Arhīvs

Simtgades filmu konkursa finālisti portālā “filmas.lv”

Latvijas Valsts svētku laikā Nacionālais Kino centrs portālā www.filmas.lv publicē visus filmu projektus, kas iesniegti konkursā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – 16 spēlfilmas, 4 animācijas filmas un 11 dokumentālās filmas. Visus projektus novembrī vērtē īpaši izveidotā ekspertu komisija, un decembra sākumā tiks paziņoti konkursa rezultāti – nosauktas ne mazāk kā piecas spēlfilmas, sešas dokumentālās filmas un viena animācijas filma, kuru ražošana tiks plānota tā, lai pirmizrādi visas filmas piedzīvotu 2018. gadā, Latvijas simtgadē.

 

Nacionālā Kino centra iniciētā un valsts budžeta finansētā programma Latvijas filmas Latvijas simtgadei ar kopējo finansējumu EUR 7 504 014 tika izsludināta 2014. gadā, lai savlaicīgi sāktu gatavoties Latvijas valsts simtgadei 2018. gadā un nosvinētu to, papildinot Latvijas filmu klāstu ar augstvērtīgām, žanriski daudzveidīgām un sabiedriski nozīmīgām filmām, kas aktualizē Latvijas vēstures, valstiskuma un nacionālās identitātes tēmas.

Kvalitatīvāko ideju un projektu atlase notiek divās konkursa kārtās, vispirms finansējot projektu attīstīšanu līdz ražošanas stadijai. No 37 spēlfilmu un animācijas filmu pieteikumiem tika atbalstīti 13, no 34 dokumentālo filmu pieteikumiem finansējumu attīstīšanai saņēma desmit. Piedalīties konkursa otrajā kārtā bija tiesības arī tādiem projektiem, kas nav saņēmuši finansējumu pirmajā kārtā, un novembra sākumā konkursantiem pievienojās vēl pieci spēlfilmu projekti, divi animācijas projekti un viens dokumentālās filmas projekts. Kopumā konkursā piedalās 30 režisori, projektus iesniegušas 24 Latvijas filmu studijas.

Visus projektus visos filmu veidos kopīgā kontekstā vērtē jau 2014. gadā īpaši izveidotā ekspertu komisija, kurā strādā kinorežisors Jānis Streičs, dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte, režisors un pedagogs Pēteris Krilovs, kinozinātnieks Viktors Freibergs, komponiste Lolita Ritmanis (ASV), kultūras mecenāts Boriss Teterevs, Nacionālās Kultūras padomes pārstāve Gundega Laiviņa un Nacionālā Kino centra vadītājas vietnieks filmu ražošanas jautājumos Uldis Dimiševskis. Žūrijas lēmums tiks paziņots decembra sākumā, kad tiks nosauktas visas filmas, kas saņems atbalstu ražošanai.

2016. gadā notiks visu filmu ražošana, 2017. gadā arī pēcapstrāde, 2018. gadā visām filmām jābūt pabeigtām un jānonāk Latvijas kinoteātru repertuārā. Visu programmas īstenošanas laiku Nacionālais Kino centrs nodrošinās procesa un projektu uzraudzību, tāpat arī regulāri sniegs informāciju plašākai sabiedrībai par programmas norises gaitu.

Visi filmu projektu pieteikumi plašai sabiedrībai pieejami ŠEIT, katru filmu reprezentē īss demo materiāls, anotācija par filmas stāstu un ziņas par radošo komandu.

 

11.11.2015.

11/11/2015