Arhīvs

“Tas, ko tu nedrīksti nezināt III”

Pirmsvētku otrdienā, 17. novembrī plkst. 19.00 kino Rīga notiks kārtējais lektorijs Tas, ko tu nedrīksti nezināt III. Cits Jaunais vilnis.

Lektorija vakars jau atkārtoti tiks veltīts čehu režisoram Milošam Formanam. Šoreiz seansā režisora debijas filma Konkurss, uzņemta dokumentālā manierē. Par Milošu Formanu un to, kas pārsteidzis kinokritiķi Normundu Naumani, dzirdēsim lekcijā pirms filmas.

Vienmēr interesanti lūkoties lielu mākslinieku “saknēs” – šī ir oskarotā čehu/amerikāņu režisora Miloša Formana debijas filma (1964), kas talantīgi balansē uz dokumentālā un spēles kino šķautnes, ļaujot runāt par 60-to gadu Eiropas kontrkultūrā īpašu virzienu – čehu jauno vilni (viena no čehu kino buma pirmajām bezdelīgām, kam sekoja Veras Hitilovas Margrietiņas u.c. pasaules kino jau klasiski slaveno austrumeiropiešu darbi). Pārsteidz rotaļīgums, ar kuru Formans izstāsta patiesībā nopietnu un skumju stāstu – par cilvēku mūžīgo tieksmi uz brīvu pašizpausmi, kas reizēm no malas var izskatīties smieklīga.
                                                                                                                        / Normunds Naumanis/

Milošs Formans
Milošs Formans nereti tiek uzskatīts par vienīgo eiropiešu kinorežisoru, kam izdevies izveidot veiksmīgu karjeru ASV. Ieguvis atzinību Eiropā ar filmām Ugunsdzēsēju balle (Latvijā kinoforumā Arsenāls 1988. gadā demonstrēta ar nosaukumu Deg, mana jaunkundze!) un Blondīnes mīlestība, pēc t.s. Prāgas pavasara viņš emigrēja uz ASV, kur kļuva par profesoru Kolumbijas Universitātē un turpināja uzņemt starptautiski atzītu kino, tostarp filmas Amadeus, Regtaims, Nācija pret Leriju Flintu, arī Kena Kīzija grāmatas adaptāciju – filmu Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu, par ko 1975. gadā saņēma ASV Kinoakadēmijas balvu Oskars.
Formans ir viens no nedaudzajiem režisoriem, kuri spēj saglabāt augstu māksliniecisko sniegumu, nezaudējot plašas auditorijas uzmanību. Viņa veiksmes atslēga – inteliģentu scenāriju, dziļu personisko interpretāciju, smalkas cilvēkmīlestības un krietnas melnā humora devas sajaukums.

17. Novembris
Konkurss / Konkurs
Ja nebūtu šīs mūzikas / Kdyby Ty Muziky Nebyly
Rež. Milošs Formans / Milos Forman
Lomās: Jiržī Suhijs, Jiržī Slitrs, Marketa Krotka u.c.   
Čehija, 1964, 77 min

Lektors Normunds Naumanis
 
Konkurss – dokumentālā filma, kas aizsāka ne tikai režisoru Miloša Formana un Ivana Passera kinokarjeras, bet arī tiek dēvēta par tā sauktā čehu jaunā viļņa pirmsākumu. Sākotnēji iecerēta kā īsfilmas projekts, vēlāk tā tika papildināta ar filmu Ja nebūtu šīs mūzikas. Abas filmas, kas veido Formana īpašā kinematogrāfiskā stila nostādnes, viņam raksturīgā veidā stāsta par mazpilsētām, entuziastiskiem jauniešiem un viņu dzīves nozīmīgāko mākslu – mūziku.
 
Sadarbībā ar Čehijas vēstniecību.
 
Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2

Lekciju ciklu rīko biedrība Ekrāns sadarbībā ar kinoteātri Rīga, Francijas Kultūras centru, Čehijas vēstniecību Rīgā, Gētes institūtu Rīgā, Rīgas Kinomuzeju un Nacionālo Kino centru.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

                Konkurss

13/11/2009