Arhīvs

Šausmu kino ar Viktoru Freibergu

No 11. februāra kinoteātrī “K.Suns” kinozinātnieks Viktors Freibergs reizi nedēļā piecos vakaros turpina lekciju ciklu par šausmu kino, turpinot pētīt žanra ģenealoģiju un evolūciju.

Šoreiz šausmu kino tiek aplūkots plašākā kontekstā, runājot nevis par žanra vēsturisko attīstību, bet cita rakursa jautājumiem – kādas ir atšķirības amerikāņu un britu žanra evolūcijā, kāda stilistika raksturo komēdijas un šausmu kino sintēzi; lektorijā tiks analizēta arī izcilu literatūras klasiķu (Henrijs Džeimss, Edgars Alens Po u.c.) un mūsdienu šausmu romāna (Stīvens Kings) ietekme uz šausmu kino žanra attīstību.

11. februāris plkst. 19:30
Bailes un šausmas Amerikā
Lekcijā tiks aplūkoti par kulta filmām kļuvuši darbi, kas būtiski ietekmējuši mūsdienu šausmu kino estētiku un tēlus. Tās ir filmas, kas šodienas masu kultūras kontekstā var tikt raksturotas kā mākslas pārstrāde popkultūrā, ar visai nenozīmīgu estētisku vērtību. Lekcijas ietvaros – Viljama Kāstla Misters Sardonikuss / Mr.Sardonicus (1961), šī paša režisora kulta filma Baisais / Macabre (1958), savulaik aizliegtā Touba Hūpera filma Teksasas ķēžzāģa slepkavība / The Texas Chain Saw Massacre (1974), Viljama Frīdkina Eksorcists / The Exorcist (1973), Romāna Polaņska Īrnieks / The Tennant (1976) un citas.

18. februāris plkst. 19:30
Stīvens Kings: ģēnijs vai manipulators?
Atbilde uz jautājumu, vai Stīvens Kings ir izcils rakstnieks, nav vienkārša. Tāpēc šī lekcija tiks veltīta viņa kā literāta analīzei un aplūkotas filmas, kas tapušas pēc Kinga darbiem. Būtiskākais jautājums ir, vai Kinga darbi kalpojuši tikai par iedvesmu ievērojamu režisoru filmām, vai arī ir vērtība par sevi. Lekcijā apskatāmās filmas – Braiena de Palmas Kerija / Carrie (1976), Touba Hūpera Salemas liktenis / Salem’s Lot (1979), Džona Kārpentera Kristīne / Christine (1983), Luisa Tīga Kaķacs / Cat’s Eye (1985), Stenlija Kubrika Mirdzums / Shining (1980).

25. februāris plkst. 19:30
Literatūras klasiķu slēptās bailes
Lekcijā tiks aplūkoti vairāku literatūras klasiķu darbu ekranizējumi: Henrija Džeimsa izcilā stāsta Skrūves pagrieziens / The Turn of the Screw kinoversija, ko uzņēmis Džeks Kleitons ar nosaukumu Nevainīgie / The Innocents (1961), Edgara Alena Po stāstu ekranizācijas (Žana Epšteina Ašeru nama gals / The Fall of the House of Usher (1928), Roberta Florija Slepkavības Morga ielā / Murders in the Rue Morgue (1932) u.c.). Tiks analizēta arī Nikolaja Gogoļa iespaidīgā stāsta Vijs ekranizācija, ko 1967. gadā uzņēmis Konstantīns Jeršovs.

5. marts plkst. 19:30
Komiskās šausmas
Šausmu kino parodijas – piemēram, Franka Oza 1986. gada filma Mazais šausmu veikaliņš / Little Shop of Horrors (Rodžera Kormana 1960. gada filmas ar tādu pašu nosaukumu rimeiks), Romāna Polaņska filma Bezbailīgie vampīru slepkavas jeb Atvainojiet, jūsu zobi manā kaklā (Fearless Vampire Killers, or Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck (1967), kā arī daži mūsdienu kino piemēri.

10. marts plkst. 19:30
Bailes britu gaumē
Melnā humora dzimtenes Lielbritānijas šausmu kino klasika. Piemēram, Robina Hārdija filma Klūgu vīrs / The Wicker Man (1973), Vulfa Rillas Nolādēto ciems / Village of the Damned (1960), Džona Gillinga Reptilis / The Reptile (1966) un citas filmas.

Lektors – kinozinātnieks Viktors Freibergs

BIĻEŠU CENA 4.50
internetā – http://www.bezrindas.lv 3.50
Abonements uz 5 filmām 3.-
Studentiem, senioriem 3.-

10/02/2015