Arhīvs

Tas, ko tu nedrīksti nezināt II

11. martā plkst. 18:30 k/t Rīga lekciju cikla Tas, ko Tu nedrīksti nezināt II ietvaros notiks Viktora Freiberga lekcija Deivida Linča nogrieztā auss, kā arī tiks demonstrēta filma Iekšzemes impērija.
Viens no unikālākajiem, alternatīvākajiem XX gs. otrās puses režisoriem Deivids Linčs, kulta seriāla Twin Peaks, filmu Ziloņcilvēks (The Elephant Man, 1980), Zilais samts (Blue Velvet, 1986), Ceļš uz nekurieni (Lost Highway) un Malholanda ceļš (Mulholland drive, 2001) autors, savā daiļradē pēta cilvēka zemapziņas un kaislību telpu, piedāvājot spēli ar laiku, telpu un stāstījuma veidu. Gleznotājs, provokators, neobarbarisma aizsācējs un jauno tehnoloģiju slavinātājs, lai arī ir ticis nominēts trijām Amerikas Kinoakadēmijas balvām kā labākais režisors par filmām Ziloņcilvēks, Zilais samts ,  Malholanda ceļš, dievināts tiek tieši Eiropā un Japānā. Filmas Iekšzemes impērija (Inland Empire) pasaules pirmizrāde notika Venēcijas kinofestivālā kopā ar balvas pasniegšanu Linčam par mūža ieguldījumu.
                                                                                                                   
IEKŠZEMES IMPĒRIJA/ INLAND EMPIRE
ASV/ Francija/ Polija,  2006,  172 min.
 Lomās: Lora Derna, Džeremijs Airons, Harijs Dīns Stentons, Džastīna Tiroksa
 Aktrise Niki Greisa gatavojas savas karjeras lielākajai lomai. Brīdī, kad viņa iemīlas ekrāna partnerī, aktrise apjauš, ka notikumi privātajā dzīvē sāk līdzināties filmai, kurā viņa spēlē.. Visu vēl dīvaināku vērš fakts, ka filma ir rimeiks poļu kinolentai 47, kas netika pabeigta aktieru nāves dēļ. Pēc kāda laika filmēšanas laukumā sāk norisināties neizskaidrojamas un noslēpumainas lietas..
 
Linča filmas savā ziņā iemieso kādu paradoksu – no vienas puses gan sižetiski, gan tematiski savas sarežģītības un simbolikas pārsātināto tēlu dēļ tās nepakļaujas vienotai un šaurai interpretācijai, bet no otras puses viņa filmu nepārprotami simetriskā struktūra apliecina, ka tās balstās uz skaidra racionālisma pamata, tātad to interpretācija ir iespējama tikpat racionālā veidā. Šāda spriedze starp racionālo un iracionālo padara Linča darbus hipnotiski saistošus, īpaši tādēļ, ka režisors apšauba robežu starp tā saucamo reālo un iztēloto pasauli. Filmā Iekšzemes impērija viņš dekonstruē arī skatītāja ilūzijas, ka tas atrodas zālē kā neviena nepamanīts vuārists, un paradoksālā veidā, mēs ne tikai esam filmas vērotāji, bet arī tie, ko kāds noslēpumains kino vēstītājs novēro. Filma kļūst par pašatklāsmes stimulu.
Viktors Freibergs
 
Projektu veido biedrība „Ekrāns”, Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs, sadrabībā ar kompāniju ACME un kinoteātri Rīga.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Biļetes cena: 2.50 Ls

 

 

 

02/03/2009