Arhīvs

Vācu filmu nedēļa “Berlinale 2017”

Gētes institūts Rīgā un kinoteātris “Splendid Palace” no 27. oktobra līdz 2. novembrim piedāvā 13. vācu filmu nedēļu “Berlināle Rīga” – septiņas jaunas vācu filmas no 2017. gada Berlīnes starptautiskā kinofestivāla programmas. Rīgas kino nedēļā iekļautās filmas pārstāv plašu žanru klāstu – no “road movie”, komēdijas un “film noir” trillera līdz dokumentālajam kino.

 

Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā demonstrētās vācu filmas tradicionāli apliecina konkrētā laika vācu kino izteiksmes spēku un daudzveidību, tāpēc vācu filmu nedēļā apkopotā spilgtāko jauno filmu izlase ir ne tikai vienreizēja iespēja izbaudīt šīs filmas kinoteātra Splendid Palace atmosfērā, šīs filmas ir arī Vācijas sabiedrības un kultūras dzīves spogulis. Filmas tiks demonstrētas vācu valodā, ar subtitriem angļu valodā un sinhrono tulkojumu latviešu valodā. Biļešu iepriekšpārdošana kinoteātra Splendid Palace kasēs no 20. oktobra,  biļešu cenas – EUR 4.00, skolēniem, studentiem un pensionāriem EUR 3.00.

Vācu kino nedēļu rīko Gētes institūts – visā pasaulē pārstāvēts kultūras institūts, kas veicina vācu valodas apguvi ārvalstīs, aktīvi iesaistās starptautiskajā sadarbībā kultūras jomā un sniedz visaptverošu priekšstatu par Vāciju. Jauno globālo izaicinājumu laikā Gētes institūta darbs ir vērsts uz padziļinātu kultūru savstarpēju sapratni un Vācijas starptautiskā tēla stiprināšanu. Šobrīd institūts ir pārstāvēts 98 valstīs ar vairāk nekā 159 filiālēm, tostarp ar 12 Gētes institūtiem Vācijā.

Kino nedēļu ievadīs Vācijas Kino balvu ieguvusī Evi Goldbrunneres un Joahima Dolhofa filma Acu augstumā. Tas ir stāsts par bērnu namā dzīvojošo Mihiju, kurš atrod norādes par savu bioloģisko tēvu, taču satikšanās brīdī atklājas, ka vīrietis ne mazākā mērā neatbilst zēna iztēlotajam tēva tēlam. Aizraujoši inscenētā filma ar lieliskajiem aktieriem parāda garo ceļu, kas veicams Mihijam, līdz viņš pats spēj pieņemt tēvu tādu, kāds viņš ir, un atzīt viņu arī savu draugu priekšā.

Pulcējot vairāk nekā 3,5 miljonus kinoskatītājus tikai Vācijā vien, Simona Ferhēvena filma Laipni lūgti pie Hartmaņiem! bija veiksmīgākā vācu filma 2016. gadā. Tas ir stāsts par turīgu Minhenes ģimeni, kas uzņem pie sevis patvēruma lūdzēju no Āfrikas. Līdz ar viesa ierašanos Hartmaņu namā ātri vien sākas virkne vētrainu sarežģījumu un nesaprašanos. Komēdija ir temperamentīgs satīras un nopietnības sajaukums, kas prasmīgi spēlējas ar mūsu aizspriedumiem pret svešo.

Jozefs Boiss bija pirmais vācu mākslinieks, kuru ar personālizstādi godināja Gugenheima muzejs Ņujorkā, tikmēr Vācijā viņa daiļrade dažreiz vēl aizvien tiek uzskatīta par „visu laiku dārgākajiem lielgabarīta atkritumiem“. Boisa paplašinātais mākslas jēdziens ietiecas līdz pat šīlaika aktuālo sociālo, politisko un morālo diskusiju būtībai. Andresa Feiela filma Boiss ir kā asociatīvs, caurlaidīgs kinoportrets, kas, līdzīgi kā pats mākslinieks, drīzāk atver telpas idejām, nevis sludina manifestus.

