Arhīvs

Simtgades spēlfilmai „Bille” jau 40 000 skatītāju

Neraugoties uz dažādiem vasaras izaicinājumiem, Latvijas Simtgades filmu “Bille” noskatījušies jau 40 tūkstoši skatītāju. Kinoteātros Rīgā filma redzama arī Dziesmu un deju svētku laikā, filmas veidotāji aicina uz seansiem gan svētku dalībniekus, gan skatītājus un piedāvā video-recepti, kā pagatavot Billes tēva iecienīto gardumu – avīzē ceptu siļķi!

Dziesmu un deju svētku nedēļā kinoteātros īpaši piedāvājumi svētku dalībniekiem – nedēļā no 29. jūnija līdz 5. jūlijam Bille  tiek izrādīta kinoteātros Cinamon Rīga, Kino Citadele, K. Suns, kafejnīcā Film Noir, kā arī Vidzemes koncertzālē Cēsīs. Lai filma būtu saprotama arī ārzemju viesiem, tā tiek demonstrēta ar subtitriem angļu valodā. Jāpiebilst, ka nupat kļuvis zināms – filma Bille izpelnījusies lielu balsotāju atsaucību un iekļuvusi sabiedrisko mediju balvas Kilograms kultūras finālā.

Kamēr kinoteātris Splendid Palace slēgts vasaras brīvdienās, Bille tomēr tiek demonstrēta tajā pašā namā, tikai pagrabstāvā – kinokafejnīcā Cafe Film Noir. Speciāli šiem seansiem Billes komanda sadarbībā ar restorānu Tinto radījusi video-recepti, kas parāda, kā pagatavot Billes tēva iecienīto cepto siļķi „avīzē” – gardumu, ar kuru mielojās ne tikai filmas galvenie varoņi, bet arī visa filmēšanas komanda, jo, kā jau ierasts, filmas rekvizitores bija pagatavojušas vairākas porcijas.

Filmā Bille režisore Ināra Kolmane aizraujošā stāstā atdzīvinājusi 30. gadu Latviju. Mazā septiņgadniece Bille ir cīnītāja. Stingri audzinātai, viņai ik dienu mātei sevi ir jāpierāda un jāapliecina, taču vairāk par visu Bille ilgojas pēc vecāku mīlestības un atzinības. Filma tapusi pēc rakstnieces un dzejnieces Vizmas Belševicas daļēji autobiogrāfiskā romāna.

Filmu Bille atzinīgi vērtē gan kritiķi, gan skatītāji. Režisore Elīna Martinsone (Rīgas Viļņi) slavē mākslas departamenta uzburto „ulmaņlaiku sajūtu” un filmas operatora Jurģa Kmina vizuālās gleznas. Kinokritiķe Kristīne Simsone (žurnāls IR) uzteic domīgo noslēpumainību, ar kuru filmas titulvaroni Billi atveido jaunā aktrise Rūta Kronberga, un līdzpārdzīvojumu, kuru izraisa filma. Kinozinātniece Zane Balčus (Latvijas Avīze)  izceļ filmas skanisko noformējumu, ko veido nevainojami sabalansēta komponista Pētera Vaska mūzika un laikmetam atbilstošas kompozīcijas, kā arī rūpīgi izsvērto filmas krāsu gammu, kas akcentē vidi un Billes iekšējos pārdzīvojumus. Savukārt kino aprakstniece Kristīne Matīsa (Kultūras Diena) atgādina, ka Billes stāsts gan filmas tapšanā iesaistītajiem cilvēkiem, gan skatītājiem licis domāt pašiem par sevi un, galvenais, par savām attiecībām ar tuviem cilvēkiem.

Titullomu filmā atveido Rūta Kronberga, Billes mammas lomā iejutusies Elīna Vāne, savukārt tēvu spēlē Artūrs Skrastiņš. Vecmāmiņas lomu atveido Lolita Cauka. Filmā piedalās arī citi pazīstami latviešu aktieri – Lilita Ozoliņa, Gundars Āboliņš, Guna Zariņa, Pēteris Liepiņš, Vilis Daudziņš, Maija Doveika, Ilze Vazdika, Dace Makovska, Dace Bonāte, Agris Māsēns, Leons Krivāns un citi.

Filma tapusi kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopražojums. Pamata finansējums saņemts Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Filmas izplatītājs Latvijā ir kompānija UzKino.

Vairāk par filmu Bille var uzzināt, sekojot līdzi tīmekļa vietnei www.facebook.com/BilleTheFilm

Filmas treileris – ŠEIT.

Siļķes video-recepte –  ŠEIT.

 

 

2.07.2018.

03/07/2018