Arhīvs

Tapusi filma par Latvijas Tautas fronti: ATMODAS ANTOLOĢIJA

Sestdien, 5. oktobrī, plkst. 14.00 Kongresu namā (Rīgā, Kr. Valdemāra ielā 5) Latvijas Tautas frontes 25. gadadienas pasākuma ietvaros notiks Askolda Saulīša filmas Atmodas antoloģija pirmizrāde. Filma vēsta par būtiskākajiem notikumiem Latvijas ceļā uz valstiskās neatkarības atjaunošanu.

Viens no galvenajiem Atmodas priekšnosacījumiem bija Latvijas valstiskās neatkarības zaudēšana Otrā pasaules kara laikā, kas ievada filmas vēsturisko atkāpi. Kad īsti sākās Atmoda, kas bija galvenie sabiedrības virzītāji, ko zināja un ko nezināja Tautas frontes veidotāji un kādi bija viņu mērķi? Filmas autori piedāvā savu redzējumu, notikumu un nozīmīgāko personu izlasi – antoloģiju procesam, kas noveda pie Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas un ir pazīstams kā Trešā atmoda. Laika gaitā arvien vairāk Atmodas laikmeta liecību nonāk pētnieku rokās, vienlaikus pagaist šo notikumu dalībnieku atmiņas, un to vietu sāk ieņemt dažādas versijas, puspatiesības un interešu aizstāvība. Tādēļ filmas veidotāji skatītājiem piedāvā pašiem ielūkoties tā laika dokumentālajās hronikās, dokumentos, avīžu slejās un dalībnieku atmiņās, lai patstāvīgi izvērtētu, cik nozīmīgs bija šis laiks pirms 25 gadiem.
 
Atmodas antoloģijā skartas arī mazāk zināmas vēstures lapaspuses – jautājumi par perestroikas procesu lomu Atmodas sākumposmā, PSRS struktūru iesaistīšanos Tautas frontes organizācijā un mēģinājumi to vadīt sev vēlamā virzienā. Filmā tiek parādīta LTF darbība arī pēc uzvaras LPSR AP vēlēšanām, tostarp 1991. gada janvāra un augusta notikumos līdz pat 5.Saeimas vēlēšanām, kas organizācijai kļuva liktenīgas.
 
Filma tapusi ar Nacionālā Kino centra un Tautas frontes muzeja finansiālu atbalstu.
 
Filmas režisors Askolds Saulītis skatītājiem pazīstams ar filmām Bermontiāda, Keep smiling!, Svētku anatomija, Sarkanais un Brūnais, Eiropas nolaupīšana, Kas dzīvo komunalkā, Tristans un Izolde, animācijas filmu Clara&Rubinšteins. Trīs reizes saņēmis Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvu.
Filmas scenārija autors Edgars Engīzers ir vēsturnieks, doktora grāda pretendents, iepriekš strādājis pie filmām Ledus bērni (Ledo vaikai) un Burinieku pēdas. Jūras kaujas(Burlaivių pėdsakais. Jūrų mūšiai).
 
 

Filmu veidojusi biedrība TERRA EUROPA, sadarbībā ar SUBJEKTIV FILMA un CLIO WORKS.

 
Filmas treileris: https://www.facebook.com/photo.php?v=626780987362821

30/09/2013