Sākas Rīgas Kino muzeja lektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt XIV”

LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” 2019. gadā norisināsies jau 14. reizi, šoreiz ar nosaukumu “Ilūzija par ilūziju”, saglabājot lektorijam pierasto formātu: 6 seansos tiks izrādītas kino vēsturē nozīmīgas filmas, pirms katras no tām – lekcija.

 

09.01. 19:00 – Viss, ko ļauj debesis (All That Heaven Allows)
Rež. Duglass Sērks – 1955 – 89’ – ASV
Lektore: Dita Rietuma
Kerija Skota ir atraitne, kura dzīvo labi nodrošinātu dzīvi Amerikas austrumkrastā un kura beidzot ir gatava atgriezties sociālajā dzīvē pēc sēru perioda. Kerijai ir divi pieauguši bērni, kuri ir pārcēlušies citur. Kerijai rodas jūtas pret viņas dārznieku, Ronu, kura dzīve ir ļoti atšķirīga no Kerijai pierastās pasaules.
Filma sākotnēji tika popularizēta vienkārši kā “sieviešu filma”, taču laika gaitā ir izkristalizējies, ka Amerikas sabiedrības precīzais attēlojums “Viss, ko debesis atļauj” ļauj uzrunāt plašas sabiedrības grupas, kuras ir ieinteresētas kritiski paskatīties uz to, kas tiek pieņemts par normu.

23.01. 19:00 – Vai viegli būt jaunam?
Rež. Juris Podnieks – 1986 – 80’ – Latvija
Lektors: Kaspars Zellis
Šajā dokumentālajā filmā šķietami vienkāršā veidā portretēta viena paaudze – jaunieši, kuriem 1980. gadu vidū ir apmēram 18 gadi. Šie jaunieši pārstāv dažādus sociālos slāņus un dažādas dzīves pieredzes: filmā redzama jauna meitene, kurai tikko piedzimis bērniņš, no kara Afganistānā nesen atgriezies puisis, protestējoši panki, kā arī šķietami priekšzīmīgs teicamnieks. Filmas režisoram Jurim Podniekam izdevies parādīt, ko katrs no viņiem patiešām domā. Tādējādi filma kļūst par ruporu jauniem, dumpīgiem viedokļiem, kas uzrunāja skatītājus gan Latvijā, gan ārpus: filma ir izrādīta 85 valstīs, un tās skatītāju skaits mērāms miljonos.
“Vai viegli būt jaunam?” tapa divi turpinājumi jau pēc Jura Podnieka nāves. Filmas varoņi ir iemūžināti vēlreiz filmā “Vai viegli būt…? Pēc 10 gadiem” (1998) un “Vai viegli…? Pēc 20 gadiem” (2010). Abu turpinājumu režisore – Antra Cilinska, kura pirmajā, Jura Podnieka filmā, bija montāžas režisore.

06.02. 19:00 – Aplamā kustība (Falsche Bewegung)
Rež. Vims Venderss – 1975 – 103’ – Vācijas Federatīvā republika
Lektors: Viktors Freibergs
Jaunais Vilhelms Meistars vēlētos kļūt par rakstnieku, taču viņam pietrūkst kādas šajā lietā neaizstājamas īpašības – intereses par cilvēkiem. Tā nu māte sūta viņu izziņas ceļojumā pa Vāciju, kas arī dokumentē 1970. gadu vidu Rietumvācijā. Vilhelma ceļojums ar vilcieniem un mašīnu ir sākums virknei dēkainu satikšanos, kas viņam parāda – viņš nespēj ieklausīties otrā cilvēkā. Tā nu viņš savu ceļojumu turpina vienatnē.
“Aplamā kustība” ir aktrises Natasjas Kinski debija kino: filmas uzņemšanas laikā viņai bija tikai 14 gadi. Šī filma ir otrais darbs VimaVendersa ceļa filmu triloģijā.

20.02. 19:00 – Pilns bruņojums (Full Metal Jacket)
Rež. Stenlijs Kubriks–1987 – 116’ – ASV
Lektors: Dāvis Sīmanis
Jauniesauktie jūras kājnieki dodas Vjetnamas karā, un filma piedāvā iespēju sekot līdzi viņu ceļam no treniņnometnes līdz Vjetnamas ielām. Treniņu laikā jaunie vīrieši piedzīvo pazemojumu, brutālu izturēšanos, smagus fiziskus pārbaudījumus, kā arī nepārtrauktu lamu plūdus no augstākstāvošiem militāristiem.
“Pilns bruņojums” ir filma, ko paradoksālā kārtā ir iecienījuši gan pacifisti, gan karavīri. Viena grupa filmā saskata pierādījumus tam, kā armija sabojā cilvēku, otra filmā saskata liecību, kā karš zēnus padara par vīriešiem.

06.03. 19:00 – Parīze pieder mums (Paris nous appartient)
Rež. Žaks Rivets – 1961 – 141’ – Francija
Lektore: Zane Balčus
Filmas darbība notiek 1957. gadā, Parīzē. Anna ir literatūras studente, viņas brālis, Pjērs, viņu aizved uz kādu ballīti, kur Anna iepazīstas ar amerikāņu emigrantu Filipu, kas pametis ASV politisku iemeslu dēļ, un Žerāru, teātra režisoru. Jauniešu grupa vēlas iestudēt Šekspīra lugu “Perikls, Tiras princis”, un šī vēlme kļūst par tālāko notikumu katalizatoru.
Filma tika uzņemta 1950. gadu beigās, bet uz ekrāna nonāca vien 1961. gadā. “Parīze pieder mums” idejiski un pēc filmas sajūtas pieder pie franču jaunā viļņa novatoriskajiem darbiem.
Šī bija Žaka Riveta, Cahiers du Cinéma kritiķa un viena no franču jaunā viļņa būtiskākajiem režisoriem, pirmā pilnmetrāžas filma.

20.03. 19:00 -Dziesmas no otrā stāva (Sånger från andra våningen)
Rež. Rojs Andersons – 2000 – 98’ – Zviedrija
Lektore: Daira Āboliņa
Savstarpēji nesaistītas ainas nomaina viena otru. Vīrietis, kurš savā darba vietā ir pavadījis 30 gadus, tiek atlaists. Kāds nodedzina savu uzņēmumu, lai saņemtu apdrošināšanas naudu. Pilsētu pārņēmis milzīgs sastrēgums. Jauno tūkstošgadi sagaidot, daži tirgotāji cer pārdot ļoti daudz krucifiksu.
Šādas ainas seko viena otrai, tās savstarpēji šķietami nekas nesaista, vien sajūta, ka būt cilvēkam mūsdienu pasaulē ir tik ļoti neveikli.
“Dziesmas no otrā stāva” ir pirmā Roja Andersona pilnmetrāžas spēlfilma 25 gadu laikā: kino karjeras pārtraukumā viņš specializējās reklāmu veidošanā, kā arī režisēja starptautiski atzītas īsfilmas.

Kinolektoriju finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, un tas tiek veidots ar Gētes institūta un Francijas institūta Latvijā atbalstu.

Visi seansi norisināsies kinoteātrī Splendid Palace (Elizabetes 61, Rīga), seansu sākums – plkst. 19.00.

Plašāka informācija: https://www.facebook.com/KinoMuzejs/, www.splendidpalace.lv