Arhīvs

Tas, ko tu nedrīksti nezināt II.

8.aprīlī plkst. 17.30 k/t Rīga lekciju cikla Tas, ko Tu nedrīksti nezināt II ietvaros Dairas Āboliņas lekcija Pedro Almadovara sievietes, kā arī tiks demonstrēta filma Atgriezties.
Spāņu režijas zvaigzne – ekstravagantais, izaicinošais režisors Pedro Almodovars ir teju vienīgais, kas spēj savienot šķietami nesavienojamo – traģisko un komisko, izsmalcināto un kičīgo, trauslu smeldzi un provokatīvus sižeta elementus. Pedro Almodovara rokas ir izveidojušas pasaulē populārākos spāņu aktierus – Pēnelopi Krusu un Havjēru Bardemu. Īpašas attiecības viņam vienmēr ir bijušas ar sievietēm un viņu stāstiem.

Atgriezties/ Volver
Spānija, 2006, 121 min.
Režisors: Pedro Almodovars
Lomās: Penelope Cruz, Carmen Maura, Lola Duenas, Blanca Portillo

Lamanšas reģionā Spānijā dzīve tiek tverta apbrīnojami vienkārši un viegli. Saikni ar saviem mirušajiem tuviniekiem šejienieši nezaudē, un tie arvien nāk atpakaļ, lai nokārtotu rēķinus un turētu sen dotus solījumus. Bezdarbnieka sieva Raimunda audzina meitu, savukārt viņas māsa Sole piepelnās frizētavā. Abu mirusī māte atgriežas dzimtajā ciematā, kur viņu ar Raimundu un kaimiņieni Augustīni saista kāds nenokārtots parāds. Triju paaudžu sievietes nostājas pret aizdomām, neprātu un nāvi, lai ar neizmērojamu vitalitāti sastaptu dzīvi visā tās krāšņumā un emociju bagātībā.
 
Sirreālistiskā komēdija „Atgriezties” par triju paaudžu sievietēm triumfēja 2006.gada gada Kannu kinofestivālā, saņēmot balvu par labāko scenāriju un labāko aktrišu ansambli ar Penelopi Krusu priekšgalā.
 
Pedro Almodovars, vīrietis, kura dzīvē nav bijis tuvākas sievietes par māti. Režisors, kuru dievina aktrises, jo tādus raksturus, kādus viņām sacer Almodovars savās filmās var vai nu glabāt zemapziņā kā bērnības traumas, jeb baudīt kā seksuālus mazliet neķītrus pieaugušas sievietes sapņus. Sentiments un grēks ir Pedro Almodovara ekstravagantās dzīves krāsas. Karmena Maura, Čusa Lampreavi, Penelope Krusa ir viņa sievietes, kuras viņš pats un arī mēs baudām uz ekrāna kā jutekliski ironiskas gleznas. Pedro Almodovars ir režisors, kurš izaicinošus kailskatus mēdz aizstāt ar sejas tuvplāniem. „Tā es viņas izģērbju patiešām kailas”- saka Almodovars. Skatietieties, nespējot novērst acis”.
Daira Āboliņa
 
Projektu veido biedrība „Ekrāns”, Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs, sadarbībā ar kompāniju ACME un kinoteātri Rīga.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Biļetes cena: 2.50 Ls
 
Informācijai:
Rīgas Kinomuzejs
Tel: 67358873, kinomuzejs@nfc.gov.lv

27/03/2009