Arhīvs

Spēlfilmu „Bille” izdod DVD formātā

Režisores Ināras Kolmanes veidotā Simtgades spēlfilma “Bille”, kas nupat ieguvusi sabiedrisko mediju gada balvu „Kilograms kultūras”, šobrīd pieejama arī DVD formātā. Filmu studijas DEVIŅI komanda ziņo, ka filmas diski pieejami gan grāmatnīcās un mūzikas ierakstu veikalos, gan internetveikalā “Best Baltic“.

 

Par prieku skatītājiem DVD izdevumā iekļauta ne tikai filma (ar subtitriem angļu un krievu valodā), bet arī tās video aizkadri un fotogrāfa Jāņa Deinata filmēšanas laukumā uzņemtās bildes. Šeit jaunākie filmas aizkadri: Bille. Aizkadri 2019.

Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei uzņemtā Filmu studijas DEVIŅI spēlfilma Bille, kura jau 2018. gadā saņēma Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma, saņēmusi arī balvu Kilograms Kultūras kategorijā Kino. Savukārt filmas operators Jurģis Kmins par savu izcilo darbu saņēmis prestižo balvu The IMAGO International Award for Best Cinematography kategorijā Labākie jaunie operatori.

Spēlfilmu Bille, kas iekļuvusi 2018. gada Latvijas apmeklētāko filmu TOP desmitniekā, noskatījušies jau vairāk nekā 63 tūkstoši skatītāju. Filma, kas tapusi pēc populārās rakstnieces Vizmas Belševicas daļēji autobiogrāfiskā romāna Bille motīviem, skatītājus ieved 30. gadu Ulmaņlaiku Latvijā, kur bagātajiem ir savas ielas, bet nabagajiem savas. Filmēšana norisinājās gan Rīgā – autentiskajā rakstnieces Vizmas Belševicas bērnības mājā Vārnu ielā, Vecrīgā, Sarkandaugavā un Maskavas forštatē –, gan Tērvetē, Tukuma apkaimē, Baldonē, Gulbenē un citur.

Lai vieglāk būtu iejusties Billes pasaulē, filmas Facebook lapā Bille the Film atrodama gan Billes tēva iecienītās ceptās “siļķes avīzē” un debesmannā video-receptes, gan aktieru un filmēšanas komandas aizkulišu stāsti. Aktrise Lolita Cauka atceras, kā filmas provēs nejauši tika salīmēti viņas mati,  Elīna Vāne piemin, ka filmā dzirdamo dzejoli nācies skaitīt vismaz 20 reizes, savukārt Vilis Daudziņš savam tēlam pat izdomājis dzīvesstāstu.

Titullomu filmā atveido Rūta Kronberga, Billes mammas lomā iejutusies Elīna Vāne, tēvu spēlē Artūrs Skrastiņš, vecmāmiņas lomu atveido Lolita Cauka. Filmā piedalās arī citi pazīstami latviešu aktieri – Lilita Ozoliņa, Gundars Āboliņš, Guna Zariņa, Pēteris Liepiņš, Vilis Daudziņš, Maija Doveika, Ilze Vazdika, Dace Makovska, Dace Bonāte, Agris Māsēns, Leons Krivāns un citi, bet Billes mazie draugi ir Eduards Zilberts (Jančelis), Katrīna Sīle (Ausma) un Marta Matīsa (Valtrauta).

Mazā Rūta atklāj, ka filmēšana bija nopietns darbs, turklāt „nav viegli attēlot meiteni, kas tu patiesībā neesi, viņa ir daudz citādāka”. Filmas režisore Ināra Kolmane atceras, ka jau pēc pirmās tikšanās reizes Rūta palikusi atmiņā, jo spēja iejusties tēlā un izdzīvot to. Stāsts par septiņgadnieci Billi, kura, par spīti grūtajai ikdienai un vecāku mīlestības trūkumam, nezaudē dzīvesprieku un kopā ar draugiem dodas piedzīvojumos, starptautisko pirmizrādi piedzīvoja Tallinas kinofestivālā Black Nights 2018. gada novembrī. Filma tapusi kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopražojums, pamata finansējumu saņemot Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, filmas izplatītājs Latvijā ir Forum Cinemas/ Uz Kino.

Vairāk par filmu Bille var uzzināt, sekojot tīmekļa vietnei www.facebook.com/BilleTheFilm

Filmas treileris – ŠEIT.

 

Papildu informācijai:

Evita Bērziņa,
producenta asistente
Mob. tel. 26862425
e-pasts: evita.austra@gmail.com
www.devini.lv

 

6.03.2019.

06/03/2019