Arhīvs

Šī gada pēdējā lekcija kinolektorijā „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt V. Realitātes nobīdes”

Trešdien, 8. decembrī plkst. 19.00 kinoteātra „Rīga“ Lielajā zālē šīs sezonas pēdējais kinolektorijs „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt V. Realitātes nobīdes“.

Cikla noslēgumā piedāvājam kinokritiķes Ditas Rietumas lekciju par „amerikāni Parīzē” – franču režisoru Žanu Pjēru Melvilu. Režisors, kurš fanātiski dievināja visu amerikānisko, taču strādāja Francijā, radīdams neatkārtojamas, unikālas, Eiropas šarma piepildītas filmas – virtuozas variācijas par amerikāniskā film noir tēmu.Pēc lekcijas, sadarbībā ar Francijas kultūras centru, tiks izrādīta filma „Okšķeris” (Le Doulos, 1962).  

 Nākamā lektoriju sezona „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt VI. Nezināmie klasiķi”, pateicoties VKKF atbalstam,  turpināsies 2011. gadā no janvāra līdz martam.
 
Ciniski nelieši un privātdetektīvi, kriminālas kaislības, forsēta brutalitāte un izsmalcināta vizuāla estētika – tas viss raksturo Francijas kino klasiķa Žana Pjēra Melvila darbus. Paradoksāli, taču bez Žana Pjēra Melvila filmām nebūtu arī leģendārā franču jaunā viļņa – Žana Lika Godāra un Fransuā Trifo, kuriem Melvils un viņa filmas bija dāsns ietekmju avots.
/Dita Rietuma/

Žana Pjēra Melvila (1917-1973) kinokarjera ilga aptuveni 25 gadus, kuru laikā Melvils uzņēma 13 filmas. Melvils franču kino vēsturē ieņem savrupu, bet nozīmīgu vietu – viņa pirmās filmas (“Jūras klusēšana”, “Spēlmanis Bobs”) uzlūkojamas par tiešiem Jaunā viļņa priekšvēstnešiem, savukārt Melvila gangsterfilmas ietekmējušas ļoti daudzas kriminālžanra filmas, kas uzņemtas sākot no 1960.gadiem.
 
Ne velti Melvilu uzskata par franču gangsterfilmu tēvu. Savās gangsterfilmās, Melvis manipulē ar gangsterfilmu mitoloģiju, pārvēršot to par sabiedrības pētījumu. Viņa noziedznieki ir stilizētas figūras ar attiecīgu vizuālo tēlu. Melvilu neinteresē varoņu priholoģisks atainojums, darbības vietu un tērpu atbilstība laikmetam. Tā vietā liela nozīme Melvila filmās aktieru personībai un žestam.
 
8. decembrī 19:00
OKŠĶERIS / Le doulos
Rež. Žans-Pjērs Melvils/ Jean-Pierre Melville
Lomās: Žans-Pols Belmondo, Seržs Redžani, Žans Desejī, Renē Lefevrs, Marsels Kuveljē
Francija, Itālija, 1962, 108 min
Lektors: Dita Rietuma
 
Lektorijā iekļautā filma “Okšķeris”ar Žanu Polu Belmondo galvenajā lomā stāsta par kriminālo pasauli. Zaglis Moriss ir tikko iznācis no apcietinājuma. Viņš nogalina Žilbēru, kas piedalījies laupīšanā, un piesavinās laupījumu. Moriss gatavo ielaušanos kādā mājā, kam viņa draugs Siliens sagādā nepieciešamos rīkus. Bet Moriss nezina, ka Siliens ir policijas informators. 
 
Sadarbībā Francijas Kultūras centru.
Filmu demonstrē franču valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.
 
“Tas, ko Tu nedrīksti nezināt” – kinolektorijs, kurā Latvijā pazīstami kritiķi un teorētiķi iepazīstina ar pasaules kino vēstures aspektiem, noslēdz savu piekto sezonu. Šī popularitāti ieguvušā cikla „piektā sērija” “Tas, ko Tu nedrīksti nezināt: Realitātes nobīdes” piedāvāja spilgtus Eiropas režisoru darbus, kas ar dažādiem mākslinieciskajiem izteiksmes līdzekļiem ir apstrīdējuši konvencijas, tradīcijas un priekšstatus par kino kā klasiski veidotu lineāru stāstu, kura uzdevums ir atdarināt realitāti.   
 
Kinoteātris “Rīga”, Elizabetes iela 61
Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2
 
Informācijai: www.filmas.lvwww.kinokino.lv, www.kino.riga.lv
Rīgas Kino muzejs: 67358873
Ciklu organizē biedrība “Ekrāns”, Rīgas Kino muzejs, kinoteātris “Rīga”, Rīgas Nami un Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā, Francijas Kultūras centru, Čehijas vēstniecību Latvijā.
 
Finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds

Informatīvais atbalsts: www.kinokino.lv, “Studija”, “Kino Raksti”

   

                Okšķeris

01/12/2010