Vācu filmu nedēļas Berlināle 2017 Rīga programmā iekļautas arī spēlfilmas Paula (Kristians Švohovs, Vācija/Francija, 2016), Svētlaime (Svens Tadikens, Vācija, 2016), Gada nogale (Larss Henings, Vācija, 2017), Ceļojums kopā ar tēvu (Anka Miruna Lezeresku, Vācija / Rumānija / Zviedrija / Ungārija, 2014-2016)

Aktuālā informācija par filmām un seansiem – www.goethe.de/lettland un www.splendidpalace.lv

PROGRAMMA / PROGRAMM

Piektdien/Freitag, 27.10.2017
18:00   AUF AUGENHÖHE /  ACU AUGSTUMĀ    

Sestdien/Samstag, 28.10.2017
15:30  DIE REISE MIT VATER / CEĻOJUMS KOPĀ AR TĒVU
18:00  WILLKOMMEN BEI DEN HARTMANNS / LAIPNI LŪGTI PIE HARTMAŅIEM
20:30  PAULA-MEIN LEBEN SOLL EIN FEST SEIN / PAULA                                                                 

Svētdien/Sonntag, 29.10.2017
17:00  GLEISSENDES GLÜCK / Svētlaime
19:30  ZWISCHEN DEN JAHREN / GADA NOGALE                                                    

Pirmdien/Montag, 30.10.2017
18:00  DIE REISE MIT VATER / CEĻOJUMS KOPĀ AR TĒVU
20:15  BEUYS / BOISS                                                              

Otrdien/Dienstag, 31.10.2017
18:00  PAULA-MEIN LEBEN SOLL EIN FEST SEIN / PAULA
20:30  AUF AUGENHÖHE / ACU AUGSTUMĀ    

Trešdien/Mittwoch, 01.11.2017
18:00  ZWISCHEN DEN JAHREN / GADA NOGALE
20:00 WILLKOMMEN BEI DEN HARTMANNS / LAIPNI LŪGTI PIE HARTMAŅIEM    

Ceturtdien/Donnerstag, 02.11.2017
18:00  BEUYS / BOISS
20:00 GLEISSENDES GLÜCK / Svētlaime  

 

Filmu anotācijas:

ACU AUGSTUMĀ / AUF AUGENHÖHE
Piektdien, 27.10.2017. / 18:00
Otrdien,   31.10.2017. /  20:30

Režija: Evi Goldbrunnere, Joahims Dolhofs, Vācija, 2016, 99 min., krāsaina
Lomās: Luiss Forbahs, Džordans Prentiss, Ella Freja u.c.
Vācu Kinobalva 2017
Kopš mātes nāves Mihijs dzīvo bērnunamā, kur nejūtas laimīgs, par savu tēvu viņš neko nezina. Kad desmitgadīgais zēns atrod mātes rakstītu vēstuli viņa iespējamajam tēvam, viņā mostas jaunas cerības. Priecīgs un satraukts par gaidāmo tikšanos Mihijs dodas apciemot savu tēvu. Taču vīrietis ne mazākā mērā neatbilst zēna iztēlotajam tēva tēlam. Toms, kurš savukārt neko nenojauš par dēla eksistenci, ir punduris. Kad par to uzzina pārējie bērnunama bērni, iestājas absolūts juceklis. Bērni uzjautrinās par tēvu un dēlu, Mihijs zaudē savus draugus un tajā vaino Tomu. Savās dusmās Mihijs kļūst krietni nekorekts, kas savukārt ļoti aizvaino viņa tēvu. Vai viņiem izdosies vēlreiz atrast ceļu vienam pie otra?
Brīnišķīgi inscenēta filma ar lieliskiem aktieriem un izcilu humora izjūtu, kas no pirmās minūtes savaldzina kā lielus, tā mazus skatītājus. Rīgas Berlināles organizatoru šīgada lielais atklājums.
„Tas nav nekāds bērnu kičs, kurā problēmas izgaisina viena nopietna saruna un pāris asaras. Filma rāda garo ceļu, kas veicams Mihijam, līdz viņš pats un, galvenais, savu draugu priekšā, spēj pieņemt savu tēvu tādu, kāds viņš ir. Šī garā ceļa pārliecinošā atklāšana ir filmas īpašā vērtība.”
SPIEGEL ONLINE

