, kurus pēc tam atdarinājuši citi meistari. Ekspresionisti mācēja attēlot savas iedomātās, absolūti subjektīvās īstenības, kas atgādina mežonīga ārprāta stāvokli, slimīgo atmosfēru. Ekspresionisms – tas ir antireālisms, taču ne sirreālisms. Romantisks esības redzējums un mēģinājums esību izskaidrot caur mākslīgo,” uzskata Zavgorodnijs.

Mēmās filmas tiks demonstrētas ar oriģinālajiem tekstiem un tulkojumu angļu valodā. Seansu sākums plkst. 20.30. Biļetes nopērkamas kinoteātra “Kino Bize” kasē, kā arī iepriekšpārdošanā www.bezrindas.lv/lv/kino/kino-bize.

10.05.2017.

10/05/2017