Televīzijas pirmizrāde Simtgades krimināldrāmai “1906”

Sestdien, 2. novembrī televīzijas pirmizrādi piedzīvo pēdējā no Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” tapušajām filmām – “1906”, kuras pamatā ir Ingas Rozentāles luga “1906. Trakāk vēl kā piektā gadā”.   

 

Lielisks aktieru ansamblis, režisors Gatis Šmits un 1906. gada rudens. Filma stāsta par notikumiem, kas saistīti ar 1905. gada revolūciju un to, kas tai sekoja. Ir palikusi tikai viena kaujinieku grupa, kas spītīgi un patriotiski turpina savu darbību. Operācijas plāns ir uzbrukums rūpnīcas kasei, un tā vadītājs ir ierindas kaujinieks Pelēkais. Un te – parādās dāma, dzejniece Violeta Morica. Gudra un noslēpumaina, viņa piesaista Pelēkā skatienu, un ar to pietiek, lai viņš ieraudzītu dzīvi un revolūciju citām acīm, bet viņa – nonāktu kaujinieku tik ļoti bīstamajā un neparedzamajā pasaulē.

Filmas režisors un scenārija autors ir Gatis Šmits, scenārija līdzautore Marta Elīna Martinsone, radošajā komandā ir arī operators Jurģis Kmins, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, komponists Rihards Zaļupe, kostīmu māksliniece Keita. Filma tapusi studijā Film Studio Tanka, producenti – Reinis Kalviņš un Gunda Bergmane. Lomās: Inese Pudža, Mārtiņš Kalita, Kaspars Zvīgulis, Gatis Gāga, Toms Auniņš, Kaspars Dumburs, Inese Kučinska, Vladislavs Nastavševs, Lauris Dzelzītis, Mihails Samodahovs un citi.

Filma nominēta Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps 15 nominācijās – tas ir šāgada nomināciju skaita rekords. Simtgades filma 1906 nominēta labākās pilnmetrāžas spēlfilmas, labākā scenārija, režisora, operatora un citās kategorijās. Par Violetas lomu Lielā Kristapa balvai labākās aktrises kategorijā nominēta Inese Pudža, bet par Pelēkā lomu labākā aktiera kategorijā nominēts Mārtiņš Kalita. Inese Kučinska nominēta kā viena no labākajām otrā plāna aktrisēm, savukārt kā labākie otrā plāna aktieri nominēti Kaspars Zvīgulis un Toms Auniņš.

Filmas televīzijas pirmizrāde notiks 2. novembrī plkst. 21:55 LTV1. Pirms tās plkst. 21:25 filmas tapšanas stāsts raidījumā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Septiņas dienas pēc televīzijas ētera filmu būs iespējams noskatīties arī sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv.

 

29.10.2019.