http://www.filmstarts.de/kritiken/237448.html

BOISS / BEUYS
Pirmdien, 30.10.2017. / 20:15
Ceturtdien,  2.11.2017. /  18:00
Režija: Andress Feiels, Vācija 2015-17, 107 min., krāsaina un melnbalta, dokumentālā filma
Jozefs Boiss, vīrs ar platmali, filcu un taukiem. 30 gadus pēc savas nāves viņš mums atklājas kā gaišredzīgs cilvēks, kurš bija un vēl aizvien ir priekšā laikam. Viņš bija pirmais vācu mākslinieks, kuru ar personālizstādi godināja Gugenheima muzejs Ņujorkā, taču Vācijā viņa daiļrade dažreiz vēl aizvien tika uzskatīta par „visu laiku dārgākajiem lielgabarīta atkritumiem“. Uz jautājumu, vai viņam šādi spriedumi ir vienaldzīgi, viņš atbild: “Jā, es vēlos paplašināt cilvēku apziņu.”
Andress Feiels ļauj runāt pašam māksliniekam. No bagātīga līdz šim neapgūta attēlu un skaņas ierakstu klāsta viņš samontē asociatīvu, caurlaidīgu kino portretu, kas, līdzīgi kā pats mākslinieks, drīzāk atver telpas idejām nevis sludina manifestus. Boiss boksējas, tērzē, docē, izskaidro mākslu beigtam zaķim un jautā: “Vai gribat taisīt revolūciju bez smiekliem?” Taču mums atklājas arī cilvēks, skolotājs un zaļo partijas kandidāts. Reiz, neilgi pirms savas nāves, viņš ļauj nofotografēt sevi arī bez platmales. Filmā atklājas pretrunu un spriedzes pilnie jautājumu un tēmu loki, kuros veidojusies Boisa mākslinieciskā darbība. Viņa paplašinātais mākslas jēdziens ietiecas līdz pat šīlaika aktuālo sociālo, politisko un morālo diskusiju būtībai.
„Spēcīga, rūpīga tuvināšanās Boisam kā cilvēkam, viņa mākslai un ideju pasaulei … Par Andresa Feiela spožā darba vislielāko devumu droši var uzskatīt atziņu pēc filmas noskatīšanās: pietrūkst tāda cilvēka kā Jozefs Boiss.”
SÜDWESTPRESSE
http://beuys-der-film.de/

PAULA / PAULA – MEIN LEBEN SOLL EIN FEST SEIN
Sestdien, 28.20.2017. / 20:30
Otrdien, 31.10.2017. / 18:00
Režija: Kristians Švohovs, Vācija/Francija 2015/16, 123 min., krāsaina
Lomās: Carla Juri, Albrehts Abrahams Šuhs, Roksana Durāna, Joels Basmans, Nikijs fon Tempelhofs, Jonass Frīdrihs Leonhardi u.c.
Vācijas Kino balva 2016
Radikāli modernas sievietes, mākslinieces un nākotnē domājoša cilvēka biogrāfija. 1876. gadā Drēzdenē dzimusī Paula Bekere agri atklāj savu dziļo interesi par mākslu. Pēc vecāku rīkojuma viņa sāk mācīties par skolotāju. Vienlaikus viņa pieliek visas pūles, lai attīstītu savu gleznotājas talantu. Tā kā viņa kā sieviete netiek uzņemta Berlīnes Mākslas akadēmijā, viņa apmeklē zīmēšanas kursus un nostiprina savu meistarību. Viņa pievienojas leģendārajai Vorpsvēdes mākslinieku kolonijai un 1899. gadā dodas studēt uz Parīzi, kas būtiski ietekmē viņas daiļradi. Tur viņa iepazīstas ar Oto Moderzonu. Jau pirmajā sastapšanās reizē abi izjūt īpašu saikni. Viņu abu kopīgā aizraušanās ar glezniecību pārtop lielajā mīlestībā.
Viņu laulība ir tālu no tālaika ierastā modeļa. Tās ir attiecības piesātinātās krāsās, pilnas kontūrām un cīņu pēdām. Tāpat kā gleznas, ko radīja jaunā, dzīvi drosmīgi tverošā sieviete, kas mākslas vēsturē iegāja kā Paula Moderzone-Bekere. Neskatoties uz visu pretestību, viņa izdzīvo savu mākslinieciskās realizēšanās vīziju un savus romantiskos priekšstatus par laulību un mīlestību.

