Arhīvs

Tas, ko Tu nedrīksti nezināt II

22.aprīlī plkst. 17:30 k/t Rīga lekciju cikla Tas, ko Tu nedrīksti nezināt II ietvaros Ditas Rietumas lekcija Nomirt, lai dzīvotu.Lekcija ļaus ielūkoties Džūljena Šnābela mākslas tuvplānos, kā arī tiks demonstrēta filma Skafandrs un tauriņš. 
 

Mākslas pasaulē Ņujorkas glezniecības lauvas — lielformāta ekspresīvu gleznu radītāja Džūjena Šnābela (1951) — vārds megazvaigznes statusā ir kopš 80. gadu sākuma. 90. gadu vidū viņš sevi pieteica arī kino elitē. Vēlīnā debija kinorežijā 45 gadu vecumā — filma Baskiā/Basquiat (1996) — momentāni kļuva par notikumu. Viņa nākamais darbs kino Pirms atnāk nakts/Before Night Falls (2000) — veltījums kubiešu literātam, homoseksuālisma dēļ represētajam Reinaldo Arenasam Šnābelam atnesa arī pirmos oficiālos laurus. Venēcijas kinofestivāla balva un Oskara nominācija galvenās lomas tēlotājam spāņu aktierim Havjeram Bardemam bija taustāms apliecinājums vērienīgās un tajā pašā laikā satraucoši personiskās drāmas izcilībai. Trīs lietas — labas lietas, un, pēc oficiālā nozīmīguma vērtējot, Šnābela trešais darbs Skafandrs un tauriņš/The Diving Bell and the Butterfly (2007) ar tā saņemto jubilejas — 60. Starptautiskā Kannu kinofestivāla balvu par labāko režiju ir vēl viens apstiprinājums Šnābela unikālajam talantam un spējai uz kino paraudzīties ar mākslinieka juteklismu un subjektīvismu
Dita Rietuma

Skafandrs un tauriņš/ Le Scaphandre et le papillon
ASV, Francija 2007, 112 min.
Režisors: Džūljens Šnābels
Lomās: Matjē Almariks, Emanuele Senjē, Marī-Žosē Kroze, Anna Konsiņjī

1995. gadā 43 gadus vecais žurnāla „Elle France“ redaktors Žans-Dominiks Bobijs pārdzīvoja insultu un tika pilnīgi paralizēts. Vienīgā kustīgā ķermeņa daļa – viņa kreisā acs – kļuva par Žana saziņas līdzekli. Mirkšķinot ar veselo aci, kad blakus sēdošais cilvēks nosauca vajadzīgo burtu, Žans-Dominiks atklāja visu savu iekšējo pasauli – sākot no dvēseles mocībām, kad esi ieslēgts pats savā ķermenī, un beidzot ar neiedomājamiem stāstiem par pasaulēm, ko viņš apmeklējis vien savos sapņos.
 
Projektu veido biedrība „Ekrāns”, Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs, sadarbībā ar kompāniju ACME un kinoteātri Rīga.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 
Biļetes cena: 2.50 Ls

14/04/2009