Arhīvs

Top filma par Oskaru Stroku

Šī gada 10. jūlijā tiek pabeigts Nacionālā kinocentra un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansētās dokumentālās filmas Tapieris filmēšanas periods.

Filma stāsta par Tango karali Oskaru Stroku – krogus muzikantu, nenogurstošo komersantu un dzīves svinētāju. Leģendārā komponista tango mūzika aizvien vēl skan Eiropas lielakajās deju zālēs un restorānos nereti neminot autora vārdu.
 
Tapieris ir stāsts par komponistu, kas cīnās par savu eksistenci – par mūziku un par dzīvi pasaules pirmās ekonomiskās krīzes lielās depresijas laikā. Scenārija autori, režisori un producenti Ilonu Brūverei Stroku atcerēties rosinājuši arī šodienas notikumi Latvijā, kas daudziem piedāvā līdzīgus spēles noteikumus. Stroks ar neveiksmīgo uzņēmējdarbību, mūžīgajiem parādiem un savu nenogurstošo cerību Tapierī kļūst par mūsdienu varoņa prototipu. Galvenajās lomās – Jakovs Rafalsons un Gints Grāvelis, Marija Bērziņa, Andris Bulis, Juris Bartkevičs un Juris Lisners. Stroka instrumentālā ansambļa vadība uzticēta vijolniekam Gidonam Grīnbergam. Filmā Stroka tango dzirdēsim pagājušā gadsimta divdesmito gadu operas solistu Marisa Vētras un Paula Saksa balsīs. Bet uz skatuves populārās Stroka melodijas skanēs Laimja Rācenāja, Goran Goras un Marijas Bērziņas izpildījumā latviešu, angļu, krievu, japāņu valodā un ivritā.
 
Leģenda par Tango karali aizsākas pirms gadu simta kādā provinces kinoteātrī. Pie klavierēm ekrāna priekšā Stroku apbur mēmā kino kustīgās bildes un viņš – tapieris, turpmāk par dzīvi stāsta savā, mūzikas valodā. Balstoties uz aculiecinieku stāstiem, kino – un valsts arhīva dokumentiem, filma izseko Oskara Stroka dzīves līkločiem Rīgā, Parīzē, Berlīnē, Šanhajā un Tokijā.
 
Filmas operatore ir šīgada Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps laureāte Elīna Bandēna (Versija Vera). Lielo Kristapu par darbu filmā Versija Vera saņēma arī filmas režisore Ilona Brūvere. Savukārt aktieris Jakovs Rafalsons publikas ovācijas šogad izpelnījies ar Stroka lomu Rīgas Krievu teātrī.  

Tapiera skaņošana un montāža plānota nākamgad, filmas pirmizrāde paredzēta pēc diviem gadiem, to prezentējot Rīgas Eiropas Kultūras galvaspilsētas 2014 kontekstā.
Filma par Tango karali Oskaru Stroku aicinās skatītājus uz seansiem Latvijas kinoteātros pirms festivālu turnejas Eiropā.

                            Tapieris

10/07/2012