Arhīvs

Starptautisko pirmizrādi piedzīvos Lailas Pakalniņas “Sniegs”, vairākos ārvalstu festivālos demonstrēs Latvijas filmas

Šonedēļ vairākos starptautiskos festivālos tiek izrādītas Latvijas režisoru filmas.

Savu starptautisko pirmizrādi starptautiskajā festivālā Vision du Reel, kas no 20. līdz 27. aprīlim notiek Šveices pilsētā Nyon, piedzīvos 26. februārī Žagarkalnā Latvijā pirmo reizi rādītā Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Sniegs (Vides filmu studija), kas šajā festivālā piedalās vidēja garuma dokumentālo filmu konkursa programmā. Festivāla mērķis ir parādīt mākslinieciski augstvērtīgas filmas, kam raksturīgs no ierastā skatu punkta atšķirīgs skatījums uz lietām.
„Latvieši dzied: „Stāvēju, dziedāju augstajā kalnā”. Kaut gan saskaņā ar fiziskās ģeogrāfijas likumiem Latvijā kalnu nemaz nav. Bet kur tad īsti latvieši „stāv un dzied”? Nu jau var teikt – tieši turpat, kur slēpo. Un tā viņi rada kalnus… Sniegotus, protams”, teikts filmas pieteikumā.
Paralēli konkursa programmai, šajā festivālā izvērstas dažādas citas tematiskās programmas, savukārt filmu profesionāļiem paredzēts on-line tirgus.
 
No 18. līdz 22. aprīlim Kataras galvaspilsētā Dohā notiek Al Jazeera Starptautiskais dokumentālo filmu festivāls Tas ir viens no nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem Tuvajos Austrumos, kas notiek kopš 2005. gada. Šogad tajā startē trīs Latvijas filmas – Dāvja Sīmaņa un Ginta Grūbes Pasaules skaņa (Mistrus media), Daiņa Kļavas Dubļi (AVE) un Lailas Pakalniņas Pa Rubika ceļu (Kompānija Hargla).
 
G. Grūbes un D. Sīmaņa filma Pasaules skaņa ir mūzikas rašanās noslēpuma meklējums, ko inspirējis viens no pasaules labākajiem jauniešu koriem Kamēr… un diriģents Māris Sirmais, ielūdzot 17 mūsdienu izcilākos komponistus piedalīties unikālā muzikālā projektā Pasaules Saules dziesmas.
 
Savukārt Lailas Pakalniņas Pa Rubika ceļu stāsta par veloceliņu, kas savieno Rīgu un Jūrmalu un joprojām tiek neoficiāli dēvēts bijuša Latvijas PSR komunistiskās partijas vadītāja vārdā. Kamēr mēs šeit filmējām gājējus, skrējējus, riteņbraucējus, suņus, putnus, vilcienus, mopēdus un lidmašīnas, Latvijas pilsoņi Alfrēdu Rubiku, kas stingri iestājās pret Latvijas neatkarību, ievēlējā Eiropas Parlamentā.
 
D. Kļavas Dubļus demonstrēs arī MEDIAWAVE Starptautiskajā filmu un mūzikas festivālā, kas no 26. līdz 30. aprīlim notiks Ungārijas pilsētā Komárom. Festivālā tiek demonstrētas augstvērtīgas filmas no dažādām valstīm, īpašu uzmanību veltot Austrumeiropas valstu režisoriem. Paralēli filmu skatēm notiek daudz koncertu, mākslas izstāžu un meistardarbnīcu. Festivāls lielu uzmanību pievērš filmu muzikālajam noformējumam..
 Dubļi ir stāsts par to, kā latvieši domā caur dubļiem un pasaule mums tādā dubliskā pastarpinājumā. Kas dubļus rada un kā tie tik nemainīgi paliek: šai zemē, šai valodā un šais dvēselēs? Ne tikai no asarām, ko lejam sausajā zemē, rodas dubļi. Tie rodas arī no priekā izlietā un izšļakstītā. Un prieku un iedvesmu rada paši dubļi, jauniem dubļiem. Mūziku filmai radījis jaunais un talantīgais latviešu komponists Jēkabs Jančevskis.

                 Dubļi

23/04/2012