Filmā “Paula” režisors Kristiāns Švohovs jutekliski, ar smalku humoru un rotaļīgi viegli stāsta par izcilas mākslinieces un modernas sievietes fascinējošo dzīvi 20. gadsimta sākumā. Konflikti, kas draud izjaukt abu mīlētāju attiecības, šodien – veselu gadsimtu vēlāk – ir aktuālāki nekā jebkad agrāk.

http://www.paula-film.de/

SVĒTLAIME / GLEISSENDES GLÜCK
Svētdien, 29.10.2017. / 17:00
Ceturtdien, 2.11.2017. / 20:00
Režija: Svens Tadikens, Vācija 2015/16, 102 min., krāsaina
Lomās: Martina Gedeka, Ulrihs Tukurs, Johanness Krišs
FIPRESCI (Starptautiskās kinokritiķu federācijas) balva, Europa Cinemas Label balva
Britu rakstnieces A.L. Kenedijas romāna ekranizācija. Helēni jau ilgāku laiku nodarbina jautājums, ko īsti nozīmē personīgā “laime” un kā to atrast. Reiz viņa domāja, ka viņas laulība ar Kristofu ir laimes piepildījums. Taču šīs attiecības jau sen ir iestigušas rutīnā un mīlestība ir atkāpusies nepārtraukto dzēlienu priekšā. Nejauši dzirdot smadzeņu pētnieka Eduarda E. Gluka stāstīto, Helēnei šķiet, ka viņa ir atklājusi kādu, kurš ar saviem pētījumiem ir atradis ceļu uz laimi. Daudz neprātodama, viņa sameklē iespēju iepazīties. Abu pirmā nedrošā tuvināšanās ātri vien pāraug dziļās divu radniecīgu dvēseļu simpātijās. Taču Helēne nenojauš, ka Eduards cīnās ar iekšējiem dēmoniem, kas draud sagraut jebkuras viņa attiecības.
„Veldzējoši, uzmundrinoši, eleganti – Martina Gedeka ir izcila!”
Variety

http://www.wildbunch-germany.de/movie/gleissendes-glueck

GADA NOGALE / ZWISCHEN DEN JAHREN
Svētdien, 29.10.2017. / 19:30
Trešdien, 1.11.2017. / 18:00

Režija: Larss Henings, Vācija 2017, 97 min., krāsaina, trilleris, drāma
Lomās: Pēters Kurts, Karls Markovics, Katrīna Štrībeka, Leonardo Nigro, Jonatans Neo Felks u.c.
Vācijas Kinobalva 2016
Bekers strādā par kādas drošības firmas apsargu. Pirms kāda laika viņš ir atbrīvots no cietuma, kur izcieta mūža ieslodzījumu. Bijusī sieva no viņa ir atteikusies, savu nu jau pieaugušo meitu kopš nozieguma pastrādāšanas viņš vairs nav redzējis. Vecā dzīve palikusi viņam tālu aiz muguras. Tagad viņš vēlas vien mieru un puslīdz pieklājīgas dzīves iespēju.
Taču tad Bekers nejauši sastop Dālmani – vīrieti, kura dzīvi viņš izpostīja pirms 18 gadiem, laupīšanas nolūkā ielaužoties turīgās ģimenes villā. Kad viņu pārsteidza Dālmana sieva, viņš nošāva sievieti un viņas mazo meitiņu. Bekers tika notverts, viņš rūgti nožēloja savu nodarījumu un izcieta piespriesto sodu. Taču ko tas līdz sērojošajam? Upurim pagātne nav noslēgusies.
Sīksti, vienkārši, lakoniski. Un ļoti traģiski. Filma Gada nogale stāsta par vienkāršu vīru, kurš ir skops vārdos un no dzīves vēlas tikai nedaudz. Taču esošajā situācijā pat tas ir par daudz.
„Larsa Heninga debija ar ekstraordināro sociālās un psiholoģiskās drāmas sajaukumu un vētrainajiem trillera elementiem ir tiešs trāpījums – vācu film noir par vainu un izpirkumu, veltīgu nožēlu un aizmirstu morāli.”
Abendzeitung München

https://de-de.facebook.com/zwischendenjahren/

CEĻOJUMS KOPĀ AR TĒVU / DIE REISE MIT VATER
Sestdien, 28.10.2017. / 15:30
Pirmdien, 30.10.2017. / 18:00
Režija: Anka Miruna Lezeresku, Vācija / Rumānija / Zviedrija / Ungārija 2014-2016, 111 min., krāsaina
Lomās: Alekss Merginjanu, Razvans Enču, Ovidus Viktors Šūmahers, Suzanne Bormane u.c.
Jauno producentu balva

Rumānija, 1968. gads. Jaunais ārsts Mihajs Reinholcs pēc mātes nāves cenšas saturēt kopā ģimeni. Jo kamēr viņa jaunākais brālis Emīls pārliecības pilns dumpojas pret valsti un tās politiku, tēvs Viljams sirgst ar dzīvībai bīstamu slimību un var palikt akls. Viņu varētu glābt tikai operācija VDR. Tā nu dēli kopā ar tēvu dodas ceļā. Nonākot Austrumvācijā, trijotne uzzina par apspiesto sacelšanos Čehoslovākijā. Taču karaspēka iesaistīšanās Prāgas pavasarī ir noslēgusi ceļu atpakaļ uz Rumāniju. Mihajs, Emīls un Viljams nonāk bēgļu uzņemšanas nometnē, kur Mihajs iemīlas studentē Ulrikē. Galu galā vīrieši saņem VFR tranzītvīzu – viņi var atgriezties mājās! Tomēr, reiz nonākot Rietumos, trijotnei rodas jautājums, vai viņiem tiešām būtu jāatgriežas dzimtenē jeb tomēr labāk vajadzētu palikt “zelta Rietumos”.
Filma balstīta patiesos notikumos.
„Sirsnīgi, ārkārtīgi komiski un traģiski vienlaikus.“
Süddeutsche Zeitung

http://www.diefilmgmbh.de/de/movies/neulich-die-reise-mit-vater

LAIPNI LŪGTI PIE HARTMAŅIEM! / WILLKOMMEN BEI DEN HARTMANNS!

Sestdien, 28.10.2017. / 18:00
Trešdien, 1.11.2017. / 20:00
Režija: Simons Ferhēvens, Vācija 2016, 116 min., krāsaina
Lomās: Zenta Bergere, Heiners Lauterbahs, Florians Dāvids Fics, Paļina Rožinski, Ēriks Kabongo, Eliass M’Bareks u.c.
Veiksmīgākā vācu filma 2016. gadā, ko noskatījušies vairāk nekā trīs miljoni skatītāju. Hartmaņu ģimenes mājā dzīve sit augstu vilni. Sākas ar to, ka māte Angelika pēc bēgļu patversmes apmeklējuma nolemj ģimenes mājā uzņemt patvēruma lūdzēju Diallo no Āfrikas. Viņas vīrs Rihards to uzņem ar lielu nepatiku. Viesa ierašanās, protams, nes sev līdzi dažādus sarežģījumus un pārpratumus. Nedaudz vēlāk mājās atkal uzrodas arī meita Sofija – bezmērķīgā mūžīgā studente bēg no apsēsta pielūdzēja. It kā ar to vēl nebūtu gana, pie vecākiem ievācas arī neirotiskais dēls Filips ar savu dēlu Bastiju. Kopā pulcējoties tik dažādiem raksturiem, bez konfliktiem neiztikt. Un Hartmaņu laulība un mājas svētība ātri vien riskanti sašķobās.

„Ferhēvens, kurš ir gan režisors, gan scenārija autors, māk savus varoņus turēt pietiekamā atstatumā no tā, kas ārpusē tiek uztverts kā apdraudējums, tādā veidā ļaujot viņiem droši par to runāt. “Uztvert nopietni cilvēku bailes” – šī politiķu tukšā frāze pārtop dialogā.”
FAZ

http://film.info/willkommenbeidenhartmanns/

26.10.2017.

26/10/2017